Zavrieť

Porady

Rezident NL

Dobrý deň,
prosím Vás o radu, osoba s trvalým pobytom v SR ale pracuje v NL viac ako 183 dní v roku je teda rezidentom v NL. V Holandsku má pracovný pomer s holandskou agentúrou, má tam pridelené aj daňové číslo, čiže dane aj poistenia si rieši v Holandsku. Na Slovensku je odhlásená zo zdravotnej poisťovne a neplatí na území SR ani sociálne. Moja otázka znie: Má takáto osoba podávať daňové priznanie z príjmov aj na SR? (Jej príjmy boli samozrejme vyššie ako 1779,65€ za rok 2011)
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Neuviedla si, v ktorom štáte má trvalý pobyt?

    Adika112233 Pozri príspevok
    Rezidentom Holandska (aspoň z pohľadu slovenských zákonov, či nie?), a nie bohužiaľ tú zmluvu naštudovanú nemám.
    ZDP § 2 Základné pojmy
    Na účely tohto zákona sa rozumie
    d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
    1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Samozrejme , že podáva DP v SR

    ČO furt ZAHMLIEVATE ?????

    príjmy dosiahnuté v Holandsku zahrnie ako "VYŇATÉ PRÍJMY ZO ZAHRANIČIA"

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    je rezidentom kt. štátu?

    máš preštudovanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a Hol. kráľovstvom?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    To patrilo mne?
    Indeed Pozri príspevok
    Samozrejme , že podáva DP v SR

    ČO furt ZAHMLIEVATE ?????

    príjmy dosiahnuté v Holandsku zahrnie ako "VYŇATÉ PRÍJMY ZO ZAHRANIČIA"
    Adika112233 Pozri príspevok
    V prvom riadku je, že trvalý pobyt je na Slovensku, Je mi jasné že Holandsko a Slovensko - vyňatie z príjmov, teda daň na Slovensku už platiť nebude, ale potrebujem vedieť, či napriek tomu podáva aj na Slovensku daňové priznanie.
    Prepáč, prehliadla som.
    Adika112233, podľa platných právnych predpisov SR a NL je považovaný za rezidenta SR aj NL. Nastupuje zmluva o ZDZ medzi ČSSR a NL(čl. 4) + dodatok, podľa ktorej určí, ktorého štátu je rezidentom a tam zdaní celosvetové príjmy. V druhom štáte, v ktorom je považovaný za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, zdaní len príjmy dosiahnuté na jeho území.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    To, čo uvádzaš, že v NL nebol zdr. a soc. poistený sa nezlučuje s tým čo uvádzaš v úvodnom príspevku, bolo mu pridelené DIČ. Je zrejmé, že na DU(www.belastingdienst.nl) bol prihlásený. Zamestnávateľ zo mzdy nielen daň ale aj príspevky na soc. zabezpečenie odvádza na DÚ. Čo sa týka zdr. poistenia je možné, že mu bol vyplácaný zorgtoeslag(príspevok na starostlivosť) v prípade, že jeho príjem za rok bol nižší ako cca 30.000 €(presné číslo neviem).

    Adika112233 je offline (nepripojený) Adika112233

    Adika112233
    Rezidentom Holandska (aspoň z pohľadu slovenských zákonov, či nie?), a nie bohužiaľ tú zmluvu naštudovanú nemám.

    Adika112233 je offline (nepripojený) Adika112233

    Adika112233
    Článok 16
    Závislé zamestnania


    1. Mzdy, platy a iné podobné odmeny, ktoré osoba majúca bydlisko v jednom z oboch štátov poberá z dôvodu zamestnania, podliehajú, s výhradou ustanovení článkov 17, 19 a 20, zdaneniu len v tomto štáte, okrem ak sa zamestnanie vykonáva v druhom štáte. Ak sa tam zamestnanie vykonáva, môžu sa odmeny prijaté z tohto zamestnania zdaniť v tomto druhom štáte.

    Ak sa riadim podľa tohto článku, tak to DP na SR nepodávam.Pravda?

    Adika112233 je offline (nepripojený) Adika112233

    Adika112233
    Dobrý deň,
    prosím Vás o radu, osoba s trvalým pobytom v SR ale pracuje v NL viac ako 183 dní v roku je teda rezidentom v NL. V Holandsku má pracovný pomer s holandskou agentúrou, má tam pridelené aj daňové číslo, čiže dane aj poistenia si rieši v Holandsku. Na Slovensku je odhlásená zo zdravotnej poisťovne a neplatí na území SR ani sociálne. Moja otázka znie: Má takáto osoba podávať daňové priznanie z príjmov aj na SR? (Jej príjmy boli samozrejme vyššie ako 1779,65€ za rok 2011)
    Ďakujem
    V prvom riadku je, že trvalý pobyt je na Slovensku, Je mi jasné že Holandsko a Slovensko - vyňatie z príjmov, teda daň na Slovensku už platiť nebude, ale potrebujem vedieť, či napriek tomu podáva aj na Slovensku daňové priznanie.

    Adika112233 je offline (nepripojený) Adika112233

    Adika112233
    Samozrejme , že podáva DP v SR

    ČO furt ZAHMLIEVATE ?????

    príjmy dosiahnuté v Holandsku zahrnie ako "VYŇATÉ PRÍJMY ZO ZAHRANIČIA"
    Ďakujem ďakujem ďakujem veľmi pekne toto som chcela vedieť, jasne a stručne

    Adika112233 je offline (nepripojený) Adika112233

    Adika112233
    Prosím Vás o odpoveď ešte na jednu otázku v súvislosti s touto témou (už som si naštudovala zmluvu o ZDZ medzi SR a NL). Dozvedela som sa, že tá osoba (rezident NL s trvalým pobytom na SR) neplatila zdravotné postenie v Holandsku ani u nás na SR (na SR je dobrovoľne nezamestnaná a odhlasená zo zdravotnej poisťovne), teda neplatila ani sociálne poistenie v SR ani v NL, dokonca ani v Holandsku neodviedla daň, zo závislej činnosti. Podľa ZDZ by mala daň a poistenia zaplatiť v Holandsku a moja otázka znie:
    1. Je potrebné, resp. možné tento príjem zo závislej činnosti v NL, zdaniť na Slovensku? Alebo si to rieši Holandsko?
    2. Môže slovenská sociálna poisťovňa vymáhať spätne poplatky za obdobie, kt. osoba mala pracovný pomer v NL? Alebo si to rieši NL?
    3. Čo so zdravotnou poisťovňou? Môže slovenská zdravotná poisťovňa vyžadovať poplatky za obdobie, kt. osoba mala pracovný pomer v NL? Alebo si to rieši Holandsko, že tam osoba neuhradila zdravotné poistenie?
    4. Hrozia nejaké sankcie zo slovenskej strany?
    Prosím poraďte, nedočítala som sa ako postupovať v takomto prípade!

    Adika112233 je offline (nepripojený) Adika112233

    Adika112233
    Ja viem že je to rozporuplné, to tie skutočnosti vyšli najavo neskôr. Daňové číslo v Holandsku bolo pridelené, ale dane neboli odvedené, tak mi to aspoň tvrdila tá osoba. Za celý rok sa jednalo o sumu 3470€. V každom prípade veľmi pekne ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa za novo založenú tému.
    Takže rozumiem tomu správne: Tu na Slovensku stačí tejto osobe podať daňové priznanie a príjmi zo zahraničia vyňať (podľa ZDZ).Tak?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.