Zavrieť

Porady

Vklad do pokladne,BÚ

Prosím Vás radu. Konateľ do svojej s.r.o. vložil svoje vlastné peniaze zo svojho súkromného účtu do pokladne na nákup auta.Aký účtovací predpis mám použiť? 211/491
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    V mojom prípade sa jedná o nasledovné:konateľ nebude požadovať vrátenie peňazí, nakoľko si chcel kúpiť auto a nemal dostatok finančnej hotovosti na svojej s.r.o. a tak to riešil týmto spôsobom, že časť peňazí dal zo svojho súkromného a časť z podnikateľského účtu.Ja som celú sumu auta zaradila do IM s.r.o. Mám aj tak použiť nasledovnú predkontáciu?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Maxinka
    V mojom prípade sa jedná o nasledovné:konateľ nebude požadovať vrátenie peňazí, nakoľko si chcel kúpiť auto a nemal dostatok finančnej hotovosti na svojej s.r.o. a tak to riešil týmto spôsobom, že časť peňazí dal zo svojho súkromného a časť z podnikateľského účtu.Ja som celú sumu auta zaradila do IM s.r.o. Mám aj tak použiť nasledovnú predkontáciu?
    Podľa môjho názoru áno. Aj keď nechce späť svoje súkromné peniaze, na konci roka budeš mať možnosť ak je napr. privysoký stav pokladne znížiť o vrátenie tých peňazí. Samozrejme iba dokladovo to vykonáš.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Účet 491 už podľa názvu nie je na toto vhodný - Vlastné imanie fyzickej osoby - podnikateľa. Tu sa účtujú vklady FO ak účtuje v podvojnom účtovníctve.

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    Teoreticky ste to mohli poriešiť ako navýšenie ZI, ale s tým by bolo asi viac roboty.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    smith
    Podľa môjho názoru áno. Aj keď nechce späť svoje súkromné peniaze, na konci roka budeš mať možnosť ak je napr. privysoký stav pokladne znížiť o vrátenie tých peňazí. Samozrejme iba dokladovo to vykonáš.
    Mne sa skôr zdá, že on netuší, že tieto peniaze môže vložiť do spoločnosti ako pôžičku , ktorá mu môže byť vrátená .

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Ďakujem veľmi pekne, urobila som to tak ako ste mi poradili 211/365!Zdá sa mi to najrozumnejšie.

    ivako je offline (nepripojený) ivako

    ivako
    Vklad spoločníka do s.r.o., ktorý nie je pôžičkou a ani nezvyšuje základné imanie by sa mohol účtovať na účte 413-Ostatné kapitálové fondy. Čo vy na to poraďáci?

    ecuch je offline (nepripojený) ecuch

    ecuch
    Nie,na účet 413 podľa novelizovaných postupov vlastne ani nie je čo účtovať.
    Teoreticky sa tam majú účtovať vklady spoločníkov nezvyšujúcich základné imanie. Prakticky však obchodný zákonník takéto vklady nepozná. Keď spoločník "daruje" vlastnej firme peniaze,nech je už dôvod akýkoľvek, tak ich zúčtujte do výnosov. Ani účtovanie do záväzkov voči spoločníkovi nie je namieste, nemáte predsa žiadnu zmluvu (napr. o pôžičke), na základe ktorej by vám nejaký záväzok vznikal.

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    ecuch
    . Ani účtovanie do záväzkov voči spoločníkovi nie je namieste, nemáte predsa žiadnu zmluvu (napr. o pôžičke), na základe ktorej by vám nejaký záväzok vznikal.
    Ale nie je problém takúto zmluvu ku každému vkladu napísať. Potom sa to môže účtovať 211/365?

    Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

    normálka Tatiana
    ecuch
    Nie,na účet 413 podľa novelizovaných postupov vlastne ani nie je čo účtovať.
    Teoreticky sa tam majú účtovať vklady spoločníkov nezvyšujúcich základné imanie. Prakticky však obchodný zákonník takéto vklady nepozná. Keď spoločník "daruje" vlastnej firme peniaze,nech je už dôvod akýkoľvek, tak ich zúčtujte do výnosov. Ani účtovanie do záväzkov voči spoločníkovi nie je namieste, nemáte predsa žiadnu zmluvu (napr. o pôžičke), na základe ktorej by vám nejaký záväzok vznikal.
    Pred štyrmi rokmi som účtovala s.r.o. so zahraničnou účasťou, kde zahraniční majitelia posielali svoje peniaze zo zahraničia v USD a v EUR na podnikateľský účet. Fakt som nevedela, že kde mám tie peniaze dávať, na ktorý účet. Až po konzultáciách s daňovým úradom mi povedali, že na 365 mohla by som ale správnejšie je účet 413.

    Cibaj je offline (nepripojený) Cibaj

    Cibaj
    Ja používam účet 249 - Krátkodobé finančné výpomoci- s tým, že konateľovi
    peniaze vrátim z pokladne. Samozrejme prikladám k tomu Zmluvu o pôžičke.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Treba rozlišovať, od koho je pôžička prijatá:
    - ak od spoločníka (môže byť aj konateľom v jednej osobe) , používam účet 365-Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom,
    - ak od konateľa ktorý nie je spoločník , používam účet 249-Ostatné krátkodobé výpomoci.

    ecuch je offline (nepripojený) ecuch

    ecuch
    Tatiana
    Pred štyrmi rokmi som účtovala s.r.o. so zahraničnou účasťou, kde zahraniční majitelia posielali svoje peniaze zo zahraničia v USD a v EUR na podnikateľský účet. Fakt som nevedela, že kde mám tie peniaze dávať, na ktorý účet. Až po konzultáciách s daňovým úradom mi povedali, že na 365 mohla by som ale správnejšie je účet 413.
    Pred štyrmi rokmi to platilo, teraz už nie, s tou 413 kou. A pokiaľ ide o účet 365 , jednoducho logicky mi vychádza, že na tento účet sa účtuje pri vzniku záväzku voči spoločníkovi. A ak si on nenárokuje vrátenie tých peňazí, tak aký záväzok mi vznikol? Prečo to neúčtovať rovno do výnosov?

    ecuch je offline (nepripojený) ecuch

    ecuch
    Dana K.
    Ale nie je problém takúto zmluvu ku každému vkladu napísať. Potom sa to môže účtovať 211/365?
    Áno, to určite áno, ak je podpíše. Ale chce ich naozaj späť tie peniaze?

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    Prosim, nemate niekto vzor takejto zmluvy o pozicke. Potrebovala by som to surne. Vopred dakujem

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    Vianocka
    Prosim, nemate niekto vzor takejto zmluvy o pozicke. Potrebovala by som to surne. Vopred dakujem
    Dakujem, uz netreba. Trochu som sa pohrabala na PORADE a nasla som.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.