Zavrieť

Porady

úroky a dan z úrokov v JU

prosím vás kde mám dať úroky z účtov a dan z úrokov v JU? obidvoje mám dať na nepripočitateľné položky?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Aldan Pozri príspevok
    prosím vás tam je teraz tiež zmena? ja som to vždy dával : dan - prevádzková režia a úrok z účtu na ostatné pripočitateľné položky. úrok som nikdy nedával do daňového par. 43 a teraz mi na danovom povedali že to mám dať do toho riadku, kde je tento paragraf a dan normálne do vOZD, tak som z toho jeleň.

    Odpoveď z DRSR
    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Keďže od 1.1.2011 sa daň z príjmov vybraná zrážkou považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane, účtuje sa v podvojnom účtovníctve na ťarchu účtu 591 ? Splatná daň z príjmov z bežnej činnosti. V jednoduchom účtovníctve ako výdavok neovplyvňujúci základ dane z príjmov. Čo sa týka úrokov, tie sa budú účtovať ako príjem neovplyvňujúci základ dane z príjmov.

    Ing. Haščíková Štefánia
    odbor služieb pre verejnosť

    Váš dopyt:

    Dobrý deň ,

    dovoľujem si Vás touto cestou požiadať o odpoveď na môj dopyt , ktorý sa týka účtovania pripísaných úrokov na bežný účet , ktorý sa využíva na podnikanie .

    Zákon o dani z príjmu znie
    § 6
    Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
    Na začiatok
    (5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
    b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

    V súvislosti so zmenou od 1.1.2011 by som chcela poprosiť o usmernenie
    a) ako účtovať v jednoduchom účtovníctve pripísané úroky na bežný účet podnikateľa, ktorý tento účet využíva na svoju podnikateľskú činnosť - bude sa týkať o príjem ovplyvňujúci základ dane, alebo o príjem neovplyvňujúci základ dane
    b) ako účtovať strhnutú daň z pripísaných úrokov - bude sa považovať za daň vysporiadanú ?

    To isté by ma zaujímalo aj z pohľadu podvojného účtovníctva .



    Ďakujem
    xxxxxxxxx

    -----------------------------------------------
    P.S. Poznámka - Pred zmenou zákona o dani z príjmu Daň z pripísaných úrokov nikdy nepatrila do prevádzkovej réžie , ale do stĺpca v PD Daň z príjmu .

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Bobusko, seda, Paula, ivustek, Anja111, beatam, promont maja, veronikasad
    8

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Aldan Pozri príspevok
    prosím vás kde mám dať úroky z účtov a dan z úrokov v JU? obidvoje mám dať na nepripočitateľné položky?
    Ďakujem
    PNZD a VNZD.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Bobusko, Lubaba, seda, ivustek, Zdenka175, Danielle369
    6

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Zdenka175 Pozri príspevok
    A ja mám nízky úrok a daň nie je zrazená. Tak dávam úrok ako POZD. Môžem ?
    Nie je povinnosťou skúmať prečo banka nezrazila daň z úroku. Keď nezrazila daň, tak zrejme bol úrok tak nízky, že ju nebolo z čoho zraziť. Určite by som úrok neúčtovala do POZD. Zaúčtovala by som ho tak, ako sa má účtovať, t.j. do PNZD.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Bobusko, Lubaba, jacekova, Danielle369, Zdenka175
    5

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Aldan Pozri príspevok
    prosím vás kde mám dať úroky z účtov a dan z úrokov v JU? obidvoje mám dať na nepripočitateľné položky?
    Ďakujem
    Úrok-PNZD, daň VNZD.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Aldan Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď, takže nedávam úroky do r. 107 typ B podľa par. 43? Účtovanie by som už vedel, ale čo danové priznanie, to sa nikde nespomína, ani z výkladu DR
    Do daňového priznania sa daň z úrokov už neuvádza.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    monciqa Pozri príspevok
    Preco neovpyvnuje urok zaklad dane, ked sa povazuju uroky za prijem u podnikania ??
    Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane.

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    prosím vás tam je teraz tiež zmena? ja som to vždy dával : dan - prevádzková režia a úrok z účtu na ostatné pripočitateľné položky. úrok som nikdy nedával do daňového par. 43 a teraz mi na danovom povedali že to mám dať do toho riadku, kde je tento paragraf a dan normálne do vOZD, tak som z toho jeleň.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aldan Pozri príspevok
    prosím vás tam je teraz tiež zmena? ja som to vždy dával : dan - prevádzková režia a úrok z účtu na ostatné pripočitateľné položky. úrok som nikdy nedával do daňového par. 43 a teraz mi na danovom povedali že to mám dať do toho riadku, kde je tento paragraf a dan normálne do vOZD, tak som z toho jeleň.
    Kto ti poradil takého účtovanie ? Daň z úrokov nikdy nebola prevádzková réžia.
    A s tou informáciou z DU si nerobíš srandu, však ?

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    ďakujem za odpoveď, takže nedávam úroky do r. 107 typ B podľa par. 43? Účtovanie by som už vedel, ale čo danové priznanie, to sa nikde nespomína, ani z výkladu DR

    AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

    AntekaK
    Ahojte, chcela by som si to ešte raz ujasniť. Prosím Vás, pomôžte mi. Úroky z bankového účtu v peňažnom denníku (za rok 2011) sa zahrnú do príjmov neovplyvňujúcich základ dane? Daň z úrokov sa odpočíta z úrokov, a tak sa to zapíše? Alebo daň za uvádza do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane? Ďakujem za trpezlivosť.

    monciqa je offline (nepripojený) monciqa

    monciqa
    Tweety Pozri príspevok
    Úrok-PNZD, daň VNZD.
    Preco neovpyvnuje urok zaklad dane, ked sa povazuju ucroky za prijem u podnikania ??

    monciqa je offline (nepripojený) monciqa

    monciqa
    Tweety Pozri príspevok
    Úrok-PNZD, daň VNZD.
    Preco neovpyvnuje urok zaklad dane, ked sa povazuju uroky za prijem u podnikania ??

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    monciqa Pozri príspevok
    Preco neovpyvnuje urok zaklad dane, ked sa povazuju uroky za prijem u podnikania ??
    Pretože ten základ dane je už zdanený, teda daňovo vysporiadaný. Pozri prís. 7- usmernenie DR.
    http://www.porada.sk/t186289-uroky-a...okov-v-ju.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.