Zavrieť

Porady

Čo určuje pohlavie človeka?

Ahojte,
minule som natrafila na niekoľko článkov o tom, ako ľudia zmenili pohlavie, ako je na planéte päť mužov, ktorí svoje deti porodili, pretože majú maternicu. Natrafila som aj na diagnózu, nazvanú Syndróm testikulárnej feminizácie. Ide o poruchu, ktorou trpia dievčatá a podstata je v tom, že síce ich vonkajšie pohlavné orgány sú dievčenské/ženské, ale ich DNA je mužská. To znamená, že majú chromozóm XY a nie XX. Na vzhľad sú to vraj krásne ženy, vysoké a štíhle, ničím nepripomínajú muža. Myslia ako ženy (v zmysle, že ich zaujímajú všetky štandardné veci považované za ženské), ale nemajú maternicu, namiesto vaječníkov majú nefunkčné semenníky. Často sa to zistí až v období puberty, kedy dievča nedostane menštruáciu. To znamená, že v našich podmienkach nemôžu mať deti. V USA však už veda samozrejme pokročila a tu môžu aj tieto ženy mať dieťa. Ale nie ako matky, ale ako otcovia. To znamená, že vhodnou hormonálnou liečbou im sfunkčnia semenníky, odkiaľ tískajú spermie na oplodnenie vajíčka inej ženy, ktorá dieťa vynosí.
A moja otázka znie, čo vlastne určuje pohlavie človeka? Jeho DNA alebo vzhľad? A sme pripravení na to, aby sa ženy stali otcami svojich detí?
Zaujíma ma to iba z čisto hypotetického hľadiska, ako sa k tomuto vlastne stavajú ľudia. Ja to nepovažujem za nič divné, nechutné alebo niečo podobné (aby sme sa vyhli nedorozumeniam, že rýpem), hoci je to neštandardné. Ale ako toto vníma väčšina? Vraj touto poruchou trpia mnohé slávne herečky a modelky, len o tom nehovoria verejne. Je naozaj potrebné sa za to hanbiť?
Ďakujem
Usporiadat
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Zaujimava tema.
Aké sú príčiny kryptorchizmus
http://www.yesanswer.de/med/sk/1740.html


Polychlorované bifenyly
http://cs.wikipedia.org/wiki/Polychlorované_bifenyly

První varování
V 60. letech se však začaly objevovat první náznaky, že PCB látky nejsou tak neškodné, jak se myslelo. Ačkoliv se původně vůbec nepředpokládalo, že by někdy mohly proniknout do potravního řetězce, byly stále častěji diagnostikovány v tkáních organismů, zejména pak u predátorů na vrcholu řetězce, ale také v mléce a mase krav, koz a dalších podobných živočichů. Ukázalo se také, že u 12 kongenerů PCB existují významné negativní účinky.
Zdravotní rizika
Podrobný toxikologický výzkum postupně odhalil, že zatímco akutní toxicita PCB je nízká, výrazně nebezpečnějších je chronické vystavení nízkým dávkám, vzhledem k jejich schopnosti perzistence a bioakumulace. Za nejvážnější jsou považována karcinogenní rizika, zejména pokud jde o rakovinu slinivky břišní a rakovinu jater.[4] Dále bylo prokázáno, že mají nepříznivý účinek na výkon imunitního systému, poškozují játra a snižují plodnost. Velmi nepříjemným se ukázala jejich značná odolnost vůči rozkladu a velmi špatná vyloučitelnost z organismu. U savců se jako nejúčinnější jeví jejich vylučování mlékem, což představuje riziko pro další generace.
Lidé jsou vystaveni PCB zejména v důsledku konzumace tučných živočišných potravin (mléko, máslo, maso, ryby, vejce atd.). V minulosti se PCB běžně používaly jako součást nátěrových hmot, a to v silech nebo v kravínech, odkud se dostávaly do siláže a jiných krmiv a hromadily se v tělech dobytka, který byl zpracováván pro výrobu potravin.
Podle prof. Ivana Holoubka mají české ženy nejvíce polychlorovaných bifenylů v mateřském mléku stále z celé Evropy
V Československu se PCB vyráběly v Chemko Strážske do roku 1984) a část východního Slovenska v okolí Strážského je dodnes zamořená PCB.[16] Kontaminován je zejména odpadový kanál Chemka, z kterého se chemikálie uvolňují do řeky Laborec, následně do přehrady Zemplínská šírava



Co teraz? Nejest? Nepit? Nedychat?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
filosofka filosofka

filosofka je offline (nepripojený) filosofka

alabut Pozri príspevok
Zaujimava tema.
Aké sú príčiny kryptorchizmus
http://www.yesanswer.de/med/sk/1740.html


Polychlorované bifenyly
http://cs.wikipedia.org/wiki/Polychlorované_bifenyly

První varování
V 60. letech se však začaly objevovat první náznaky, že PCB látky nejsou tak neškodné, jak se myslelo. Ačkoliv se původně vůbec nepředpokládalo, že by někdy mohly proniknout do potravního řetězce, byly stále častěji diagnostikovány v tkáních organismů, zejména pak u predátorů na vrcholu řetězce, ale také v mléce a mase krav, koz a dalších podobných živočichů. Ukázalo se také, že u 12 kongenerů PCB existují významné negativní účinky.
Zdravotní rizika
Podrobný toxikologický výzkum postupně odhalil, že zatímco akutní toxicita PCB je nízká, výrazně nebezpečnějších je chronické vystavení nízkým dávkám, vzhledem k jejich schopnosti perzistence a bioakumulace. Za nejvážnější jsou považována karcinogenní rizika, zejména pokud jde o rakovinu slinivky břišní a rakovinu jater.[4] Dále bylo prokázáno, že mají nepříznivý účinek na výkon imunitního systému, poškozují játra a snižují plodnost. Velmi nepříjemným se ukázala jejich značná odolnost vůči rozkladu a velmi špatná vyloučitelnost z organismu. U savců se jako nejúčinnější jeví jejich vylučování mlékem, což představuje riziko pro další generace.
Lidé jsou vystaveni PCB zejména v důsledku konzumace tučných živočišných potravin (mléko, máslo, maso, ryby, vejce atd.). V minulosti se PCB běžně používaly jako součást nátěrových hmot, a to v silech nebo v kravínech, odkud se dostávaly do siláže a jiných krmiv a hromadily se v tělech dobytka, který byl zpracováván pro výrobu potravin.
Podle prof. Ivana Holoubka mají české ženy nejvíce polychlorovaných bifenylů v mateřském mléku stále z celé Evropy
V Československu se PCB vyráběly v Chemko Strážske do roku 1984) a část východního Slovenska v okolí Strážského je dodnes zamořená PCB.[16] Kontaminován je zejména odpadový kanál Chemka, z kterého se chemikálie uvolňují do řeky Laborec, následně do přehrady Zemplínská šírava



Co teraz? Nejest? Nepit? Nedychat?
Zaujímavé, len neviem, čo to má s témou a čo tým malo byť povedané
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Pravdepodobna pricina vzniku. Coho sa maju matky vyvarovat. Pouzivat domace suroviny, nepouzivat plastove flase a ine plastove predmety domacej potreby, utiect do divociny. :-)
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Aké sú príčiny kryptorchizmus (nesestouplé semenník)?

Už v počiatkoch tehotenstva všetky embryá majú rovnakú genitálie, bez ohľadu na pohlavie. Dieťa dostáva pár pohlavných chromozómov od matky a otca. Pohlavných chromozómov sú pár molekúl DNA – XX v prípade, že človek je žena, XY v prípade, že človek je muž.
V určitej fáze v nenarodené dieťa mužského pohlavia rozvoja semenníky začínajú tvoriť; akonáhle sú vytvorené, aby zostali vo vnútri dieťaťa brucha až o 7. mesiaci tehotenstva. Odborníci sa domnievajú, že v tomto bode niektoré hormóny spúšť zostup semenníkov – oni robia ich cestu dolu na bruchu, cez trieslovinový kanál, a do miešku. V asi 97% prípadov sú semenníky v miešku pred narodením.
Počas 9. týždeň tehotenstva, muž dieťa začne produkovať testosterón. Testosterón je hormón, ktorý spúšťa vývoj mužských pohlavných orgánov. Produkcia testosterónu je spustené mužských pohlavných chromozómov XY. Odborníci sa domnievajú, že problémy spojené s chýbajúce alebo atrofické semenníkov vzniknúť v tejto fáze.
Abnormálne pohlavný vývoj môže byť tiež spôsobená tým, androgén necitlivosti syndróm (androgén syndróm rezistencie). To je genetická porucha, v ktorom XY plodov nereagujú (necitlivý) na mužské hormóny (androgény, ako je testosterón). Sa dieťa narodí vyzerá ako normálne dievča externe. Majú krátke-slepý vačok vagina, ale nie maternice, vaječníkov alebo vajíčkovodov. Testy sú prítomné v bruchu alebo trieslovinový kanál.
Odborníci hovoria, že vo väčšine prípadov kryptorchizmus, kombinácia genetiky, zdravie matiek a niektoré faktory životného prostredia narúšajú hormóny, fyzické zmeny a nervovú aktivitu, ktoré prinášajú o vývoji semenníkov. Však, nikto nevie, čo presne je príčinou.
Testikulárne dysgeneze syndróm (TDS) – to opisuje štyri podmienky, ktoré sa stali viac prevláda v západných krajinách za posledných tridsať rokov; zahŕňajú:
* Znížil spermatogenézy (nízky počet spermií)
* Testikulárne nádory
* Hyposdadias – rúrka v mužskom orgáne, ktorým prechádza moč (močová trubica) nie je na správnom mieste
* Kryptorchizmus (nesestouplé semenník)
Niektorí vedci naznačujú, že tieto štyri podmienky sú spojené (nie oddelené podmienky); i. sú súčasťou jedného syndrómu (testikulárne dysgeneze syndróm).
Nikto si nie je istý, či existuje syndróm testikulárnej dysgeneze. Ak tomu tak, vedci veria, že chemická expozícia počas tehotenstva môže ohroziť normálne hormonálnej rovnováhy, , Ktorý sa stretáva s riadnym vývoj mužských pohlavných orgánov.
Chemických látok, ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu, sa nazývajú endokrinné disruptory, a zahŕňať niektoré pesticídy, PCB (polychlórované bifenyly), a dibutyl-ftalát.
Naposledy upravil alabut : 15.03.12 at 18:22
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Este dodam ... kedze Podle prof. Ivana Holoubka mají české ženy nejvíce polychlorovaných bifenylů v mateřském mléku stále z celé Evropy ... je pravdepodobne, ze do tejto rizikovej skupiny patria aj slovenske zeny.
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

v anglictine maju dva terminy: sex a gender. Podla mna slovenske "pohlavie" je sex, cize pohlavie urcuje pritomnost alebo nepritomnost Y chromozomu. Zaujimavejsia je situacia keby bol jedinec chimera z jednej sady XX chromozomov a z jednej XY
http://en.wikipedia.org/wiki/XY_sex-...ination_system
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Ľudia by si mali uvedomiť, že prvými ohrozenými sú oni. V roku 1990 bola predstava, že ak sa odsíria elektrárne, vyrieši sa problém špinavého vzduchu. Dnes je však ovzdušie znečistené aj v malých dedinách. Ľudia tam kúria uhlím a neraz odpadom či PET fľašami.
http://zivot.lesk.cas.sk/clanok/6399...a-dychate.html

Ludia palia vsetko, stare papuce, gumy atd. Zvlast teraz, ked zdrazeli energie. Kedysi sme bojovali s kyslym dazdom zo siry, dnes s mnozstvom inych sajrajtov. Ako poznam Europu, namiesto riesenia lacneho a zdraveho vykurovania, zdania kominy a pece na pevne palivo. Riesenim by bolo zrusit dane na ekologicke energie pre vykurovanie, ale kto zrusi dane, ked si mocenska elita a slachta na ne zvykla? Bezpracny prijem, napise sa zakon a vymalovane. :-)

Este je jedna vec okrem mikrotenovych sackov a Pet flias, ktora sa mi nepaci ... plastove potrubia na vodu.
Naposledy upravil alabut : 15.03.12 at 19:09
0 0
filosofka filosofka

filosofka je offline (nepripojený) filosofka

alabut Pozri príspevok
Pravdepodobna pricina vzniku. Coho sa maju matky vyvarovat. Pouzivat domace suroviny, nepouzivat plastove flase a ine plastove predmety domacej potreby, utiect do divociny. :-)
Myslím,že toto vôbec nie je príčina, ale to ani neriešim, skôr mi ide o to, čo som písala.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Pohlavie? Okamih pocatia dvoch jedincov, myslim si, ze biologicke hodiny v kazdom z nas (biorytmus), meni niektore informacie v DNA. Ale zabrdol by som aj do kolektivneho vedomia (memy?). Preco? Ako priroda vie, ze kolko je dievcat a kolko chlapcov v spolocenstve? Niektore abnormality, napriklad homosexualita su psychickej povahy pri vyvoji, ale tebou udavany priklad je podla mna sposebeny toxinmi, ktore sa dostali do tela pred vyvojom a narusili niektoru sekvenciu v DNA. Nechce sa mi lovit po webe, ale mam dojem, ze v zarodocnych bunkach je rozpletena polovica DNA (RNA), ktora sa spoji s RNA druheho pohlavia. Ucel? Biologicka diverzifikacia, ktora zabezpecuje prezitie druhu pri zmenenych prirodnych podmienkach. Ak je vyrazne narusena informacia v DNA, vyvinie sa novy druh jedinca a evolucia skusa, ci prezije a najde protihraca na rozmnozovanie. Preto je globalizacia skodliva a vykynozenie niektorych jednoduchych narodov je najvacsim zlocinom ludstva v minulosti, pritomnosti a buducnosti. Aj biocenoza ma podla mna vplyv nielen na mnozstvo jedincov, ale vytvara tlak na vyvoj novych druhov. Este jeden priklad. Existuju rastliny, ktorych kvety bud tvarom alebo vonou (feromony) lakaju hmyz k opeleniu. Ako to ta rastlina vie?

Tvoja otazka je na dlhe zimne vecery, nie je jednoducha a myslim si, ze sa s nou poti cely akademicky svet a zapoti sa aj Porada, ak bude mat zaujem. Teraz sa s nou netreba zaoberat, ide jar, leto, clovek ma byt tam odkial prisiel ... v prirode. Zivot vznikol chybami, nie dokonalostou, ako sa nas snazi presvedcit jedna cierna kniha. :-)
Naposledy upravil alabut : 16.03.12 at 00:44
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Čo určuje pohlavie človeka ?

Zober knihy anatómie , a študuj !

Tam sa to dozvieš.

Z degenerovanými jednotlivcami si príroda vždy vedela poradiť, to len teraz,ked je veda na vysokej úrovni....
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

MYslim si, ze skor knihy z astrologie. :-)
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

alebo zagogli female , či hermafrodit

a budeš to mať vysvetlené aj názorne
0 0
filosofka filosofka

filosofka je offline (nepripojený) filosofka

Obávam sa, že si to vôbec nepochopil, alebo nečítal. Ale nevadí
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Čital som , čítal,

len je mi čudné prečo ideme riešiť nejakú degenaráciu, odchýlku,ktorým trpi nejaký nepatrný zlomok zo zlomku promile celého ľudstva.
0 0
filosofka filosofka

filosofka je offline (nepripojený) filosofka

alabut Pozri príspevok
Pohlavie? Okamih pocatia dvoch jedincov, myslim si, ze biologicke hodiny v kazdom z nas (biorytmus), meni niektore informacie v DNA. Ale zabrdol by som aj do kolektivneho vedomia (memy?). Preco? Ako priroda vie, ze kolko je dievcat a kolko chlapcov v spolocenstve? Niektore abnormality, napriklad homosexualita su psychickej povahy pri vyvoji, ale tebou udavany priklad je podla mna sposebeny toxinmi, ktore sa dostali do tela pred vyvojom a narusili niektoru sekvenciu v DNA. Nechce sa mi lovit po webe, ale mam dojem, ze v zarodocnych bunkach je rozpletena polovica DNA (RNA), ktora sa spoji s RNA druheho pohlavia. Ucel? Biologicka diverzifikacia, ktora zabezpecuje prezitie druhu pri zmenenych prirodnych podmienkach. Ak je vyrazne narusena informacia v DNA, vyvinie sa novy druh jedinca a evolucia skusa, ci prezije a najde protihraca na rozmnozovanie. Preto je globalizacia skodliva a vykynozenie niektorych jednoduchych narodov je najvacsim zlocinom ludstva v minulosti, pritomnosti a buducnosti. Aj biocenoza ma podla mna vplyv nielen na mnozstvo jedincov, ale vytvara tlak na vyvoj novych druhov. Este jeden priklad. Existuju rastliny, ktorych kvety bud tvarom alebo vonou (feromony) lakaju hmyz k opeleniu. Ako to ta rastlina vie?

Tvoja otazka je na dlhe zimne vecery, nie je jednoducha a myslim si, ze sa s nou poti cely akademicky svet a zapoti sa aj Porada, ak bude mat zaujem. Teraz sa s nou netreba zaoberat, ide jar, leto, clovek ma byt tam odkial prisiel ... v prirode. Zivot vznikol chybami, nie dokonalostou, ako sa nas snazi presvedcit jedna cierna kniha. :-)

V niečo máš určite pravdu, čo som sa dočítala, tak ak sa toto ochorenie vyskytne u dvoch dievčat v rodine, je na 99% isté, že bude mať túto diagnózu každé dievča. Ale čo v prípade, že jedno dieťa túto diagnozu má a druhé nie? Tam potom zrejme nie je poškodená DNA jedného z rodičov nie? Neviem, či to zvaľovať na toxíny, kedysi toxíny neboli a rodili sa deti s týmito diagnózami... prečo potom?
A podstata mojej otázky zostáva, je takýto človek viac ženou, či mužom? Ak by spáchal trestný čin a na mieste činu by našli stopy dna, ako páchateľa by hľadali muža. V skutočnosti je to však žena, rezistentná na všetky mužské hormóny. Ako to teda je? Podotýkam, že existuje aj opačný ekvivalent tohto ochorenia, muž, ktorý nemá semenníky, ani semenovody, ale namiesto nich má vaječníky a vajcovody. A DNA má samozrejme ženskú. Ale je plne odolný všetkým ženským hormónom. A čo v prípade, že by sa stretli dvaja takýto jedinci a mali spolu dieťa? Muž by bol matkou a žena otcom. Vyrovnáme sa s tým ako ľudstvo?
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Indeed Pozri príspevok
Čital som , čítal,

len je mi čudné prečo ideme riešiť nejakú degenaráciu, odchýlku,ktorým trpi nejaký nepatrný zlomok zo zlomku promile celého ľudstva.
Príroda to vyriešila za nás , a to sterilitou daného jedinca , tym je zabranené degenerácii celej ĺudskej populácie .
0 0
filosofka filosofka

filosofka je offline (nepripojený) filosofka

Indeed Pozri príspevok
Príroda to vyriešila za nás , a to sterilitou daného jedinca , tym je zabranené degenerácii celej ĺudskej populácie .
Tak vieš, ono je toho nepatrný zlomok, ale rozširuje sa to. Počet týchto jedincov neustále stúpa. A len tak ma to zaujíma, ako sa k takému niečomu stavajú ľudia. Okrem toho, napríklad len na Slovensku tým trpí cca 50 žien a dievčat, čo zase na tak malú krajinu nie je málo. Určite sú diagnózy, ktorých je menej. V USA sa už v prípade tejto poruchy hovorí o percentách, čo ešte pred 5 rokmi nebolo. A nikdy nevieš, či tvoja sestra, dcéra, kamarátka nemá presne toto isté.
A ako som spomínala, títo jedinci nie sú sterilní, (z tvojho "preklepu" je zjavný postoj k tejto poruche) oni môžu mať deti, ale nie ako to pohlavie, ktoré reprezentujú navonok. No a teda nie je to dedičné, títo jedinci v USA, ktorí už majú deti, majú ich zdravé. Čomu tiež celkom nerozumiem, ale to je jedno, nie je to predmetom tejto diskusie
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Dnes som rozpraval s babami z porodnice. Tych pripadov je vela, ale deti sa rodia so zakrpatenymi vnutornymi organmi, cize priroda funguje spolahlivo ... zatial. Teoreticky mi nevedeli zdovodnit nic. :-)
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Podľa mňa je normálne, ak žena/samica má chromozómy XX a muž/samec XY.
Genetika je veľmi zložitá vec a u ľudí sa o genetike veľmi málo hovorí a už vôbec sa genetikou ľudia neriadia.
Že ľudí genetické ochorenia a anomálie neobchádzajú je snáď každému jasné.
Ale je to veľmi citlivá otázka a myslím si, že ešte dlho bude.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Toto presne mi vcera vraveli baby z porodnice, to nie je muz, ale zena. :-)

http://najmama.aktuality.sk/clanok/229287/normalny-otec-muz-s-maternicou-uz-trikrat-porodil/

Návodov, ako ovplyvniť
pohlavie dieťaťa, nájdete na internete nespočetné množstvo. Niektoré ženy, ktoré už dieťa majú, si napríklad overujú, či pohlavie ich dieťaťa zodpovedá výpočtu na základe populárneho čínskeho lunárneho kalendára – niektorým to vychádza (aj u viacerých potomkov), iným nie. A tak to asi bude aj s ostatnými podobnými metódami. Skutočnosť, či sa vám narodí dievčatko alebo chlapček, závisí od toho, ktorá spermia oplodní vajíčko (ak sa s vajíčkom spojí spermia nesúca chromozóm Y, narodí sa chlapec, ak spermia s chromozómom X, bude to dievča). A to sa prirodzenou cestou ovplyvniť nedá. V minulosti sa uvádzalo, že ak k súloži dôjde pred ovuláciou alebo po nej, je vyššia pravdepodobnosť, že sa narodí dievčatko, ak dva a viac dní po ovulácii, potom je väčšia šanca, že sa narodí chlapec. Výskumy však tieto tvrdenia nedokázali. Novšie štúdie, ktoré sa uskutočnili v nedávnej minulosti v Anglicku, naznačujú, že u žien, ktoré sa snažia otehotnieť a ich strava má vyšší obsah kalórií, je väčšia pravdepodobnosť, že porodia chlapčeka. V rámci tohto prieskumu boli oslovené matky chlapcov s otázkou, čo jedávali v čase, keď sa snažili otehotnieť. Jeden zo zaujímavých výsledkov ukázal, že takmer 60 % žien, ktoré každý deň konzumovali obilniny, porodilo chlapca. Podobne na tom boli aj ženy, ktorých strava bola v období pred otehotnením bohatšia na draslík, vápnik a vitamíny.

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať