Zavrieť

Porady

Odpisovanie počítača

Dňa 17.9.04 sme zakúpili nový počítač v cene bez DPH 30 157,60 Sk.
účtujem:
042/321 - fa od dodávateľa
022/042 - zaradenie dňom 17.9.04
551 / 082 - ??? viete mi niekto pomôcť s odpismi? resp. akou metódou bude najlepšie začať odpisvoanie?
Ďakujem za všetky odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Neviem, či ide o daňové odpisy alebo účtovné.
    Daňové by som doporučoval rovnomerné. Do počítača sa stále niečo dokupuje a ak by to bolo technické zhodnotenie, tak pri rovnomernom odpisovaní sa nepredĺži doba odpisovania. Daňový odpis je ročný, počítač je v 1. odpisovej skupine. Každý rok sa odpíše 1/4 vstupnej ceny. Je jedno, kedy sa zaradil. Musí byť v majetku na konsi zdaňovacieho obdobia.

    Účtovný odpis by sa mal stanoviť podľa doby životnosti, príp. použiteľnosti majetku. Malo by sa zohľadniť aj to, koľko sa majetok v účtovnom období používal (kedy bol zaradený). Ročný odpis by som vydelil 12 a odpísal by som iba toľko mesiacov, koľko bol počítač zaradený.

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Doba odpisovania záleží ako dlho ho budete využívať. Účtovná jednotka by mala mať spracovanú internú smernicu a odpisový plán. Často sa doba odpisovania rovná dobe odpisovania pri daňových odpisoch. Napr. PC budete odpisovať 4 roky. 4 roky x 12 mesiacov = 48.
    30157,60:48=628,30 - mesačný odpis. Mesačne sa účtuje.551/082 ( Pri zaradení sa rozdiel 0,80 zaúčtuje ako hal.rozdiel priamo do odpisov.)

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    ak počítač zaradím s dátumom 17.9., môžem začať odpisovať už v 09/04?
    Z predošlých príspevkov vyplýva, že DO = ÚO. Mám pravdu?
    Nakoľko nie sme výrobná firma, majetok máme len taký do 30 000,-- takže nie je mi to odpisovanie celkom jasné. Poradíte?
    Naposledy upravil janaGT : 20.09.04 at 10:33

    Lubina je offline (nepripojený) Lubina

    Lubina
    Podľa mňa je najlepšie použiť rovnomerné odpisovanie - 4 roky, každý rok 1/4 zo sumy 30.157,60 = 7.539,40 Sk.

    Túto sumu môžeš odpisovať
    - mesačne 11 x 628,30 a 1 x 628,10 (čo spolu dáva sučet 7.539,40)
    - ročne na konci roka a to jednou sumou 7.539,40.

    Ak chceš odpisovať mesačne, začneš už v septembri 2004 a to sumou 1.884,90, v októbri 1.884,90, v novembri 1.884,90 a v decembri 1.884,70.
    Ďalší rok už odpisuješ ako je napísané vyššie.

    Dúfam, že som ti pomohla

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Ja by som nepovedal celkom, že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým. Keď sa rozhodnete pre rovnomerný odpis daňový, tak na konci roka dáte do daní 1/4 obstarávacej ceny. Ale účtovný odpis, aj keď sa rozhodnete, že bude 4 roky (tak ako daňový), ten musíte počítať 4 roky od zaradenia, takže budete predmet účtovne odpisovať dlhšie ako daňovo.
    Teda konkrétne, ak ste zaradili počítač 17.9., tak podľa mňa v roku 2004 odpisujete účtovne 4 mesiace (9.-12.), v r. 2005 a 2007 12 mesiacov a v r. 2008 doodpisujete 8 mesiacov. Daňove je odpísaný už v r. 2007, ale účtovne ho odpíšete až v r. 2008.
    Ale účtovný odpis si môžete stanoviť podľa uváženia Vašich potrieb (tak ako už uviedol Mudroš). Môžete ho účtovne odpísať aj za 2 roky, ale musíte vedieť odôvodniť Vaše rozhodnutie.

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    Kedysi myslím platilo, že účtovné odpisy sú od nasledujúceho mesiaca po zaradení. V tomto prípade by boli za 10-12 mesiac. Už to neplatí?

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Neviem o tom, že by bolo niečo také ustanovené, ale možno by to bolo správnejšie.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    a ešte by som potrebovala vedieť, že keď do účtovníctva za rok 2004 na 551 naúčtujem sumu 2513,20 t.j. 628,30*4mesiace, a daňovo to vychádza 7539,40. Tento rozdiel potom zohľadňujem v daňovom priznaní? Ako?

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Rozdiel (5 026,20 v tvoj prospech) uvedieš v daň. priznaní, konkrétne v tabuľke B -odpisy hm. majetku - je tam riadok na odpisy účtovné a daňové, kde ti bude vidieť ten rozdiel, ktorý v tvojom prípade uvediš na riadok 250 - ako položky znižijúce HV.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Daňové ročné odpisy sa zaokrúhľujú na celé koruny nahor - upresnenie Nikinho príspevku.

    arin je offline (nepripojený) arin

    arin
    Dobrý deň,

    v roku 2003 som zakúpila PC za 62 800,- Sk. Odpisy sú rovnomerné. V roku 2003 som odpísala 14.2% t.j. 8918,- Sk. V roku 2004 to bude 1/4 obstarávacej ceny, teda 15 700,- Sk, 3. a 4. rok odpísovania tiež 15 700,- Sk. Ostáva mi teda 6 782,- Sk. Čo s tým ? Budem PC odpísovať aj 5. rok ?

    Za odpoveď ďakujem.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Palino
    Ale účtovný odpis si môžete stanoviť podľa uváženia Vašich potrieb (tak ako už uviedol Mudroš). Môžete ho účtovne odpísať aj za 2 roky, ale musíte vedieť odôvodniť Vaše rozhodnutie.

    A ako by som to mohla odôvodniť? Lebo účtovne odpisovať po takých malých čiastkach a 4 roky sa mi zdá čudné.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Súvisí to asi s firmou. Ja keby som mal firmu, kde by sa používala vždy najmodernejšia technika, tak by som to zdôvodnil asi morálnym opotrebením PC. Vývoj ide veľmi rýchlo a potrebujem najvýkonnejšie, a iné naj... PC. Preto účtovný odpis ročný vyšší a potom by som zakúpil ďalší počítač. Ale je to len môj teoretický názor, skúsenosti nemám.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Palino
    Daňové ročné odpisy sa zaokrúhľujú na celé koruny nahor - upresnenie Nikinho príspevku.
    A účtovné odpisy môžem mať aj v halieroch?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.