Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie ???

Dobrý deň, prosím Vás vie mi niekto poradiť...Môže si zamestnanec pri ročnom zúčtovaní uplatniť nezdanitelnú časť na manželku, ktorá bola v mesiacoch 01-11 evidovaná ako nezamestnaná /poberala sociálne dávky/ ale od 01.12. má vytvorenú živnosť,no v tomto období nemala ešte žiadne príjmy a navyše je 1 rok oslobodená od dane...? Ak áno, čím to má doložiť? Alebo si má ona podať daňové priznanie? ďakujem
Usporiadat
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

"Toto je zmena od 1.1.2004 a stačí si trošku prečítať usmernenia MF"



Prosím, nemohli by ste tu pripnúť usmernenie MF. Lebo je to pre mňa novinka a aj minulý rok, keď sme boli na školení k RZD, tak nám hovorili, že manžel si na manželku uplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť svojím vyhlásením v "Žiadosti o vykonanie výpočtu dane ..." a nič iné vraj nepotrebujeme. Takže som sa toho držala a ani som nič iné nepýtala. Veľ manželka nášho zamestnanca nikde nepracovala, ani nebola na úrade práce, takže si mala ona sama napísať čestné prehlásenie, že nemala žiadny príjem? Veď to je to isté, ako keď to vyhlási manžel v žiadosti. A okrem toho JUDr. Groszová stále na školeniach pripomínala, že aj keď by sme priniesli potvrdenie o príjme napr. na 100 Sk, nikde nie je napísané, že táto manželka nemohla mať iné príjmy.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Zuzana2
"Toto je zmena od 1.1.2004 a stačí si trošku prečítať usmernenia MF"
Prosím, nemohli by ste tu pripnúť usmernenie MF. Lebo je to pre mňa novinka a aj minulý rok, keď sme boli na školení k RZD, tak nám hovorili, že manžel si na manželku uplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť svojím vyhlásením v "Žiadosti o vykonanie výpočtu dane ..." a nič iné vraj nepotrebujeme. Takže som sa toho držala a ani som nič iné nepýtala. Veľ manželka nášho zamestnanca nikde nepracovala, ani nebola na úrade práce, takže si mala ona sama napísať čestné prehlásenie, že nemala žiadny príjem? Veď to je to isté, ako keď to vyhlási manžel v žiadosti. A okrem toho JUDr. Groszová stále na školeniach pripomínala, že aj keď by sme priniesli potvrdenie o príjme napr. na 100 Sk, nikde nie je napísané, že táto manželka nemohla mať iné príjmy.
Tou zmenou je myslené znenie Zákona 366/1999 a §43 ods.1, kde nie je žiadna zmienka o vyhlásení manželky. V Zákone 595/2003 v § 37ods.1 je toto preukázanie vyhlásením doplnené. Defacto sa možno v očiach školiacich a mojich nič nezmenilo,pretože predtým nám to stačilo v žiadostiach o ročné zúčtovanie, kde vyhlásil výšku príjmu svojej manželky/manžela, ale vtedy to nemal zahrnuté v § 43 v spôsobe preukazovania nároku na zníženie základu dane.
Záver: keby mi náhodou dobrá duša z DU pri kontrole dane, vytkla túto jeho povinnosť mi dokladovať, nemám oporu v terajšom znení Zákona o dani z príjmu. Podľa starého zákona 366/1999 oporu mám. Je to možno len nejaké doplnenie,ktoré nemá význam, ale ak to raz v zákone je tak sa to má dodržiavať
PS: V žiadosti o ročné zúčtovanie dane podľa § 366/1999 Zz a terajšej žiadosti podľa § 595/2003 sa v bode o uplatňovaní nezdaniteľnej časti na manželku nič nezmenilo. Toľko môj názor
Naposledy upravil Denda : 03.02.06 at 11:54
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Čítam, čítam - a podľa textu uvedeného paragrafu - tak, ako som to pochopila ja, asi máš pravdu. Len nemám poruke "starý" zákon, nemám čo porovnávať. No uvidíme, či sa ešte niekto pridá k tejto téme.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Barbara
len taká maličká poznámočka: podp. v nezamestnanosti NIE JE SOCIÁLNA DÁVKA, keby bola tak sa do príjmu neráta!!!!:p

soc. dávka je napr. rod. príspevok, prídavok na dieťa.......... a po novom sa neráta do príjmu ani DAŃOVÝ BONUS:p
Nie je to sociálna dávka, a podpora sa počíta iba do príjmu manželky, ak si chceš uplatniť na ňu odpočítateľnú položku.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať