Zavrieť

Porady

Vyplatené odstupné z garančného fondu

Máme zamestnanca, ktorý pracoval minulý rok vo firme, ktorá sa zrušila. Vzhľadom na to, že zamestnávateľ už neexistoval, mal z garančného fondu vyplatené ODSTUPNÉ. Ako mám postupovať pri ročnom zúčtovaní? Môžem mu ho robiť ja ako zamestnávateľ, alebo si musí podať v tomto prípade sám daňové priznanie?
Aké doklady mám požadovať ak ho môžeme spraviť my?

Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak je to vyplatené z garančného fondu soc.poistovne, tak ide o dávku sociálneho poistenia, ktorá nie je zdanitelným príjmom, ide o príjem od dane oslobodený ( § 9 ods.2 písm.a) Zákon o dani z príjmov) teda sa vôbec do DP nedáva. Tiež som mala vyplatené z GF a vzhladom na to, že zamestnávatel to nevyplatil mne a ani soc.poistovni, tak nemôže vystaviť potvrdenie o zdan.mzde a preddavk. dani, tj. nemôže mu byť ani vrátená či započítaná predd. dan, ak by to neplatila soc.poistovna ale zamestnávatel, čo je v niektorých prípadoch výhoda (ak pracoval celý rok), no ja som vteda prišla o možnosť vrátenia tejto dane.

    Vyžiadala by som si od bývalého zamestnávatela, či správcu konkr.podstaty potvrdenie o zdan.príjme. Ak nič nevyplatili, nech uvedú 0eur, ja som na tom trvala. Doklad zo SP= rozhodnutie o vyplatenej dávke z garanč.poistenia nie je potrebné (ide ale o jeho vlastný príjem, tj. ak by si chcel uplatniť odpoč.položku na seba u manželky, tak sa to do jeho vlastného príjmu zarátava, čo ale nepredpokladám).
    Naposledy upravil brčko : 13.03.12 at 21:18

    Vyplatené odstupné z garančného fondu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.