Zavrieť

Porady

Auto živnostníka a cestovné náhrady

Dobrý deň, prosím o radu. Podľa mojich informácií od r. 2005 si živnostník nemôže uplatňovať výdavky za použitie súkromného automobilu podľa zákona o cestovných náhradach. Môžete mi, prosím, potvrdiť alebo vyvrátiť túto informáciu? Ak tak živnostník môže robiť aj dnes, poskytnite mi prosím informáciu, ktorý paragraf a zákon to ustanovuje. Ďakujem
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Janashka
Dobrý deň, prosím o radu. Podľa mojich informácií od r. 2005 si živnostník nemôže uplatňovať výdavky za použitie súkromného automobilu podľa zákona o cestovných náhradach. Môžete mi, prosím, potvrdiť alebo vyvrátiť túto informáciu? Ak tak živnostník môže robiť aj dnes, poskytnite mi prosím informáciu, ktorý paragraf a zákon to ustanovuje. Ďakujem
Ten kto šíri túto nepravdivú informáciu je asi nejaký fanúšik štátneho rozpočtu . Pozri § 19 ods.2 písm. e/ Zákona o dani z príjmov.
0 0
Janashka Janashka

Janashka je offline (nepripojený) Janashka

Vďaka za pomoc, mala som v tom chaos, lebo zrazu mi niekto tvrdil opak. Ale tu ste odbornici, tak uz len radit sa na porade.
0 0
Janashka Janashka

Janashka je offline (nepripojený) Janashka

Este k teme. Tento paragraf spomina, ze narok na cestovne nahrady vznika "v suvislosti s cinnostou vykonavanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom sa cinnost pravidelne vykonava". Tu sa chcem opytat, ci ide len o situaciu, kedy zivnostnik cestuje, aby dodal svoje tovary alebo sluzby alebo tu patria aj aktivity ako napr. uhrada faktury, navsteva banky, rokovanie s partnerom, prieskum trhu, nakup tovaru a zasob atd....
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Janashka
Este k teme. Tento paragraf spomina, ze narok na cestovne nahrady vznika "v suvislosti s cinnostou vykonavanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom sa cinnost pravidelne vykonava". Tu sa chcem opytat, ci ide len o situaciu, kedy zivnostnik cestuje, aby dodal svoje tovary alebo sluzby alebo tu patria aj aktivity ako napr. uhrada faktury, navsteva banky, rokovanie s partnerom, prieskum trhu, nakup tovaru a zasob atd....
Aj návšteva banky, obchodné rokovania, prieskum trhu,... sú pre teba pracovné cesty, (nie sú v mieste, ktoré je tvojim pravidelným pracoviskom). Dôležité je obhájiť tú-ktorú pracovnú cestu, že sa uskutočnila.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Evanka
Aj návšteva banky, obchodné rokovania, prieskum trhu,... sú pre teba pracovné cesty, (nie sú v mieste, ktoré je tvojim pravidelným pracoviskom). Dôležité je obhájiť tú-ktorú pracovnú cestu, že sa uskutočnila.
Dovolím si upresniť, že SZČO nemá pravidelné pracovisko.
Ak si vezmete do ruky Živnostený list (koncesnú listinu), zistíte, že na ňom má presne napísané MIESTO PODNIKANIA, prípadnie aj ZRIADENIE a MIESTO PREVÁDZKARNE.
Z toho vychádzame, že jeho činnosti súvisiace s podnikaním sa pravidelne vykonávajú na týchto adresách. Činnosti, ktoré súvisia s podnikaním a vykonávajú sa na inom mieste ako má zapísané v živnostenom liste a vzniknú mu výdavky (náklady) tzv. cestovné, stravné, ubytovanie, vreckové... sú daňovo odpočitateľné výdavky.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Som SZČO popri zamestnaní a miesto podnikania mám uvedenú domácu adresu. Robím účtovníctvo. Takže dobre tomu chápem, že ak chodím ku klientovi každý deň robiť účtovníctvo, tak si to môžem dať ako pracovnú cestu a vykázať 6,20 Sk od kilometra + prepočet PHM?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

To je Tvoj oprávnený a žiaľ aj skutočný výdavok na získanie, zabezpečenie... príjmu.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Evanka
Aj návšteva banky, obchodné rokovania, prieskum trhu,... sú pre teba pracovné cesty, (nie sú v mieste, ktoré je tvojim pravidelným pracoviskom). Dôležité je obhájiť tú-ktorú pracovnú cestu, že sa uskutočnila.
Nemal by mi skôr daňový úrad dokázať, že som cestu nevykonal, resp. nemohol vykonať?
Ja som vystavil a podpísal príslušný doklad, mám podklady o priemernej spotrebe atď. Podľa môjho názoru by som nemal nič obhajovať. Ak mi DÚ preukáže, že som si uplatnil niečo v rozpore so ZDP, tak prosím.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Dada
Som SZČO popri zamestnaní a miesto podnikania mám uvedenú domácu adresu. Robím účtovníctvo. Takže dobre tomu chápem, že ak chodím ku klientovi každý deň robiť účtovníctvo, tak si to môžem dať ako pracovnú cestu a vykázať 6,20 Sk od kilometra + prepočet PHM?
Áno. Samozrejme vyfaktúrovuješ službu tomuto klientovi.
Z toho vyplýva, že tvoj výdavok bol oprávnený na zabezpečenie príjmu.

Napr.: Ťažko sa sá obhájiť skutočnosť, ak príjem (faktúry) boli 300000,-
a výdavky - cestovné tiež 300000,-.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Zlata
Áno. Samozrejme vyfaktúrovuješ službu tomuto klientovi.
Z toho vyplýva, že tvoj výdavok bol oprávnený na zabezpečenie príjmu.

Napr.: Ťažko sa sá obhájiť skutočnosť, ak príjem (faktúry) boli 300000,-
a výdavky - cestovné tiež 300000,-.
Zisk nie je povinný. Myslím, že aj strata je normálna záležitosť a prirodzene vzniká najmä v začiatkoch podnikania. Myslím reálna strata.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

STRELEC
Zisk nie je povinný. Myslím, že aj strata je normálna záležitosť a prirodzene vzniká najmä v začiatkoch podnikania. Myslím reálna strata.
Súhlasím, že strata je normálna záležitosť a nie je povinná. Ale je rozdiel, ako strata vzniká. Či je to nákupom HIM, výškou neuhradených pohľadávok, pri čerpaní úveru (nákup HIM, možno je aj na nákup materiálu..)
Ale nerada by som obhajovala skutočnosť, keby môj príjem za zd. obdobie bol 300000,- a cestovné náhrady 300000,-. Pri službách sa pri určovaní ceny vychádza z rozpočtov a kalkulácií , ktoré by mali byť podkladom pre vystavenie faktúry. Mne by z toho sedliackym rozumom vyšlo, že som nevyfaktúrovala všetky služby, alebo mi to jednoducho nejde, tak to zabalím.

V podstate záleží na daňovníkovi, ako si vie obhájiť svoje výdavky.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Zlata
Súhlasím, že strata je normálna záležitosť a nie je povinná. Ale je rozdiel, ako strata vzniká. Či je to nákupom HIM, výškou neuhradených pohľadávok, pri čerpaní úveru (nákup HIM, možno je aj na nákup materiálu..)
Ale nerada by som obhajovala skutočnosť, keby môj príjem za zd. obdobie bol 300000,- a cestovné náhrady 300000,-. Pri službách sa pri určovaní ceny vychádza z rozpočtov a kalkulácií , ktoré by mali byť podkladom pre vystavenie faktúry. Mne by z toho sedliackym rozumom vyšlo, že som nevyfaktúrovala všetky služby, alebo mi to jednoducho nejde, tak to zabalím.

V podstate záleží na daňovníkovi, ako si vie obhájiť svoje výdavky.
Zlata máš pravdu, ešte to viac pritiahnem za vlasy. Ak má SZČO stratu 2-3 roky po sebe a nikde nič neinvestoval ani nekúpil nejaký hodnotnejší DM a tým pádom počas celej tejto doby drží chod firmy z vlastných súkromných peňazí tak tam to bije do očí že niečo vo firme nie je s účtovaním a fakturovaním v poriadku...
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

STRELEC
Nemal by mi skôr daňový úrad dokázať, že som cestu nevykonal, resp. nemohol vykonať?
Ja som vystavil a podpísal príslušný doklad, mám podklady o priemernej spotrebe atď. Podľa môjho názoru by som nemal nič obhajovať. Ak mi DÚ preukáže, že som si uplatnil niečo v rozpore so ZDP, tak prosím.
Aby sme sa rozumeli: ťažko obhájiš napríklad každý druhý deň cestu do Prahy, ak nemáš so žiadnou firmou v Prahe uzatvorený obchod.
0 0
Tana74 Tana74

Tana74 je offline (nepripojený) Tana74

A musím mať nejaký doklad o tom, že som bola napr. niekde na služobke? Napr. bločik za obed alebo za parkovanie,....?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Evanka
Aby sme sa rozumeli: ťažko obhájiš napríklad každý druhý deň cestu do Prahy, ak nemáš so žiadnou firmou v Prahe uzatvorený obchod.
Naprosto s Tebou súhlasím. Hovoril som tiež o reálnej, nenafúknutej strate. S výdavkami O.K. Bez zbytočného náporu na fantáziu - čo tam ešte pridám ....
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

1.) SZČO účtujúca v JÚ, auto nezaradené do majetku firmy, uplatňuje (v r. 2005 a 2006) PHM+náhradu. V roku 2007 bude platcom DPH a tým pádom by si mohol uplatniť odpočet DPH z PHM. Môže zaradiť auto (osobné) do majetku firmy? Resp. môže si SZČO vyradiť a zaradiť auto z/do majetku firmy, tak ako by mu to vyhovovalo? (vzhľadom na daňový základ)
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Ako je to? Keď je auto v súkromnom vlastníctve a podnikateľ si uplatňuje paušál 6,20 + nákup PHM, môže si odrátať z dokladu o nákupe PHM DPH?
Naposledy upravil Cecilia : 02.12.06 at 20:09
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Cecilia
Ako je to? Keď je auto vo súkromnom vlastníctve a podnikateľ si uplatňuje paušál 6,20 + nákup PHM, môže si odrátať z dokladu o nákupe PHM DPH?
DPH SI NEMOZE ODRATAT Z DOKLADU O NAKUPE.
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Ďakujem, zase som sa poučila, uplatnila som to tento rok prvý krát a ešte sa to dá opraviť.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Cecilia
Ako je to? Keď je auto v súkromnom vlastníctve a podnikateľ si uplatňuje paušál 6,20 + nákup PHM, môže si odrátať z dokladu o nákupe PHM DPH?
Aký doklad bude mať podnikateľ v účtovníctve? Vyúčtovanie pracovnej cesty, na ktorom bude uplatnená náhrada PHL za prejazdené km a paušálna náhrada za amortizáciu vozidla - teda žiadny doklad o nákupe PHL ! a inak sa to ani nedá urobiť. Toto je dôvod prečo sa nedá uplatniť DPH z PHL.
Benzín je výdavkom podnikateľa ako súkromnej osoby z dôvodu súkr. vlastníctva vozidla; on pripravil auto tak aby mohlo ísť na PC. Za použitie tohto vozidla a za spotrebované PHL dostane náhradu vo forme vyúčtovania PC - doklad o nákupe PHL nie je v účtovníctve.
0 0
Načítať ďalšie