Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti a daň.priznanie

sara sara

sara je offline (nepripojený) sara

Živnostník prerušil živnosť dňom 1.9.2005.Do termínu na podanie daň.priznania,t.j.31.3.2006 ju ani neobnoví, asi živnosť do tej doby zruší.K 1.9.2005 mu ostali neuhradené pohľadávky.Niektoré z nich boli uhradené ešte do konca roka, niektoré ešte prešli do r. 2006 ako neuhradené.Predpokladám teda, že v daň.priznaní za rok 2005 musí upraviť základ dane podľa §17 odst.8 ZDP o výšku pohľadávok. Jedná sa mi teraz o to, či tie pohľadávky, ktoré boli uhradené ešte do konca roka, účtujem normálne do peň.denníka v deň, keď prídu peniaze ako príjem a základ dane potom upravujem v daň.priznaní len o tie pohľadávky, ktoré ostali neuhradené k 31.12.2005, alebo od 1.9. už nič neúčtujem a základ dane v daň.priznaní upravím o všetky neuhradené pohľadávky k 1.9.2005. Robí sa táto úprava na r.40 daň.priznania FOB?Ďakujem za radu.
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

tomasz
Síce skoro až po roku od posledného príspevku, ale teraz sa u mňa naskytol podobný problém.
Živnostník si k 1.12.2006 pozastavil živnosť na 6 mesiacov. K 1.12.2006 sa odhlásil z registra platitelov DPH; a v ten istý dátum si aj dohodou ukončil zmluvný vzťah s bankou (podnik.účet); vyrovnal si záväzky voči SP a VZP.
Dňom 12.12.2006 dostal faktúru od Orange za mobil, tam s položkou - zmena paušálu na Primu + ostatné poplatky za využité služby v celkovej sume 827,50 s DPH.
Otázka - Mám vôbec brať do úvahy poslednú faktúru, ak áno s/bez vplyvu na DPH.
Tomasz, treba pri DPh zobrať na zreteľ, ak= bolo tvoje posledné obdobie na DPH a súčasne, či je to výdavok za účelom dosiahnutia príjmov. V prvom prípade by možno DPH pripadala do úvahy, ale druhá podmienka nie je splnená, pretože z dôvodu pozastavenia živnosti, nie je výdavok na telefón oprávneným daňovým výdavkom, a preto z neho nemožno ani odpočítať DPH.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

mysimis
FO prerušil svoju živnosť od 01.07. do 31.12.2006. Od 01.01.2007 znovu podniká. Chcem sa opýtať, či platby /záväzky, leasing/, ktoré platil po 01.07.2006 sú výdavky OZD. A čo s poplatkami z BÚ ? Dám ich ako výdavok neovplyvňujúci ZD?
Miška, tiež ako pri Tomaszovi, treba každý výdavok identifikovať, či bol použitý na dosiahnutie príjmu. V prípade záväzkov, ktoré vznikli v čase podnikania, a boli uhradené v čase od 1.7.-31.12.2006 - by som dala ako daňový výdavok zaplatením, pretože príjmy z nich boli riadne zdanené. Čo sa týka leasingu - odbobie od 1.7.-31.12.2006 by som vyhodila z nákladov, v rámci záverečných uzávierkových operácií, pretože automobil nebol v čase od 1.7.-31.12.2006 používaný za účelom dosiahnutia a udržania príjmov. Čo sa týka odvodov do SP, ZP - dodatočne zaplatené (pretože v čase pozastavenia žovnosti sa neplatia) - tie sú daň.výdavkom. Poplatky z BÚ - ak to nebolo v čase od 1.7-31.12.2006 používané na iné účely, okrem iných napr. na súkromné, ale platili sa poplatky len za mesačnú údržbu, výpisy atď, dala by som to do výdavkov - myslím, že to nie je taká položka.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ďakujem za radu, potrebovala som sa uistiť či to mám dobre. Akurát poplatky za výpisy som radšej dala ako výdavok neovplyvňujúci ZD.
0 0
tomasz tomasz

tomasz je offline (nepripojený) tomasz

Ďakujem za odpoveď.
Keďže fa je vystavená po pozastavení živnosti, a ani DPH sa to netýka, mal by to byť nedaňový výdaj - môžem ten doklad jednoducho vynechať a neúčtovať?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
V tejto téme, aj keď hľadám a prispôsobujem si odpovede, nemôžem nájsť tento problém :
- živnostník, má prerušenú živnosť od cca 02/2005 na 3 roky,
- je na výsluhovom dôchodku, ale je zamestnaný od 02/2005 až doteraz,
- za rok 2005 podal DP typ B a uviedol aj príjmy podľa §5,
- aké DP má podať za rok 2006? Môj názor, žiadne, požiada zamestnávateľa
o RZD, nakoľko nemal iný príjem, samozrejme ani nemohol mať podľa §6,
( okrem nájmu, ale ten nemal) , alebo podá DP typ A
Prosím o uistenie, že mám pravdu, alebo vyvrátenie môjho názoru a zasa pôjdem spať o niečo múdrejšia.

Určite ocením, dám maľovaný.
Vopred ďakujem za radu a názor.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ondrejvla Pozri príspevok
V tejto téme, aj keď hľadám a prispôsobujem si odpovede, nemôžem nájsť tento problém :
- živnostník, má prerušenú živnosť od cca 02/2005 na 3 roky,
- je na výsluhovom dôchodku, ale je zamestnaný od 02/2005 až doteraz,
- za rok 2005 podal DP typ B a uviedol aj príjmy podľa §5,
- aké DP má podať za rok 2006? Môj názor, žiadne, požiada zamestnávateľa
o RZD, nakoľko nemal iný príjem, samozrejme ani nemohol mať podľa §6,
( okrem nájmu, ale ten nemal) , alebo podá DP typ A
Prosím o uistenie, že mám pravdu, alebo vyvrátenie môjho názoru a zasa pôjdem spať o niečo múdrejšia.
Máš pravdu a nemám prečo ti to vyvraciať.
Pokiaľ jeho príjem nepresiahol suma 45 408 .- (50% zo sumy podľa § 11 ods.1 písm.a) ) , okrem príjmov z ktorých sa daň vyberá zrážkou § 43 a nevykázal daňovú stratu, tak nemá povinnosť podávať DP za r.2006 ( § 32 ods.1). O RZD požiada u zamestnávateľa.
Naposledy upravil renča1 : 16.02.07 at 05:18
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
renča1 Pozri príspevok
Máš pravdu a nemám prečo ti to vyvraciať.
Pokiaľ jeho príjem nepresiahol suma 45 408 .- (50% zo sumy podľa § 11 ods.1 písm.a) ) , okrem príjmov z ktorých sa daň vyberá zrážkou § 43 a nevykázal daňovú stratu, tak nemá povinnosť podávať DP za r.2006 ( § 32 ods.1). O RZD požiada u zamestnávateľa.
Renča, ďakujem za uistenie, ale je tu jeden zádrheľ, on je síce na výsluhovom dôchodku, ale je to mladý človek, má 45 rokov, no a jeho príjem zo závislej činnosti bol viac ako 120 tis. Sk za rok 2006. Žiaden iný príjem nemal. Postupujem tak, ako som uviedla vyššie - urobím mu na základe žiadosti RZD, aj napriek tomu, že je živnostník s prerušenou živnosťou?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ondrejvla Pozri príspevok
Renča, ďakujem za uistenie, ale je tu jeden zádrheľ, on je síce na výsluhovom dôchodku, ale je to mladý človek, má 45 rokov, no a jeho príjem zo závislej činnosti bol viac ako 120 tis. Sk za rok 2006. Žiaden iný príjem nemal. Postupujem tak, ako som uviedla vyššie - urobím mu na základe žiadosti RZD, aj napriek tomu, že je živnostník s prerušenou živnosťou?
Áno. Prerušenie živnosti podlieha oznamovacej povinnosťi na DÚ, čiže DÚ vie, že podnikateľ má živnosť prerušenú a teda nebude nijako "podozrivé" že neprizná príjmy z § 6, nakoľko by ich ani mať nemal. Keby sa zmenili skutočnosti, rovnako by to podliehalo oznámeniu na DÚ v zmysle § 31 zákona o správe daní a poplatkov.

Za rok 2005 mal živnostník upraviť základ dane podľa § 17 o neuhradené pohľadávky a záväzky atď., ak taký prípad mal a zostavoval mimoriadnu účtovnú závierku ku dňu prerušenia živnosti.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Jana Acsová Pozri príspevok
Áno. Prerušenie živnosti podlieha oznamovacej povinnosťi na DÚ, čiže DÚ vie, že podnikateľ má živnosť prerušenú a teda nebude nijako "podozrivé" že neprizná príjmy z § 6, nakoľko by ich ani mať nemal. Keby sa zmenili skutočnosti, rovnako by to podliehalo oznámeniu na DÚ v zmysle § 31 zákona o správe daní a poplatkov.

Za rok 2005 mal živnostník upraviť základ dane podľa § 17 o neuhradené pohľadávky a záväzky atď., ak taký prípad mal a zostavoval mimoriadnu účtovnú závierku ku dňu prerušenia živnosti.
Ďakujem, už som dokonale uistená! Nemal za rok 2005 žiadne neuhradené pohľadávky a záväzky, mal všetko vysporiadané.
Som istejšia, keď mám potvrdené to, čo som si myslela.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Prosím o radu. Zivnosť prerušena od 1.8.06 do 31.7.07. Musí sa upraviť ZD o nezaplatene záväzky a pohľadávky? Môže sa uplatniť odpis počítača na splátky a úrok z pôžičky na počítač do nakladov? Podľa rady z DÚ ano, ak slúži na dosahovanie príjmov (aj budúcich).
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Prosim vas o nazor...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
dajana16 Pozri príspevok
Prosím o radu. Zivnosť prerušena od 1.8.06 do 31.7.07. Musí sa upraviť ZD o nezaplatene záväzky a pohľadávky? Môže sa uplatniť odpis počítača na splátky a úrok z pôžičky na počítač do nakladov? Podľa rady z DÚ ano, ak slúži na dosahovanie príjmov (aj budúcich).
Nakoľko táto téma je rozoberaná ešte v čase, keď sa formovali názory na mimoriadnu účtovnú závierku a v názoroch sme sa patrične posunuli aj vzhľadom k riešeniu početných praktických problémov na Porade, odpoviem priamo v téme na vyjasnenie si postupov:

- čo sa týka úpravy ZD o neuhradené záväzky a pohľadávky ... áno upravujete základ dane podľa § 17 ZoDP, nakoľko živnosť bola prerušená v roku 2006 a nebude obnovená v termíne na podanie DP za rok 2006 - to je dôvod úpravy ZD podľa § 17 ods. 8 ZoDP,
- a odpis? Ak budete zostavovať mimoriadnu účtovnú závierku, tak ku dňu prerušenia živnosti. Po tomto dni nie ste účtovnou jednotkou. Vaše účtovné knihy sú uzatvorené. Aj kniha majetku ...
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Dobrý deň, mám podobný problém a neviem čo sním. Prerušná živnosť (platiteľ DPH) od 9.8.2006 na 6 mesiace a v januári 2007 až do konca októbra 2007. Po dátumu 9.8. 2006 sme iba vybavovali reklamácie, takže som príjmala peniaze od dodávateľov za dobropisy a zároveň vyplácala zákazníkom za reklamácia a uhrádzala staré záväzky Nakoľko som predpokladala, že živnosť bude obnovená v termíne, normálne som účtovala do denníka, teraz neviem nakoľko sme predlžili pozastavenie živnosti či mám k 9.8 spravit mimoriadnu uzávierku alebo spraviť uzávierku k 31.12.2006 a upraviť DZ podľa §17. Prosím poradte.
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

ahoj, chcem sa spýtať, či treba podnikateľovi, ktorý má pozastavenú živnosť od 1.4.2005 podávať za r. 2006 DP alebo stačí ročné zúčtovanie, keď v r. 2006 mal iba príjmy zo závislej činnosti. ďakujem
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

]ahoj, chcem sa spýtať, či treba podnikateľovi, ktorý má pozastavenú živnosť od 1.4.2005 podávať za r. 2006 DP alebo stačí ročné zúčtovanie, keď v r. 2006 mal iba príjmy zo závislej činnosti. ďakujem]
0 0
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

Dobrý podvečer...

Mám prosbu. Živnostník pozastavil živnosť k 24.11.2006. Od tohto dátumu pracuje v Anglicku na TPP. Takže môžem mu uplatniť v živnosti 40% paušálne výdavky + uhradené poistné? Samozrejme, vzhľadom k tomu, že k dátumu podania DP sa živnosť neobnoví, tak vysporiadam záväzky a pohľadávky tak, akoby živnosť ukončil. A tiež budem potrebovať jeho Potvrdenie o príjme v Anglicku - metóda vyňatia dane - tlačivko typ B.

Postupujem správne? Ďakujem za odpoveď.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
postupuješ naozaj správne.
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Dobrý deň,

pozeráme príspevky na porade a nevieme sa dohodnúť čo je pre živnostníka výhodnejšie :

Živnostnik prerušil živnosť k 31.12.2010 . Od 01.01.2011 je zamestnaný. Uplatňoval si paušálne výdavky.

1. Faktúru za 12/2010 dostane uhradenú až v 01/2011 . Podáva normálne DP za rok 2010 a príjem z 01/2011 bude zdaňovať v DP za rok 2011 ?

2. Faktúru za 12/2010 mu uhradia v decembri 2010 - za rok 2011 nemusí podávať DP a uplatní si z nej v roku 2010 aj 40% výdavky.

správne uvažujeme ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emily 2 Pozri príspevok
Dobrý deň,

pozeráme príspevky na porade a nevieme sa dohodnúť čo je pre živnostníka výhodnejšie :

Živnostnik prerušil živnosť k 31.12.2010 . Od 01.01.2011 je zamestnaný. Uplatňoval si paušálne výdavky.

1. Faktúru za 12/2010 dostane uhradenú až v 01/2011 . Podáva normálne DP za rok 2010 a príjem z 01/2011 bude zdaňovať v DP za rok 2011 ?
Tak.
2. Faktúru za 12/2010 mu uhradia v decembri 2010 - za rok 2011 nemusí podávať DP a uplatní si z nej v roku 2010 aj 40% výdavky. Tak.

správne uvažujeme ?
V texte.
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Posúvam.

ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať