Zavrieť

Porady

RAID 1-mirroring

duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Ahojte, už mam nervy v kybli. Mam 2 kusy 1TB diskov zapojenych ako RAID 1-mirroring v BIOSe. Mam to na fotografie. Včera som tam chcel pridať dalšie a odopiera mi to upravy.

Niekde som sa dočítal, že to vobec nie je dobra volba, lebo po odpojení jedneho disku nenajdem udaje na tom pripojenom. A že uplne najlepšie riešenie je mirroring priamo cez w7 - softwerový RAID 1 (mam w7 64 bit): http://extrawindows.cnews.cz/comment/13244
Poradte mi prosím. Dik.
Usporiadat
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
sthruska Pozri príspevok
A Ty sa chceš na aute voziť, alebo ho stále študovať a špŕtať sa v ňom?
Je rozdiel medzi koníčkom a bežnou "spotrebou".
V čOM sa šprtam? Čítal si otazku aky problem mi vznikol? Vieš poradiť, alebo iba písať od veci?
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

No začal si tým, že:

Ahojte, už mam nervy v kybli.

duves Pozri príspevok
V čOM sa šprtam? Čítal si otazku aky problem mi vznikol? Vieš poradiť, alebo iba písať od veci?
Ono nestačí len prečítať, že niečo dokáže RAID, že niečo dokáže akýsi HDD regenerator. Ono treba trochu rozumieť aj technike pod kapotou...
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

duves Pozri príspevok
No prečo to potrebujem mať online zalohovane, tak to pochopí každy, čo robí s fotografiami. Ak stratím zdrojove subory RAW, tak mi nepomôže ani taký odborník ako si ty. A že ty si velky macher, o tom aj vrabce čvirikaju.
Tak si to ujasnime.
Keď existuje riziko, že niečo stratím, potrebujem backup. RAID 1 nie je backup.
RAID 1 je redundancia. To znamená, keď si nemôžeš dovoliť down-time, krátkodobý výpadok spôsobený zlyhaním jedného HDD, dáš 2 disky a zvolíš RAID 1.
Nechráni ťa to pred ničím iným. Neochráni dáta pri zlyhaní OS, app, ani pri zlyhaní obsluhy. Keď si niečo premažeš alebo keď ti na klávesnicu skočí mačka na F8, si v riti hneď dvakrát. Na každom disku rovnako.

A softvérový RAID je skoro v každom prípade blbosť.

Daj si vyhľadať : win7 raid failed redundancy after reboot
Nájdeš tisíce prípadov, kedy to proste nefunguje a každá seriózna rada smeruje k tomu, že sa treba na to vyprdnúť. Aj na softvérový RAID, aj na RAID na mo-bo. Ak, tak kvalitnú kartu od renomovaného výrobcu.

Zopár tipov, napr.
- aby žiaden z mirrorovaných diskov nebol disk 0, rada znela prehodiť poradie, prečíslovať,
- vypnúť delayed spin-off diskov v raide, to keď sa ti HDD štartujú krátko po sebe ale nie naraz, kvoli špičke v odbere prúdu...

Mohli by sme sa baviť o ďalších veciach, ale keďže v tvojom prípade nejde o problém raidu, ale nepochopenie raid 1.

Držím palce.

A moja rada znie:
Archivuj na backup HDD, po archivácii odpoj a ulož do kovovej skrine - trezora v inej miestnosti. Nenechávať nikdy v bedni, ani na pracovnom stole.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
bodliak Pozri príspevok
Tak si to ujasnime.
Keď existuje riziko, že niečo stratím, potrebujem backup. RAID 1 nie je backup.
RAID 1 je redundancia. To znamená, keď si nemôžeš dovoliť down-time, krátkodobý výpadok spôsobený zlyhaním jedného HDD, dáš 2 disky a zvolíš RAID 1.
Nechráni ťa to pred ničím iným. Neochráni dáta pri zlyhaní OS, app, ani pri zlyhaní obsluhy. Keď si niečo premažeš alebo keď ti na klávesnicu skočí mačka na F8, si v riti hneď dvakrát. Na každom disku rovnako.

A softvérový RAID je skoro v každom prípade blbosť.

Daj si vyhľadať : win7 raid failed redundancy after reboot
Nájdeš tisíce prípadov, kedy to proste nefunguje a každá seriózna rada smeruje k tomu, že sa treba na to vyprdnúť. Aj na softvérový RAID, aj na RAID na mo-bo. Ak, tak kvalitnú kartu od renomovaného výrobcu.

Zopár tipov, napr.
- aby žiaden z mirrorovaných diskov nebol disk 0, rada znela prehodiť poradie, prečíslovať,
- vypnúť delayed spin-off diskov v raide, to keď sa ti HDD štartujú krátko po sebe ale nie naraz, kvoli špičke v odbere prúdu...

Mohli by sme sa baviť o ďalších veciach, ale keďže v tvojom prípade nejde o problém raidu, ale nepochopenie raid 1.

Držím palce.

A moja rada znie:
Archivuj na backup HDD, po archivácii odpoj a ulož do kovovej skrine - trezora v inej miestnosti. Nenechávať nikdy v bedni, ani na pracovnom stole.
Nuž ano, ja tomu rozumiem, že RAID 1 sa sprava vlastne stale len ako 1 disk. Stale uvažujem v rovine, že nič omylom nevymažem a mačka na klavesnicu neskočí.
Ale ako píšeš o back up, tak som zistil, že to flakam. Na začiatku som to robil, potom čoraz menej.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Ešte máš možnosť využiť automatické zálohovanie. Buď priamo z OS alebo samostaný program.
0 0
Vlado40 Vlado40

Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

Na čítanie :
http://www.acronis.com/homecomputing...cts/trueimage/
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
A existuje zalohovací system tak, že mi bude zalohovať realne súbory, alebo to vytvorí iba nejaky súbor s príponou iso? A existuje taky, že mi po spusetní pozalohuje iba tie adresare, kde prišlo ku zmene?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Ze by tento?: http://www.backup4all.com/backup4all-professional.html
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak


No, čítam, že:
"With Backup4all you can back-up open or locked files (on Windows 7/Vista/XP/2003), such as databases, MS Outlook personal folder (.pst), Outlook Express mail archives (dbx files) and others."

Po takýchto vetách strácam o daný soft záujem.
Prečo ? Načo mi je taký backup, keď nemám istotu, že to po restore pôjde ?
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Pozri si ten TrueImage na ktorý Ti dal odkaz Vlado40
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
bodliak Pozri príspevok
No, čítam, že:
"With Backup4all you can back-up open or locked files (on Windows 7/Vista/XP/2003), such as databases, MS Outlook personal folder (.pst), Outlook Express mail archives (dbx files) and others."

Po takýchto vetách strácam o daný soft záujem.
Prečo ? Načo mi je taký backup, keď nemám istotu, že to po restore pôjde ?
Vieš poradiť dobry soft, alebo iba negovať?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
sthruska Pozri príspevok
Pozri si ten TrueImage na ktorý Ti dal odkaz Vlado40
Robim so starším Acronis, asi 2009. Ale mam silny dojem, že to robím iba nejaky img subor. Potrebujem soft, spolahlivy, čo robi zrkadlovo tu istu štrukturu a subory ako je zdrojovy disk. A pri prikazy zalohuje, skontroluje a aktualizuje iba adressare, kde prišlo ku zmene (pridane, vymazane).
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
No podla tohoto popisu to robi prírastkové a rozdielové zalohovanie
Zálohování Užitečné nástroje
Zálohování celého počítače Skartovač souborů
Zálohování souborů a adresářů Skartovač diskových oddílů
Plné, přírůstkové a rozdílové zálohování Vyčištění systému
Nepřetržitá ochrana systému a dat Bezpečné testování aplikací
Klonování pevného disku
http://www.acronis.cz/domacnosti-a-k...ue-image-home/
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

duves Pozri príspevok
Vieš poradiť dobry soft, alebo iba negovať?
Duves, ak niecomu nerozumies, tak sa pytaj, ale nenavazaj sa do mna.
Kludne si rob "backup" cez RAID 1, kludne si zalohuj otvorene subory akymkolvek softom. Ale potom neplac.

Vseobecne: Otvoreny subor na disku nemusi byt flashnuty (vyrovnavacia pamat obsahuje uz vykonane zmeny, ktore ale este neboli zapisane).

Otvoreny subor (databaza, pst, ale aj subory MS officu) sa otvorene nezalohuju.
Databazu zalohuje takymto sposobom iba dement.
Aj obycjany mailovy pst, alebo wordovsky doc, pokial je kopia urobena pri otvorenom fajle, nemusi byt konzistentny.

Zalohu vytvaram v aplikacii na to urcenej. Kazdy poriadny softver (aplikacia) ti spravy backup vsetkych svojich relevantnych dat v konzistentnom stave.

Backupovacie aplikacie tretich stran pouzivam len na zalohovanie subory, ktore nie su aktivne pouzivane. Teda si ich kludne moze otvorit v exclusive mode.
Prezentovat moznost vytvarat zalohy z otvorenych suborov je v takomto pripade len marketing urceny pre amaterov.


Zalohy fotiek a podobnych somarin robim uz asi 8 rokov pomocou SyncBack-u. Asi za tu dobu vzniklo aj nieco lepsie, ale ja graficke somariny a klikatka nepotrebujem.
http://www.2brightsparks.com/
Naposledy upravil bodliak : 17.09.12 at 08:48
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Toto vyzera dobre. A ak tvrdiš, že je to spolahlive, tak niet čo riešiť.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
bodliak Pozri príspevok
Duves, ak niecomu nerozumies, tak sa pytaj, ale nenavazaj sa do mna.
Kludne si rob "backup" cez RAID 1, kludne si zalohuj otvorene subory akymkolvek softom. Ale potom neplac.

Vseobecne: Otvoreny subor na disku nemusi byt flashnuty (vyrovnavacia pamat obsahuje uz vykonane zmeny, ktore ale este neboli zapisane).

Otvoreny subor (databaza, pst, ale aj subory MS officu) sa otvorene nezalohuju.
Databazu zalohuje takymto sposobom iba dement.
Aj obycjany mailovy pst, alebo wordovsky doc, pokial je kopia urobena pri otvorenom fajle, nemusi byt konzistentny.

Zalohu vytvaram v aplikacii na to urcenej. Kazdy poriadny softver (aplikacia) ti spravy backup vsetkych svojich relevantnych dat v konzistentnom stave.

Backupovacie aplikacie tretich stran pouzivam len na zalohovanie subory, ktore nie su aktivne pouzivane. Teda si ich kludne moze otvorit v exclusive mode.
Prezentovat moznost vytvarat zalohy z otvorenych suborov je v takomto pripade len marketing urceny pre amaterov.


Zalohy fotiek a podobnych somarin robim uz asi 8 rokov pomocou SyncBack-u. Asi za tu dobu vzniklo aj nieco lepsie, ale ja graficke somariny a klikatka nepotrebujem.
http://www.2brightsparks.com/
Takže otestovane. Pridane do zdrojoveho disku zopar novych zaberov a 1 vymazany. Spustenie úlohy a vybehol log, čo sa ide pridať a čo zmazať do cieloveho disku. Človeče, ten program je na 1 s hviezdičkou.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

A keď máš task správne nastavený a vyladený, môžeš zobrazovanie logu vypnúť
z menu -> Preferences -> Skip differences window
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
bodliak Pozri príspevok
A keď máš task správne nastavený a vyladený, môžeš zobrazovanie logu vypnúť
z menu -> Preferences -> Skip differences window
Je fajn program. fakt.

Ešte sa chcem vratiť k tomuto: http://www.porada.sk/t200599-p2-raid...ml#post2142270
pamätaš?
Takže s diskom predsa len niečo je a podla utility od vyrobcu je to neopravitelne. Najblbšie je na tom disku to, že ked bol ako systemovy a ten problem začal, tak po nalogovani ma čakala čierna obrazovka a aj ked sa na chvilu ukazala plocha, tak s presypacimi hodinami a na nič to neregagovalo. Dalo sa naštartovať iba v nudzovom režime.
Nova inštalacia na iny disk a po pripojeni vadneho disku mi začne win oznamovať, že driver VGA prestal pracovať, 3 sekundove zamrznutie, chvilu to fachčí a potom opäť oznam o nefunkčnom VGA ovládači. Samozrejme som mal podozrenia aj na graficku kartu, ale robilo to aj s integrovanou na doske.
Disk je vonku a s vysledkom od WD diagnostics idem s tym predajcovi.
Test WD 1 TB.jpg  
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať