Zavrieť

Porady

Vklad do pokladne JE či NIE JE povinný?

Prosím, skúste mi niekto odpovedať na jednoduchú otázku: Je alebo NIE JE povinnosťou podnikateľa dávať vklad do pokladne? Chápem, že táto téma sa tu už rozoberala x-y krát, avšak, vždy z toho vznikne vlákno, kde sa človek odpoveď na otázku nakoniec ani nedozvie, nakoľko sa ľudia začnú pýtať úplne iné veci, ktoré s danou témou nemajú nič spoločné.
Ak mám naprílad nechtový dizajn, príde ráno zákazník a za úkon zaplatí 20 € - dá mi presne. Je mojou povinnosťou vykonať pred tým aj spomínaný vklad do pokladne? Zo zákona mi to tak nevychádza, logicky mi to tak nevychádza a napriek tomu som dostala viacero odpovedí, že je to povinnosť. Je mi jasné, že ak zákazník nemá presne, musím ten vklad vykonať, aby bolo z čoho vydávať, mne sa však jedna o konkrétny prípad, kedy mi dá zákazník presne požadovanú sumu.
Prosím, ak máte s tým skúsenosti, prípadne to máte potvrdené z dobrého zdroja, ako sa to robiť MUSÍ, dajte nám /určite viacerým/ odpoveď. Ale prosím, len k téme, ak má niekto inú otázku, nech si založí nový príspevok /je to zadarmo ;-) /, aby z toho nevznikali zbytočne neužitočné vlákna...
Ďakujem
Usporiadat
k-a-t-k-a k-a-t-k-a

k-a-t-k-a je offline (nepripojený) k-a-t-k-a

Vklad do RP zaevidujete vtedy, ak v skutočnosti vložíte do RP určitú finančnú čiastku. Môže to byť napr. každé ráno, alebo napr. v priebehu dňa - mince na bežné vydávanie. Vtedy do pokladnice zaevidujete tento vklad.
Toto som sa dočítala už ani neviem či tu na porade alebo niekde inde.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pri kontrole musíš mať v pokladni hotovosť, ktorá zodpovedá tržbe v danom čase. Ak to zabezpečíš bez vkladu, nemusíš žiadny do pokladne robiť. Aj za pár € navyše môžeš dostať mastnú pokutu.

Ak do poklade vložíš svoje peniaze bez vkladu, kontrolori to považujú za preplatok.
1 0
vvega vvega

vvega je offline (nepripojený) vvega

Tomu rozumiem a viem, že ak aj v priebehu dňa dôjde na to, že nemám na výdaj, dám vklad a suma sedí. Čiže ten vklad nie je povinnosť, je to dá sa povedať dobrovoľná záležitosť, nemusíš, ale ak dávaš vklad do pokladne, vtedy to už musí byť "vklad". OK, ibaže tu, na porade niekto prezentoval, že mu na daňovom úrade bolo povedané, že MUSI byť vklad, že je to povinnosť. Dokonca aj daňový poradca tak povedal, že je to povinnosť a ja som z toho už jelen-ica :-)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vvega Pozri príspevok
Tomu rozumiem a viem, že ak aj v priebehu dňa dôjde na to, že nemám na výdaj, dám vklad a suma sedí. Čiže ten vklad nie je povinnosť, je to dá sa povedať dobrovoľná záležitosť, nemusíš, ale ak dávaš vklad do pokladne, vtedy to už musí byť "vklad". OK, ibaže tu, na porade niekto prezentoval, že mu na daňovom úrade bolo povedané, že MUSI byť vklad, že je to povinnosť. Dokonca aj daňový poradca tak povedal, že je to povinnosť a ja som z toho už jelen-ica :-)
Je to tak, ako som napísala v predch.príspevku. Zbytočne špekuluješ. Ak dáš do pokladne svoje peniaze - je to vklad. Keď si ich vyberieš, alebo časť tržby, musíš to zaevidovať ako výber (cez výdavkový doklad). Inak ti nebude sedieť zostatok a v prípade kontroly dostaneš pokutu.
1 0
oriesok oriesok

oriesok je offline (nepripojený) oriesok

žena-optimista
Zákon nikde neuvádza, že je povinnosť mať k pokladni zásuvku na peniaze.Napr.si všímam, že taká kaderníčka blok z ERP vydá, ale peniaze si odloží do krabičky čo má zastrčenú v šuplíku.Nemá zásuvku napojenú na pokladňu.V podstate každý deň začína z nuly.Ako toto riešia daňováci?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

oriesok Pozri príspevok
Zákon nikde neuvádza, že je povinnosť mať k pokladni zásuvku na peniaze.Napr.si všímam, že taká kaderníčka blok z ERP vydá, ale peniaze si odloží do krabičky čo má zastrčenú v šuplíku.Nemá zásuvku napojenú na pokladňu.V podstate každý deň začína z nuly.Ako toto riešia daňováci?
Kludne ich môže mať aj v pančuche, ale ich výška musí zodpovedať aktuálnej dennej tržbe. Každý deň začína od nuly, lebo dennou uzávierkou sa zostatok pokladne vynuluje. Preto ak si pred začiatkom smeny vkladá peniaze na vydávanie, musí ich zaevidovať ako vklad.
0 0
oriesok oriesok

oriesok je offline (nepripojený) oriesok

žena-optimista
Keď si predstavujem takú kontrolu, tak mi to pripadá trochu komické, keď si predstavím, že im vysype škatuľku na stôl.Ale to len tak na okraj.Jasné, takýchto bezšuplíkových nie je tak veľa.Ale je to v poriadku a to je hlavné.Súhlasím s odpoveďou veronikasad
0 0
oriesok oriesok

oriesok je offline (nepripojený) oriesok

žena-optimista
veronikasad Pozri príspevok
Pri kontrole musíš mať v pokladni hotovosť, ktorá zodpovedá tržbe v danom čase. Ak to zabezpečíš bez vkladu, nemusíš žiadny do pokladne robiť. Aj za pár € navyše môžeš dostať mastnú pokutu.

Ak do poklade vložíš svoje peniaze bez vkladu, kontrolori to považujú za preplatok.
Peniaze navyše v pokladni z pohľadu daňovákov, čierne peniaze.
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Už pri 0,30€ prebytku v pokladni je pokuta.
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

veronikasad Pozri príspevok
Je to tak, ako som napísala v predch.príspevku. Zbytočne špekuluješ. Ak dáš do pokladne svoje peniaze - je to vklad. Keď si ich vyberieš, alebo časť tržby, musíš to zaevidovať ako výber (cez výdavkový doklad). Inak ti nebude sedieť zostatok a v prípade kontroly dostaneš pokutu.
...dovolím si ponovať - povinnosť evidencie výberu nie je. Pri kontrole fyzický stav hotovosti musí byť menší, nanajvýš rovný stavu podľa ERP.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Kludne ich môže mať aj v pančuche, ale ich výška musí zodpovedať aktuálnej dennej tržbe. Každý deň začína od nuly, lebo dennou uzávierkou sa zostatok pokladne vynuluje. Preto ak si pred začiatkom smeny vkladá peniaze na vydávanie, musí ich zaevidovať ako vklad.
Dievčatá ja som o tej pančuche tu trošku polemizovala
http://www.porada.sk/t183388-p8-regi...ml#post1955621
http://www.porada.sk/t183388-p8-regi...ml#post1955638

Len ja som na pančuchu nemyslela, len ma napadla napr.obálka
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tictac7 Pozri príspevok
...dovolím si ponovať - povinnosť evidencie výberu nie je. Pri kontrole fyzický stav hotovosti musí byť menší, nanajvýš rovný stavu podľa ERP.
Ale však Veronika dobre píše, musí zaevidovať cez Výdavkový pokladničný doklad. Ona nepíše o povinnosti .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zita5 Pozri príspevok
Dievčatá ja som o tej pančuche tu trošku polemizovala
http://www.porada.sk/t183388-p8-regi...ml#post1955621
http://www.porada.sk/t183388-p8-regi...ml#post1955638

Len ja som na pančuchu nemyslela, len ma napadla napr.obálka
Zitka, písala si dotaz na DR SR ? Nejako som sa v tej prvej odpovedi stratila.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zita5 Pozri príspevok
Ale však Veronika dobre píše, musí zaevidovať cez Výdavkový pokladničný doklad. Ona nepíše o povinnosti .
Zitka, máš väčší prehlad v tejto téme, prilož prosím odpoveď DR SR, kde sa vyslovene píše o výdavkovom doklade (videla som to na Porade).
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Zitka, písala si dotaz na DR SR ? Nejako som sa v tej prvej odpovedi stratila.
Veronika, ja som nepísala dotaz , to som našla na nete a priložila som link na Poradu , ak by mal niekto záujem si to prečítať .To z dôvodu, lebo veľa dopytujúcich tu na Porade nejak nejde do hlavy, že na základe akého zákona sa kontroluje hotovosť v ERP.
No a potom nejak som začala uvažovať , že ani ja nemám zásuvku a nemám ani prenosnú pokladničku , že kam tú tržbu za úhradu FA dať , či do peňaženky, obálky alebo ozaj do tej pančuchy
0 0
k-a-t-k-a k-a-t-k-a

k-a-t-k-a je offline (nepripojený) k-a-t-k-a

Ja som čítala že pokial je v pokladni menej penňazí to kontrolu " nezaujíma" len ich nesimie byť viac tam už je pokuta.Neviem si prestaviť takého malého živnostníka, ktorý má v kase peniaze a ide si kúpiť 10 rožkov tak zoberie z kasy drobné, to si má vypísať výdavkový doklad? Je to trochu na hlavu nie?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Zitka, máš väčší prehlad v tejto téme, prilož prosím odpoveď DR SR, kde sa vyslovene píše o výdavkovom doklade (videla som to na Porade).
Tu je
http://www.porada.sk/t174252-trzby-z...ml#post1834607


Z vyššie uvedeného vyplýva, že podľa zákona č. 289/2008 Z.z. podnikateľ nie je povinný výber v hotovosti evidovať v pokladnici.
Vzniknutý rozdiel medzi prijatými tržbami do pokladnice a výberom hotovosti z nej, je možné preukázať kontrolným orgánom príslušným dokladom (výdavkový pokladničný doklad) .
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zita5 Pozri príspevok
Veronika, ja som nepísala dotaz , to som našla na nete a priložila som link na Poradu , ak by mal niekto záujem si to prečítať .To z dôvodu, lebo veľa dopytujúcich tu na Porade nejak nejde do hlavy, že na základe akého zákona sa kontroluje hotovosť v ERP.
No a potom nejak som začala uvažovať , že ani ja nemám zásuvku a nemám ani prenosnú pokladničku , že kam tú tržbu za úhradu FA dať , či do peňaženky, obálky alebo ozaj do tej pančuchy
Neviem, či kontrolori budú takí prísni aj vo firmách, kde jednu ERP používajú len na úhradu faktúr a tieto peniaze majú v spoločnej pokladni s ostatnou hotovosťou.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Neviem, či kontrolori budú takí prísni aj vo firmách, kde jednu ERP používajú len na úhradu faktúr a tieto peniaze majú v spoločnej pokladni s ostatnou hotovosťou.
Neviem, potom Vám napíšem skúsenosť, ak takú kontrolu budem mať .Ja mám fakt ERP len na úhradu FA v hotovosti a aj to nie je pravidlo, že pohľadávky (FA) platia v hotovosti každý deň .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Veronika ,
ja ten priložený link som si okopírovala , upravila som si text do odstavcov, aby ja menej chápavá som tomu porozumela, že čo tým chcela odpovedajúca povedať a zároveň som si to porovnávala s paragrafmi, lebo som v tom bola aj ja stratená .
Naposledy upravil Zita5 : 26.01.12 at 09:50
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať