Zavrieť

Porady

Odporúčané odrody zeleniny

poprosím o radu pri pestovaní zeleniny, už niekoľko rokov sa mi nedarí dopestovať úrodu mrkvy a petržlenu, možno neviem vybrať správnu odrodu pri pestovaní zeleniny v nadm.výške cca 600 m. Ďakujem.
Naposledy upravil arizona : 14.01.12 at 08:11
Usporiadat
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

K mrkve a petrzlenu: asi primarnym a zakladnym problemom viacerych, co sadili, bolo, ze im vobec nic nezislo.

Ku krumplam a cenam: wabi, mne sa pacia, ze si ludia sami sadia. ale nesuhlasim s tym, ze boli vysoke ceny zeleniny a uz vobec nie zemiakov - 0,10 - 0,20 rozpatie hadam nie je tak vela... najhorsie vsak na celej sezone je, ze sa nepreda za akukolvek nizku cenu. Dokonca mam pocit, ze cim je cena nizsia, tym sa horsie predava.

A k tej cene osiva - aj u Presto, dnes sme sa o tom rozpravali aj s tou pani sefkou, ze ceny osiv, kt. distribuuju, su neumerne k cene konecneho produktu (ak sa vobec preda). Globalny problem alebo s prepacenim "zakon padajuceho h..."
Naposledy upravil Chokma : 10.01.12 at 20:55
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Chokma Pozri príspevok
A k tej cene osiva - aj u Presto, dnes sme sa o tom rozpravali aj s tou pani sefkou, ze ceny osiv, kt. distribuuju, su neumerne k cene konecneho produktu (ak sa vobec preda). Globalny problem alebo s prepacenim "zakon padajuceho h..."
wabi Pozri príspevok
Iste globalizácia... a babička sa v hrobe obracia ťuká si na čelo...
Obchodníci vám budú tvrdiť že vždy a za každých okolností vám predajú kvalitu ktorú doma nedosiahnete, ale nie vždy je to pravda, hoci v niektorých prípadoch tomu iste často tak naozaj je.
1. ad. globalny problem - ze situacia a pozicia pestovatelov na trhu zo zeleninou sa tyka rovnako osivarov a inych suvisiacich clankov

2. ad. cena osiva vs. cena zeleniny (ak sa vobec preda) vs. kvalita - nemala som na mysli, ze by nam z ich osiva narastol nekvalitny produkt, prave naopak. Preto tu firmu aj tak vehementne odporucam.
Ak sa vsak pozriem na sucasnu trhovu situaciu (ja sa na nu musim pozerat, kedze nasa rodina zije z predaja zeleniny) kvalita uz davno na slovenskom trhu nerozhoduje... viem, o com pisem. je problem predat kvalitny produkt za cenu, ktora by aj tu vacsine vyhovovala, ba bola priam pre vas uzasna... je problem predat za akukolvek cenu.
preto sa ten problem tyka rovnako osivarov ako aj pestovatelov - lebo pestovatelia sa snazia setrit, kde mozu, aby ich situacia vysla menej draho, aby nepadli uplne na hubu - kupia menej kvalitneho osiva, osivo si, kde mozu, chytaju (opisal si to pekne aj ty wabi) - a to nie je velmi priaznive pre osivarov (tu je ta moja globalizacia). a osivari potom tiez robia tahy, ktore ich maju zachranit, s ktorymi mate mnohi skusenosti - ze predaju osivo, z ktoreho vam nic nevzide, ze vam predaju nehybrid ako hybrid, ze sadia lan vedla lanu a veselo chytaju prekrizene semeno, atd.

V konecnom dosledku je ten pad vsak neodvratny... lebo ako si sam napisal, wabi - nieco v zmysle "pestujme, nekupujme, bude draho", nijako nepomoze tejto situacii. Prave naopak, pomoze drazobe. Bude menej tunajsich pestovatelov, kedze sa nebude vediet vobec predat, a preto bude aj vacsia drazoba. Dovoz situacii velmi nepomoze, verte... ten k tejto zapeklitej situacii len prispieva.

Ide o to, ze nie kazdy ma nejaku tu hriadku, kde si moze pestovat, su ludia zijuci len v cinziaku. Takze tak.

Cim viac slov, tym viac sa je mozne zamotat a byt nespravne pochopeny. Verim vsak, ze som vyjadrila aspon jadro toho, coho som chcela.

Hlavne by si mal kazdy uvedomit, ze sa ho to tyka. A nie strcit hlavu do piesku a tvarit sa, ze tu mam vlastnu hriadku a cely svet mi je ukradnuty. Alebo ze budem jest chleba s Ramou a zeleninari nech si scipnu. Kazdy by si mal vyhladat spolahlivy zdroj osiva, zeleniny, ovocia, masa... a hlavne nezavidiet (to tiez nepomaha situacii).
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Chokma- volala som do tej firmy, čo by si mi odporučila, ktoré zeleninové semienka kúpiť, na fotog. ktoré si tu priložila boli aj tie veľké podlhovasté paradajky, ale neviem, či by som ich mohla pestovať v nadm.výške cca 600 m, alebo ktorú odrodu mrkvy, uhoriek atď, ďakujem.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Anna123 Pozri príspevok
Chokma- volala som do tej firmy, čo by si mi odporučila, ktoré zeleninové semienka kúpiť, na fotog. ktoré si tu priložila boli aj tie veľké podlhovasté paradajky, ale neviem, či by som ich mohla pestovať v nadm.výške cca 600 m, alebo ktorú odrodu mrkvy, uhoriek atď, ďakujem.
A co ti povedali? Da sa objednat aj mensie mnozstvo pre zahradkarov?

Ak myslis tie determinantne - krickove, Caspar, tie sadime aj my. Boli sme s nimi spokojni. Su masitejsie, maju hrubsiu stenu, dobre sa krajaju na salat, chlebik a maju pozadovanu pevnost. Mali sme aj im podobne San Marzano, tie su oproti nim mensie, maksie, menej foremne, ale zato, ak chces robit pretlak, tak su na to vhodnejsie. Tie su ceske od seva seed - http://www.sevaflora.cz/katalog.html Osivo od nich sa da aj bezne najst v zahradkarstvach. Osobne si myslim, ze by nemal byt problem s pestovanim ani na severe Slovenska... Vseobecne plati, ze rajcina toho znesie vela. Skor paprika je nachylnejsia na mrazy, ta ked nachladne, horsie sa spamatava. Tak tu radsej supnut do sklenika alebo folie. Ake mas ty skusenosti vseobecne s pestovanim akychkolvek rajcin u vas?

Ak si zo severu, tak si myslim, ze vseobecne je dobre vyberat si z odrod jednotlivych zelenin tu, ktora ma kratsiu vegetacnu dobu, tzn. mas cim skor plod od vysadby, kedze teplejsie obdobie je u vas kratsie ako u nas na juhu.

Ak myslis salatove uhorky, tak my sadime uz nejaky cas Darinu (tie su tusim tiez z Presto), nie su to hadovky, ale maju hladsiu supku ako ine, co sme mali a maju pomerne uniformne plody. Do folie.

Mrkvu sme tento rok kupili tu Bilbo (F1). Zatial sme ju nemali. Referencie ma dobre. Uvidime. Ale pokojne kup aj nejaku dostupnejsiu - nasu odrodu, nech ma len oznacenie F1, budes mat urcite kvalitnejsi a vynosnejsi plod.

Pavol by ti isto povedal, ze nase odrody - vyslachtene nasimi osivarmi - su vyslachtene na nase podmienky, takze urcite sa ich netreba stranit, a treba skusat - jednak konkretne firmy, ktore osivo produkuju, balia a tiez distribuuju.

Su osiva nasich, ktore si ziskali trvalu oblubu u ludi - napr. rajciny Tornado alebo paprika Slovakia, alebo Nesvadska (Anthea), Amy, Katrena...

My sme si vsak tiez oblubili holandske odrody hlubovin, tento rok sadime okrem nasho kalerabu Moravia, Blankyt, Violeta, aj holandsku novinku z Presto - Neisse. S brokolicou Ironman sme boli spokojni, francuzskym baklazanom Galine - http://www.jmcseed.sk/index.htm

Sorry za tu zmesku odrod zeleniny v teme o zemiakoch.
Naposledy upravil Chokma : 12.01.12 at 15:45 Dôvod: dopl.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Nech sem kazdy, komu sa raci, napise svoje skusenosti, odporucania s odrodami zeleniny, ktoru pestoval. Moze pridat aj zdroj, pripadne fotky plodu, porastu.
Je to nieco iné ako fotky úrody z fotoinspiracii. Kedze viaceri hladaju odporucania a rozpisujeme sa kade-tade, tak to tu budeme mat pokope. A pekne sa pripravime na jar.

Dufam, že nezakladam duplicitnu temu.
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

S objednaním je problém, musím si len niekoho nájsť, kto mi to pôjde k nim kúpiť. Super - už si otvorila samostatnú tému na pestovanie zeleniny, ďakujem aj za informácie.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Mňa baví pestovať skôr nejaké raritky, ale napr. rajčiny pestujem cca 12 rastlín , z toho mám polovicu vždy obľúbené Bejbino. Má výbornú chuť, nepraská, obstojne odoláva plesni,veľkosť tak akurát "do huby". Ostatné skúšam rôzne odrody, ale ešte som nenašla nič, čo by sa (v mojich podmienkach)vyrovnalo Bejbinu
1 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

ked rajčiny, tak " vinohradnické ", aspoň u nás sa tak volajú,síce majú všetky neduhy, čo spomína silvernola, ale ích chuť je neskutočná....s kúskom mozzarely...tento rok som mal najvačšiu cez 1 kg...ak ked kto ich nepozná - aj z mojho okolia - sa im na pohlad moc nezdajú...
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

bjuty smis Pozri príspevok
ked rajčiny, tak " vinohradnické ", aspoň u nás sa tak volajú,síce majú všetky neduhy, čo spomína silvernola, ale ích chuť je neskutočná....s kúskom mozzarely...tento rok som mal najvačšiu cez 1 kg...ak ked kto ich nepozná - aj z mojho okolia - sa im na pohlad moc nezdajú...
A ktoré si myslela? vinohradnícke vysoké,nízke, podlhovasté, guľaté, ťažké mäsité, drobné. tieto všetky druhy vinohradníckych rajčín nájdeš na Miletičke v dobe predaja priesad
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

velké, také mäsité, majú akoby zárezy od vrchu až po spodok...mali sme ich v bulharsku na dovolenke ) ako píšem, najvačšia mala cez 1 kg, bežne 700 g....vinohradnicke ich volali moje babky v senci aj v bernolákove...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

bjuty smis Pozri príspevok
velké, také mäsité, majú akoby zárezy od vrchu až po spodok...mali sme ich v bulharsku na dovolenke ) ako píšem, najvačšia mala cez 1 kg, bežne 700 g....vinohradnicke ich volali moje babky v senci aj v bernolákove...
Dostaneš aj semeno - od sema sú to maxi paradajky. Tiež ich pestujem. Všetky odrody maxi od sema sú ozaj maxi, oplatí sa ich pestovať.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

a môžem pridať aj odrodu, ktorá ma minulý rok sklamala?
Konkrétne som mala problémy s mrkvou - veľmi veľa, snáď aj polovica bola skoro biela, len náznak oranžovej. Úplne bez chuti.
mrkva Skorá – karotka Karotina Seva-flora
3 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Dáša_ Pozri príspevok
a môžem pridať aj odrodu, ktorá ma minulý rok sklamala?
Konkrétne som mala problémy s mrkvou - veľmi veľa, snáď aj polovica bola skoro biela, len náznak oranžovej. Úplne bez chuti.
mrkva Skorá – karotka Karotina Seva-flora
mám rovnakú skúsenosť, len dodám, že mrkva nebola jediný produkt tejto firmy, čo ma sklamal. A to ani nie prvý rok. Tejto firme sa už vyhýbam.
4 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Dáša_ Pozri príspevok
a môžem pridať aj odrodu, ktorá ma minulý rok sklamala?
Konkrétne som mala problémy s mrkvou - veľmi veľa, snáď aj polovica bola skoro biela, len náznak oranžovej. Úplne bez chute
mrkva - Skorá – karotka Karotina Seva-flora
My sme od nich mali rajciny San Marzano. Tie boli v pohode. Aj ked vhodne len asi na priesady (tie boli skutocne nadherne - krasne hrube, rovne, sviezej zelenej farby) - a potom plody na priame pouzitie pre ludi, lebo dost maknu. Toto je asi dovod, preco davame prednost roznych zahranicnym odrodam - holandskym, francuzskym. Nehovorim, aj oni nemusia vkusu konkretneho cloveka lahodit. Ale este taketo fatality sa nam s nimi nestali. Su drahsie, ale spolahlivejsie. Hlavne teraz nechcem toto generalizovat na vsetkych slovenskych, resp. ceskych osivarov. Situaciu, ktora je zalostna, som opisala v inej teme. Neviem ako to medzi osivarskymi firmami funguje, ci si navzajom caraju semiacka, ako funguje balickovanie a pod.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

jaj, vidim, ze sa prehodili prispevky z temy o zemiakoch, super
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona



Chokma, dakujeme za zalozenie novej,zaujimavej temy.

Do temy som presunula aj otazky a odpovede z
inej temy,lebo tam ich a boli aj mimo temy.
System je ale nastaveny tak, ze prispevky zoradi podla datumu, takze sa tvoj uvodny prispevok k teme posunul nizsie, na poziciu c.6


Chokma Pozri príspevok
Nech sem kazdy, komu sa raci, napise svoje skusenosti, odporucania s odrodami zeleniny, ktoru pestoval. Moze pridat aj zdroj, pripadne fotky plodu, porastu.
Je to nieco iné ako fotky úrody z fotoinspiracii. Kedze viaceri hladaju odporucania a rozpisujeme sa kade-tade, tak to tu budeme mat pokope. A pekne sa pripravime na jar.

Dufam, že nezakladam duplicitnu temu.
Chokma,prepac,inak sa to nedalo...chcela som, aby vsetky informacie o odrodach zeleniny boli v jednej,suvislej teme a nie porozhadzovane kade-tde.
Este raz diky za zalozenie aktualnej temy a vsetkym vdaka za prispevky a skusenosti
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

vsak to je super, ze ste to zlucili, nech v tom nemame galimatias...
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Dovolujem si sem pripnut stranku Sedos-u, su tam aj malospotrebitelske balenia holandskych osiv a moznost si ich objednat...

http://www.sedos.sk/katalog/cid/40/c...balovane.xhtml
1 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Už som si objednala. Ďakujem.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Škoda, že som to nečítala skôr, ale práve som dnes v Baumaxe kúpila semiačka z firmy, ktorú kritizujete a práve mrkvu. No uvidím.
. Doteraz som sadievala hrášok, taký normálny kúpený v potravinách nelúpaný , vraví sa mu niekde vraj družstevný. Mám s ním zatiaľ dobré skúsenosti. Namrazím ho kopu aj na zimu a je sladký. Oberáme ho však skôr než je celkom dozretý. Chcela by som však už trocha zmeny a menej hriadok hrachu( lebo je to pracné na zber a lúpanie)ako sme mali doteraz i keď po ňom som ešte sadila a všetku zelenú vňať z neho sme sekali kosačkou na trávu a zarýľovali späť do zeme ako zelené hnojivo). Chcem vás poprosiť však o skúsenosti. Keďže chcem už menej hriadok hrachu a aby výsledok bol taký že bude dosť aj do mrazáku, tak nejakú odrodu aby bol sladký, s dlhými strukmi a väčšími hráškami. Je ešte skoro, ale už sa ľudia motajú v obchodoch pri semiačkach. Kupujete vo veľkých obchodoch ako je napr. Baumax, alebo radšej v malých predajniach so záhradkárskymi potrebami. Nechcem kúpiť kopu malých drahých sáčkov, ale radšej navážené v záhradkárstve , len neviem aká odroda je dobrá. Viem že sa dá vygoogliť všetko, ale vlastné skúsenosti, sú vlastné skúsenosti. Vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať