Zavrieť

Porady

predcasny starobny dochodca a nezdanitelna ciastka

Dobry den, neviem si poradit vo vykonavani rocneho zuctovania dane u jedneho zamestnanca. Zamestnanec bol do februara 2011 predcasny starobny dochodca a zaroven u nas pracoval, rozhodol sa zrusit si predc.star.dochodok a iba pracovat. Z tohto dovodu uz od marca nie je predcasny starobny dochodca. Za rok 2011 poberal dochodok vo vyske 720€. Ako to bude z nezdanitelnou ciastkou pre tohto zamestnanca? Ma narok na celu? Alebo dostane len pomernu cast odratanu o vysku dochodku za rok 2011?

Dakujem za odpoved. Som z toho pomotana, takyto pripad som este nemala.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    migelovci Pozri príspevok
    Dobry den, neviem si poradit vo vykonavani rocneho zuctovania dane u jedneho zamestnanca. Zamestnanec bol do februara 2011 predcasny starobny dochodca a zaroven u nas pracoval, rozhodol sa zrusit si predc.star.dochodok a iba pracovat. Z tohto dovodu uz od marca nie je predcasny starobny dochodca. Za rok 2011 poberal dochodok vo vyske 720€. Ako to bude z nezdanitelnou ciastkou pre tohto zamestnanca? Ma narok na celu? Alebo dostane len pomernu cast odratanu o vysku dochodku za rok 2011?
    od NČD odrátaš výšku dôchodku - rozdiel uplatníš

    Dakujem za odpoved. Som z toho pomotana, takyto pripad som este nemala.
    od NČD odrátaš výšku dôchodku - rozdiel uplatníš

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    jaanna Pozri príspevok
    Poprosím teda, nezdaniteľná čiastka predčasného starobného dôchodcu bude 3559,30 - výška jeho dôchodku do februára? Ďakujem
    áno, NČD mínus úhrn vyplateného dôchodku /stretla som sa s potvrdením zo SP, niektorí mali vyplatené za január a pozastavené, iní mali aj za február vyplatené/ - takže nech zamestnanec donesie potvrdenie, koľko mu bolo vyplatené, resp. kedy bolo vyplácanie pozastavené

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    ivka70 Pozri príspevok
    Ak nebol predcasnym dochodcom k 1.1.2011, ma narok na celu rocnu nezdanitelnu cast zakladu dane.
    Ivka, je mi to jasné, z príspevku som pochopila, že bol PSD a tak ako všetkým sa vo februári dôchodky pozastavili, ak ostali pracovať- tak aj jemu.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    drobeceva Pozri príspevok
    od NČD odrátaš výšku dôchodku - rozdiel uplatníš
    Ak nebol predcasnym dochodcom k 1.1.2011, ma narok na celu rocnu nezdanitelnu cast zakladu dane.

    migelovci je offline (nepripojený) migelovci

    migelovci
    K 1.1.2012 bol PSD, vo februari sa mu pozastavil, lebo chcel dalej pracovat.
    Dakujem za odpoved. Odratam teda jeho vysku dochodku od NC a to mu uplatnim.
    drobeceva je to tak

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    drobeceva Pozri príspevok
    Ivka, je mi to jasné, z príspevku som pochopila, že bol PSD a tak ako všetkým sa vo februári dôchodky pozastavili, ak ostali pracovať- tak aj jemu.
    ja neviem citat ...namiesto do februara ...som precitala OD februara ...
    jasne, ze drobecova dala spravnu odpoved hned v 1.prispevku
    drobeceva Ivi, nevadí...aj mne sa stáva, že narýchlo prečítam a dám blbú odpoveď

    jaanna je offline (nepripojený) jaanna

    jaanna
    Poprosím teda, nezdaniteľná čiastka predčasného starobného dôchodcu bude 3559,30 - výška jeho dôchodku do februára? Ďakujem
    Môže si starobná dôchodkyňa uplatniť celú NČZD , nakľko bola na starobnom dôchodku až od maja 2012 mala príjem zo závislej činnosti a dôchodok 1939,90 eUR za obdobie 5-12/2012

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    marcelaStanakova Pozri príspevok
    Môže si starobná dôchodkyňa uplatniť celú NČZD , nakľko bola na starobnom dôchodku až od maja 2012 mala príjem zo závislej činnosti a dôchodok 1939,90 eUR za obdobie 5-12/2012
    áno, môže
    Starobný dôchodca mal vyšší príjem za rok 2012 ako 1882 eur pracoval na dohodu poberal starobný dôchodok od 1.1.2012 , musí si podať DP ? vychádza mu totiž platiť dosť vysoká daň

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ÁNo, má povinnosť podať DP. PS ale takéto základné veci by živnostník-účtovník mal ovládať, či?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    marcelaStanakova Pozri príspevok
    Starobný dôchodca mal vyšší príjem za rok 2012 ako 1882 eur pracoval na dohodu poberal starobný dôchodok od 1.1.2012 , musí si podať DP ? vychádza mu totiž platiť dosť vysoká daň
    si uplatňoval nčzd? alebo? prečo vysoká a prečo doplatok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.