Zavrieť

Porady

Príjem zo zahraničia

Dobrý deň

vie mi niekto poradiť čo mám urobiť keď môj pracovník pracujúci u nás mal príjem u nás a počas dovolenky bol na pracovnej zmluve si zarobiť v Írsku.
V Írsku si zarobil za 5 týždňov okolo 1700 libier. Ako postupovať a aké doklady požadovať od pracovníka keď pri podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania??

Ďakujem
Usporiadat
ITALIA ITALIA

ITALIA je offline (nepripojený) ITALIA

Mam takýto problém
Pracujem v Taliansku , kde som sa vydala, zároveň mám ešte aj ako bývalá zamestnankyňa NBS uver na byt s urokovou sadzbou 1%. Kedze na volnom trhu boli v tom obdobi v inych bankach uroky 12%, roziel, tj 11% mi bolo pripocitane k platu ako cisty prijem, akesi zvyhodnenie a zdanene. Kedze uz nie som zamestnancom,
nemozu mi to pripocitat k prijmu, zaslu mi toto zvyhodnenie domov a ja si
mám podať danove priznanie sama. Takze sa jedna o - uhrn zuctovanych prijmov zo zavis.cinnosti v nepez. forme - v sume 47639 Sk.

Trvbalé bydlisko mám v Taliansku aj na Slovensku. Ako mám postupovat mám podať danové priznanie typu A a zároven zi aj uplatniť odpočitateľlnu položku aj ked som celý rok v Taliansku robila?Mám podat za tie úroky len v SR daňové priznanie?
Dakujem za každú radu.
Jana
0 0
ITALIA ITALIA

ITALIA je offline (nepripojený) ITALIA

ITALIA
Mam takýto problém
Pracujem v Taliansku , kde som sa vydala, zároveň mám ešte aj ako bývalá zamestnankyňa NBS uver na byt s urokovou sadzbou 1%. Kedze na volnom trhu boli v tom obdobi v inych bankach uroky 12%, roziel, tj 11% mi bolo pripocitane k platu ako cisty prijem, akesi zvyhodnenie a zdanene. Kedze uz nie som zamestnancom,
nemozu mi to pripocitat k prijmu, zaslu mi toto zvyhodnenie domov a ja si
mám podať danove priznanie sama. Takze sa jedna o - uhrn zuctovanych prijmov zo zavis.cinnosti v nepez. forme - v sume 47639 Sk.

Trvbalé bydlisko mám v Taliansku aj na Slovensku. Ako mám postupovat mám podať danové priznanie typu A a zároven zi aj uplatniť odpočitateľlnu položku aj ked som celý rok v Taliansku robila?Mám podat za tie úroky len v SR daňové priznanie?
Dakujem za každú radu.
Jana
Nikto mi nevie poradit??
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Závisí od toho, rezidentom ktorého si štátu. Ak si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou(rezidentom) SR, musíš si zdaniť celosvetové príjmy v SR a môžeš si odpočítať celú nezdaniteľnú čiastku na daňovníka(87936 Sk). Ak si poberala len príjmy zo závislej činnosti, podávaš DP_typ A.
Naposledy upravil Marína : 27.02.06 at 20:19
0 0
ITALIA ITALIA

ITALIA je offline (nepripojený) ITALIA

Marína
Závisí od toho, rezidentom ktorého si štátu. Ak si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou(rezidentom) SR, musíš si zdaniť celosvetové príjmy v SR a môžeš si odpočítať celú nezdaniteľnú čiastku na daňovníka(87936 Sk). Ak si poberala len príjmy zo závislej činnosti, podávaš DP_typ A.
Marína kedže som celý rok zamestnana v Taliansku a na Slovensku som nemala žiaden príjem zo závislej činnosti, zo Slovenska mam len vyrúbený rozdiel úrokov ako som uvádzala vyššie a to vo výške 47639,-Sk som povinná podať danové priznanie na Slovensku?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ešte raz. Mušíš vedieť, rezidentom ktorého si štátu(určiť si daňový domicil). Ak si pozrieš čl. 4 Zmluvy o ...(prikladám), si podľa môjho názoru rezidentom TR. Požiadaj obdobu DÚ v Taliansku o potvrdenie o rezidencii. Ak Ti ho vydajú, si daňovníkom s neobmedzenou povinnosťou TR a tam si budeš zdaňovať celosvetové príjmy.
Naposledy upravil Marína : 28.02.06 at 07:07
0 0
kochones kochones

kochones je offline (nepripojený) kochones

j.hlavackova
ČUduj sa svete, pracovník prišiel z Írska a doniesol 980 libier.
Tak fakt neviem od čoho závisí v čom ich platia. Čo tak stačí to??????????????
V irsku moze zarabat aj EUR aj GBP. Zalezi od zamestnavatela...
0 0
kempes11 kempes11

kempes11 je offline (nepripojený) kempes11

dakujem za odpoved. este jedna technicka otazka. potreboval by som poradit ohladne celorocneho kurzu na GBP za rok 2005, kde by som to mohol najst.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

www.nbs.sk
0 0
kempes11 kempes11

kempes11 je offline (nepripojený) kempes11

dakujem za link.
0 0
Emika Emika

Emika je offline (nepripojený) Emika

Prečítala som celú túto debatku, ale nenašla som uspokojivú odpoveď. Známy v r.2005 bol 1.-6. mesiac evidovaný na úrade práce.
od júla pracuje v Anglicku, tvrdí že nie na trvalú zmluvu, čiže asi iba brigádnicky. Má podať doma daňové priznanie, pretože tam nebude v podstate nič? Podpora sa tam neuvádza a s anglickom sa uplatňuje metóda vyňatia príjmov. Naozaj neviem mu zodpovedne poradiť.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Emika
Prečítala som celú túto debatku, ale nenašla som uspokojivú odpoveď. Známy v r.2005 bol 1.-6. mesiac evidovaný na úrade práce.
od júla pracuje v Anglicku, tvrdí že nie na trvalú zmluvu, čiže asi iba brigádnicky. Má podať doma daňové priznanie, pretože tam nebude v podstate nič? Podpora sa tam neuvádza a s anglickom sa uplatňuje metóda vyňatia príjmov. Naozaj neviem mu zodpovedne poradiť.
Nie je podstatné, že mu nevychádza žiadna daňová povinnosť, ale to že podľa zákona o dani z príjmov je povinný podať daňové priznanie. To znamená, že nemá na výber a DP podať musí.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Čo je to - nie na pracovnú zmluvu , ale asi brigádnicky? Však aj brigádnici majú príjem zo závislej činnosti, pretože pracujú na základe niečích pokynov. Nie je to nezávislá, samostatná práca ako SZČO. V DP treba tieto príjmy uviesť v príjmoch podľa § 5 a pri výpočte daň.povinnosti ich vyňať zo zdanenia.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

Ak chce niekto tu sú podrobné kurzy GBP za rok 2005 .. aj priemerné mesačné a aj priemerné ročné ... som si to urobila, možno to niekomu pomôže ...
Naposledy upravil Velettka : 16.03.06 at 11:04
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Brkov
Asi pracuje v Severnom Írsku, a tam platí britská libra (http://openiazoch.zoznam.sk/produkty....asp?TID=MEGBP)
Pri zadaní otázok je dôležité určiť, kde vlastne pracoval, pretože pod pojmom ... pracoval v Írsku... si predstavím Írsku republiku, mena je tam Euro a je s nimi uzavretá zmluva o započítaní dane.
Ak ale pracoval v Severnom Írsku, je to súčasť Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, mena je tam Angl. libra a je s nimi uzavretá zmluva o vyňatí dane. A to je teda podstatná zmena, takže treba vždy presne identifikovať, v ktorom Írsku pracoval.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

J.Hlavačková, ospravedlnujem sa za meškanie odpovede:
K bodu 3:

Pozri si časopis DaÚ 3/2006 na str. 12 - príklad.
0 0
Havko Havko

Havko je offline (nepripojený) Havko

prosím poradiť v roku 2005 som bola 5 mesiacov dobrovolne nezamestnana a 7 mesiacov som pracovala pre švajčiarsku cestovku, ako je to so zdanením tohoto príjmu musím si podavat danove, ked v SR som nemala žiadny príjem?dakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak máš trvalý pobyt v SR, zdaňuješ celosvetové príjmy v DP podanom v SR.
So Švajčiarskom máme v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metódu zápočtu dane, takže v DP si daň zaplatenú vo Švajčiarsku započítaš na úhradu daňovej povinnosti v SR.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Havko, je tu neskutočne veľa tém k danej problematike a stále sa opakuje to isté. Musíš len hľadať. Dokonca si spomínam, že tam bolo aj Švajčiarsko. Hore na lište si daj vo vyhľadávaní napr. zahranič*, alebo hľadaj v Porade Daň z príjmu. Tam nájdeš všetko.
Odpoviem Ti jednou vetou. Ak je rezidentom SR, musí podať DP.
0 0
Havko Havko

Havko je offline (nepripojený) Havko

ale ja nemam doklad že mi prijem zdanili, poslali mi lne bruto prijem a stiahnute poistne a čisty prijem o śtiahnutej dani tam nič nie je, a to my
vychádza veľa platiť, čím budem mať zarobok nižší ako keby som pracovala tu to je blbe
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Určite tam daň nie je? Pozrela som na Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia so ŠR a platí metóda zápočtu dane. Ak je to ozaj tak, že Ti príjem nezdaňovali(čo si ja neviem vysvetliť), tak ho budeš musieť zdaniť v SR. Ber to tak, že ak by Ti stiahli daň v ŠR, tak by si tam bola mala nižší príjem a aj tak by si rozdiel dane doplatila tu, ak by bola zrazená daň nižšia ako vypočítaná v SR. Ak by bola zrazená vyššia, tak preplatok by Ti aj tak DÚ zo štátneho rozpočtu SR nevrátil. Takže je to vlastne jedno.To by si musela požiadať o ročné zúčtovanie vo Švajčiarsku a možno byTi vyšiel preplatok, ale možno aj nedoplatok. Neviem ako sa v ŠR príjmy zdaňujú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať