Zavrieť

Porady

Daň z plynu od 1.1.2012

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dnes večer som započula v TV Markíza , že od 1.1.2012 existuje už platný zákon, na základe ktorého sa bude platiť daň z plynu - rodinné domy , obytné domy ....proste tí čo majú plynové kotle v rodinných domoch a v obytných domoch v pivnici atď.......čo o tom viac vieme ?
Že by to malo predstavovať 60-70 euro ročne.Plynárne ževraj ho už majú uplatňovať , ale nevedia vypočítať na základe jedných plynových hodín , koľko domácnosť minie na ohrev (kúrenie ) a na varenie
Vraj je to nariadenie EU ,vyjadril sa minister financií.
Ale tento zákon prišiel do platnosti akosi potichu.
Vieme o tomto zákone niečo ?O aký zákon sa konkrétne jedná ?
Naposledy upravil Zita5 : 11.01.12 at 18:33
Usporiadat
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

myslim ze ohladom tejto informacie sa len markiza snazila byt prilis aktivna, nikde v celom zakone nie je ani slovko o tom, ze by pivnica nebola sucastou rodinneho domu. Zmena sa tyka len vykurovania prostrednictvom SVB, druzstiev a pod., pokial maju kotle naistalovane v pivniciach bytovych domov. Tak je to vysvetlene aj v dovodovej sprave "V súlade s čl. 15 smernice Rady 2003/96/ES o reštrukturalizácii právneho rámca Spoločenstva pre zdaňovanie energetických výrobkov a elektriny možno od spotrebnej dane oslobodiť elektrinu, uhlie, zemný plyn, ak sú tieto používané domácnosťami. Súčasná úprava zákona č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu v znení neskorších predpisov však umožňuje i oslobodenie od spotrebnej dane, ak sú dodávky elektriny, uhlia, zemného plynu určené na výrobu tepla realizované prostredníctvom spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov, bytových družstiev alebo správcovských spoločnosti, teda predmetom konečných dodávok domácnostiam nie je zemný plyn a uhlie, respektíve elektrina ako taká, ale teplo, ktoré však nie je predmetom dane. Vzhľadom i na upozorňujúci list Európskej komisie, je preto potrebné súčasný systém dodávok zemného plynu, uhlia a elektriny určeného na výrobu tepla zmeniť tak, že od spotrebnej dane bude oslobodený zemný plyn, uhlie, a elektrina, ak sú dodané priamo domácnostiam, ktoré majú vlastný zdroj vykurovania, a teda ide o spotrebu zemného plynu, uhlia a elektriny priamo v domácnosti. Odber alebo nákup elektriny, uhlia alebo zemného plynu na iné účely ako na výrobu tepla domácnosťou bude naďalej od dane oslobodený, a to aj v prípade, keď domácnosť priamo odoberá alebo nakupuje elektrinu, uhlie alebo zemný plyn, ako aj v prípade keď je zastúpená treťou osobou." A myslim ze to tak interpretuju aj ostatne media, okrem markizy...
6 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

V tom prípade by si Markíza zaslúžila pokutu za šírenie poplašnej správy medzi pospolitým ľudom... A jej redaktori za neprofesionalitu v overovaní zdrojov a výklade informácií. Ale keďže sme na Slovensku, nič také nehrozí...
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mlisa, je to tak, ako si napísala, pozri si odkaz, ktorý som dala v tomto príspevku, je tam rovnako citácia z dôvodovej správy, http://www.porada.sk/t183980-dan-z-p...ml#post1940869
Nejako sa nikomu nechce čítať, médiá nepíšu pravdu, asi toľko. V príspevku 13 je znenie novely.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Kvaka Pozri príspevok
Práve preto, že sme mali oslobodenie aj v prípade dodávok tepla do domácností teplárňami, bola SR upozornená na nesúlad s právom EÚ a zákon sa novelizoval. V dôvodovej správe je to napísané, citujem: Vzhľadom i na upozorňujúci list Európskej komisie, je preto potrebné súčasný systém dodávok zemného plynu, uhlia a elektriny určeného na výrobu tepla zmeniť tak, že od spotrebnej dane bude oslobodený zemný plyn, uhlie, a elektrina, ak sú dodané priamo domácnostiam, ktoré majú vlastný zdroj vykurovania, a teda ide o spotrebu zemného plynu, uhlia a elektriny priamo v domácnosti.správne malo byť domácnosťou. Zase to prestrelili z druhej strany teda musia dať výklad tak, aby to bolo v súlade so smernicou. Môj názor.
A to su predsa aj domacnosti napr. v bytovom dome, kt. si sami zriadili kotolnu nie?
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

nika.sum Pozri príspevok
A to su predsa aj domacnosti napr. v bytovom dome, kt. si sami zriadili kotolnu nie?
v bytovom dome si kotolnu nezriadili domacnosti, ale SVB, resp. spravca, ktori dodavaju teplo domacnostiam. Preto maju byt tieto "tretie osoby", ktore de facto nakupuju plyn na vyrobu teplo a nie su domacnostami zdanene.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

srska Pozri príspevok
ide o zákon č. 564/2011 upravený § 31 ods. 1 písm. f) zákona č. 609/200 o spotr. daniach:
f) koncovým odberateľom zemného plynu v domácnosti;7) oslobodenie od dane sa nevzťahuje na zemný plyn použitý na výrobu tepla domácnosťou, ktorá nemá vlastný zdroj vykurovania v rodinnom dome alebo v byte,

ale priznám sa, tomu zelenému textu z novely nem rozumiem celkom
Srska, teraz je to znenie tak, ako je, oslobodený od dane podľa smernice má byť zemný plyn, elektrina a uhlie len vtedy, keď sú používané koncovým odberateľom, ktorým je domácnosť. To oslobodenie platí teda aj na použitie týchto komodít na kúrenie, ale len v prípade, ak sú použité domácnosťou. Ak sa vyrába teplo mimo domácnosti, a ten výrobca to teplo domácnostiam dodáva, už je to zaťažené spotrebnou daňou. Teplo v takom prípade vyrába iný, ako odberateľ zemného plynu, elektriny, uhlia- domácnosť.

V návrhu novely pôvodne bolo, že od dane je oslobodený zemný plyn, používaný
f) koncovým odberateľom zemného plynu v domácnosti, ak táto domácnosť má vlastný zdroj vykurovania v rodinnom dome alebo v bytovom dome.
Zlá formulácia spôsobila, že oslobodenie bolo podmienené vlastným zdrojom vykurovania, čiže všetky byty, ktorým je teplo dodávané z teplární, by mali zdanený nielen zemný plyn, ale aj elektrinu, ktorú v domácnosti odoberajú.

Už som písala, že ešte v októbri som na to upozornila, že je to nezmysel, pozri si http://www.porada.sk/t66092-energeti...ml#post1863788. Toto bolo absolútne v rozpore so smernicou EÚ.

Po úprave však zdroj vykurovania už nestačí mať v bytovom dome, ale uzákonili, že musí byť priamo v byte. Myslím si, že to nie je správne, lebo ak kotolňa je vo vlastníctve bytov, slúži na vykurovanie domácností v bytoch, spoločne. Je to ako s tou elektrinou v spoločných priestoroch, čo patrí domu, patrí bytom, ten plyn na kúrenie je dodávaný domácnostiam na výrobu tepla, aj keď v pivnici domu, koncovým odberateľom sú tiež byty, spoločne. Nedodáva im teplo nijaká tepláreň.
4 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Zita5 Pozri príspevok
Priznám sa , že som si Tebou priložený link doposiaľ na Porade nevšimla.Už teraz som v obraze, že o čo sa vlastne jedná.Pri počutí večerných správ som bola prekvapená , že o akej dani z plynu to počujem .

No nie som spokojná samozrejme , čo všetko už chce štát , aby sme platili .Napísať , že som rozhorčená je slabý odvar ....
Zitka len aby naám neprišli na to, že s nami zdieľajú domácnosť aj matky našich manželov, lebo nakoniec nám vyrúbia ešte aj strigôňsku daň! A ak ju nedajbože bude treba platiť od hmotnosti, tak ja sa nedoplatím
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Finanzminister iste má ešte nejaké eso v rukáve, ako z ľudí vytiahnuť prašule. A vôbec sa už nebudem čudovať, ak o mesiac navrhne nové dane: daň zo slnečného svetla, daň z pozerania von z okna (tzv. čumdaň), daň z drania chodníkov chôdzou chodcov (tzv. chodníkové mýto), daň z dýchania (vydychujeme CO2 - sklenníkový plyn), daň z rozprávania (tzv. kecydaň) a pod. Ešte dobre, že daňové úrady prechádzajú na elektronický !styk", ušetríme čosi chodením na daňové úrady a všetko vybavíme pekne zo stoličky.
A kruci: zabudol som - daň zo sedenia na stoličke - tzv. zadnicová záťažová daň.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

misoft Pozri príspevok
Finanzminister iste má ešte nejaké eso v rukáve, ako z ľudí vytiahnuť prašule. A vôbec sa už nebudem čudovať, ak o mesiac navrhne nové dane: daň zo slnečného svetla, daň z pozerania von z okna (tzv. čumdaň), daň z drania chodníkov chôdzou chodcov (tzv. chodníkové mýto), daň z dýchania (vydychujeme CO2 - sklenníkový plyn), daň z rozprávania (tzv. kecydaň) a pod. Ešte dobre, že daňové úrady prechádzajú na elektronický !styk", ušetríme čosi chodením na daňové úrady a všetko vybavíme pekne zo stoličky.
A kruci: zabudol som - daň zo sedenia na stoličke - tzv. zadnicová záťažová daň.
S jednou daňou by som možno súhlasila, daň z blbosti. To by bola kasa hneď plná, či?
0 0
Klucka0000 Klucka0000

Klucka0000 je offline (nepripojený) Klucka0000

Ludia , čo tu mudrujete...jeden mudreiší ako druhý !!!!! To nevidíte že štát čiže banda zlodejov nemá z čoho kradnut a potrebujú peniaze? A obyčajným ludom idu zobrat aj to hovno čo maju !
Ked príde revolúcia ja budem prví čo im naserem do krku ! TPFUjj
0 1
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

sledujem TV na markíze a tam MF spomínali, že vo FS uvedú postup ako to bude so spotrebnou daňou z plynu.......budú platiť iba výrobcovia tepla vo väčšom rozsahu.....
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mila123 Pozri príspevok
sledujem TV na markíze a tam MF spomínali, že vo FS uvedú postup ako to bude so spotrebnou daňou z plynu.......budú platiť iba výrobcovia tepla vo väčšom rozsahu.....
Pozri si TA3, tam to bolo správne vysvetlené.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Kvaka Pozri príspevok
Pozri si TA3, tam to bolo správne vysvetlené.
ok, ok mňa to osobne netrápi......mi ideme na centrálne....
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mila123 Pozri príspevok
ok, ok mňa to osobne netrápi......mi ideme na centrálne....
My tiež, nám teplo už rok vyrábajú zo zdaneného plynu. Od roku 2012 sa už bude platiť spotrebnú daň aj za plyn, dodaný do malých kotolní v bytovom dome. Plyn dodaný priamo domácnostiam je stále oslobodený. Rodinných domov sa to nedotkne, budú mať oslobodený, ako domácnosť. Problém majú ale s rozpočítaním, koľko z toho dodaného plynu išlo na varenie, koľko na výrobu tepla. To bude mať za úlohu určiť mf, ale toto bude len bulharská konštanta. Ja som si doteraz myslela, že hodiny na plyn sú v každom byte a kotolňa má svoje vlastné. Asi nie, keď sú problémy.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

a teraz dumem, kt. typ použijú....
Dva základné typy bulharských konštánt

  1. Pomocou bulharskej konštanty sa dá vypočítať správny výsledok aj z chybne zostavenej rovnice alebo chybného matematického modelu. Jej najprízemnejším cieľom je dosiahnuť, aby sa výsledok príkladu uvedený v učebnici zhodoval s našim výsledkom. Najvznešenejším cieľom môže byť zosúladenie nehodnej reality so vznešenou teóriou. Pozor, táto konštanta sa nazýva bulharskou aj preto, že ide o premennú! Konštantou je len v rámci používania toho istého vzorca, aj to len v prípade, že sme ju vypočítali správne.
  2. bulharskou konštantou nazýva aj konštanta pre výpočet čohosi, čo nemá vopred daný výsledok, a bulharskou ju nazývame preto, že je "vycucaná z prsta" a nikto nevie zdôvodniť, prečo má takú hodnotu akú má. Tento typ bulharskej konštanty sa s obľubou používa pri výpočte poplatkov a daní.
4 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Tu vidieť,aká je modrá "dobrá" (červená o nič lepšia).Stačí zámienka,absurdný dovod a dane porastú.Dane,dane,dane.Nečudoval by som sa,keby zdanili aj to,že niekto má doma dvere vyššie ako 1,2 m.Stavajte hrady,viažte slučky,bude sa vešať!!!!!
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Svojim sposobom je to tiež daň - daň za to,že my Slováci všetko riešime mierumilovne,doslova nežne.Keď nám se.ú na hlavu,tak ešte im otvoríme ústa a čo je najhoršie,tolerujeme medzi sebou protinárodné živly - tým nemyslím nejaké sekty alebo skupiny,lež jednotlivcov,ktorí budú stoj čo stoj zastávať zlodejinu papalášov,je jedno z akého dovodu,tej škodnej máme medzi sebou požehnane.Uvidíte vo voľbách,koľko hlasov dostanú spolu strany,na ktoré sa nadáva,teda všetky tie,čo boli a sú doteraz v parlmente.Česť pár výnimkám,snáď trom ľuďom?
0 0
rado-st rado-st

rado-st je offline (nepripojený) rado-st

Vie to tu niekto napísať laicky a nie citovať zákony? Ak som to pochopil správne tak je to daň pre tých ktorí chceli ušetriť a odpojili sa od centrálneho vykurovania mestských kotolní a spravili si svoju v kočikárni paneláku,alebo je to inak?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

rado-st Pozri príspevok
Vie to tu niekto napísať laicky a nie citovať zákony? Ak som to pochopil správne tak je to daň pre tých ktorí chceli ušetriť a odpojili sa od centrálneho vykurovania mestských kotolní a spravili si svoju v kočikárni paneláku,alebo je to inak?
Je to zrovnoprávnenie zdaňovania plynu spotrebnou daňou na výrobu tepla, ak si teplo nevyrába sama domácnosť vlastným kotlom. Od platenia tejto dane sú oslobodení len koneční odberatelia plynu - domácnosti. Je to tak v EÚ, len u nás to bolo odlišne. Podľa odhadov to je cca 12€/rok na domácnosť, ktorá odoberá teplo z tej kočíkarne, kde sa teplo vyrába.
0 0
rado-st rado-st

rado-st je offline (nepripojený) rado-st

Kvaka Pozri príspevok
Je to zrovnoprávnenie zdaňovania plynu spotrebnou daňou na výrobu tepla, ak si teplo nevyrába sama domácnosť vlastným kotlom. Od platenia tejto dane sú oslobodení len koneční odberatelia plynu - domácnosti. Je to tak v EÚ, len u nás to bolo odlišne. Podľa odhadov to je cca 12€/rok na domácnosť, ktorá odoberá teplo z tej kočíkarne, kde sa teplo vyrába.
Ďakujem už je to jasnejšie ,takže keď bývam v bytovom dome so šiestimi bytmi a mám v byte vlastný kotol tak sa ma to netýka. Je to tak?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať