Zavrieť

Porady

Drobný majetok

Je povinnosťou živnostníka evidovať drobné stroje (kosačky, motorové píly, krovinorezy) zakúpené v sume do 30000 SK do zásob a potom ich hodnotu na konci zdaňovacieho obdobia vyykázať o majetku a záväzkoch. Stroje sú hneď po zakúpení dané do užívania, v peňažnom denníku je výdaj na ich zakúpenie evidovaný v prevadzkovej réžii. Je to tak správne? Dakujem
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
fosius
Je povinnosťou živnostníka evidovať drobné stroje (kosačky, motorové píly, krovinorezy) zakúpené v sume do 30000 SK do zásob a potom ich hodnotu na konci zdaňovacieho obdobia vyykázať o majetku a záväzkoch. Stroje sú hneď po zakúpení dané do užívania, v peňažnom denníku je výdaj na ich zakúpenie evidovaný v prevadzkovej réžii. Je to tak správne? Dakujem

Výdaj na uvedené stroje sa účtuje do materiálu so zápisom do DM.Tento majetok vstupuje do inventarizácie , ale vo Výkaze o majetku a záväzkoch sa neuvádza .
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Dhim by sa malo účtovať do materiálu.Eviduje sa aj vo výkaze o majetku a záväzkoch.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Zita5
Výdaj na uvedené stroje sa účtuje do materiálu so zápisom do DM.Tento majetok vstupuje do inventarizácie , ale vo Výkaze o majetku a záväzkoch sa neuvádza .
Chcem len poukázať na to, že inventovanie DM (zaradenie do používania, zaevidovanie do DM a niekedy neskôr vyradenie z obchodného majetku) podmieňuje aj bezproblémové uznanie prevádzkových nákladov na tento majetok. Aj v nadväznosti na DPH u plátcov DPH. Kritériá pre zaradenie / nezaradenie danej veci do evidencie DM by mala obsahovať smernica firmy.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
mysimis
Dhim by sa malo účtovať do materiálu.Eviduje sa aj vo výkaze o majetku a záväzkoch.
a kde, v ktorom riadku?
- nie určite sa v tomto výkaze neeviduje, je len treba mať jeho evidenciu, čo je akoby koncoročná príloha k výdavkom v peňažnom denníku.(ako píše strelec)
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Zita5
Výdaj na uvedené stroje sa účtuje do materiálu so zápisom do DM.Tento majetok vstupuje do inventarizácie , ale vo Výkaze o majetku a záväzkoch sa neuvádza .
Je to správne ak to účtujem do réžie, vediem osobitne knihu drobného majetku a do výkazu to nedávam?
Ď
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Mysimis
Dhim by sa malo účtovať do materiálu.Eviduje sa aj vo výkaze o majetku a záväzkoch.
.
Nesúhlasím
Ak to premietnem do podvojného účtovníctvo, vyjde mi asi toto:

Nákup drobného majetku účtujeme počas roka na 501/211(spôsob B)

Na konci roka robíme inventarizáciu zásob a zistíme, že drobný majetok je stále na sklade , takže preúčtujeme zostatok drobného majetku 112/501.

Týmto nám nakúpený drobný majetok, ktorý máme stále "na sklade" neovplyvňuje daňový základ...




Ešte jeden príklad:
SZČO účtuje v jednoduchom účtovníctve. V zásobách má drobný majetok. K 1.1. prejde na podvojné účtovníctvo. Zásoby účtuje 112/681, čiže mu jeho zle zaúčtovaný drobný majetok zvyšuje hospodársky výsledok. Čo s ním potom? Vyradiť ho?




Dnes som hrozný...................
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

A ja som podnikateľovi do výkazu započítala do zásob všetok drobný majetok
čo má. Mám to rýchlo zrušiť a prepísať? Nemám ho vo výkaze uvádzať vôbec?Zajtra chce ísť podať daňové.
Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

M3G
Nesúhlasím
Ak to premietnem do podvojného účtovníctvo, vyjde mi asi toto:

Nákup drobného majetku účtujeme počas roka na 501/211(spôsob B)
Na konci roka robíme inventarizáciu zásob a zistíme, že drobný majetok je stále na sklade , takže preúčtujeme zostatok drobného majetku 112/501.
Týmto nám nakúpený drobný majetok, ktorý máme stále "na sklade" neovplyvňuje daňový základ...

Ešte jeden príklad:
SZČO účtuje v jednoduchom účtovníctve. V zásobách má drobný majetok. K 1.1. prejde na podvojné účtovníctvo. Zásoby účtuje 112/681, čiže mu jeho zle zaúčtovaný drobný majetok zvyšuje hospodársky výsledok. Čo s ním potom?
Vyradiť ho?
Viem, že na túto tému sa na porade názory rôznia. Ja sa stotožňujem s týmto názorom a najmä s jeho odôvodnením. Drobný majetok, ktorý sa ihneď dáva do používania zapisujem do réžie a neuvádzam ho v DP v zásobách, lebo to za zásobu nepovažujem.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

liba2
Viem, že na túto tému sa na porade názory rôznia. Ja sa stotožňujem s týmto názorom a najmä s jeho odôvodnením. Drobný majetok, ktorý sa ihneď dáva do používania zapisujem do réžie a neuvádzam ho v DP v zásobách, lebo to za zásobu nepovažujem.
Súhlasím ale pozor, keď mám v smernici že ho evidujem v operatívnej evidencii, musím robiť inventarizáciu.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

liba2
Viem, že na túto tému sa na porade názory rôznia. Ja sa stotožňujem s týmto názorom a najmä s jeho odôvodnením. Drobný majetok, ktorý sa ihneď dáva do používania zapisujem do réžie a neuvádzam ho v DP v zásobách, lebo to za zásobu nepovažujem.
My taktiež nákup a spotrebu krátkodobého hm. majetku máme u FO v réžii (+analytika), hoci v JU by sa malo prísne predpisovo jednať o položku materiál - bez evidovania v zásobách (KHM daný do užívania), ale vykazovaný v evidencii (operatívnej evidencii, inventúrnej súpiske) KHM a to nad hodnotu určenú danou FO.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Ja v JU dávam majetok do 30 000,00 Sk rovno do réžie. Zapíšem ho do knihy drobného majetku, urobím inventarizáciu, ale do výkazu ho nedávam.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Aj napriek tomu , že názory sa rôznia , ten spôsob , ktorý som uviedla nie je nesprávny . To je hra o slovíčka a jednu kolonku Aj napriek tomu si za svojim vyjadrením stojím. Je na každom jednotlivcovi , ako si to zaúčtuje resp.zapíše do evidencie a či si to dá hneď do spotreby , alebo nie .
Myslím, že nevyriešime nič .
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Zita5
Aj napriek tomu , že názory sa rôznia , ten spôsob , ktorý som uviedla nie je nesprávny . To je hra o slovíčka a jednu kolonku Aj napriek tomu si za svojim vyjadrením stojím. Je na každom jednotlivcovi , ako si to zaúčtuje resp.zapíše do evidencie a či si to dá hneď do spotreby , alebo nie .
Myslím, že nevyriešime nič .
Tvoj postup je podľa mňa predpisovejší, hoci sám užívam - réžia (viď príspevky) . Neboli s tým nikdy problémy. Zatiaľ to uspokojilo každú kontrolu. Rovnako pri zahrnutí do položky materiál. Ozaj nie je až tak čo riešiť. Rozhodujúce je, že nedochádza ku skresleniu daňového základu, majetok sa inventuje a aj pre réžijné výdavky v súvislosti s používaním majetku pri živnosti je podklad - evidencia a inventovanie.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Súhlasím so Zita5, DM zúčtovaný do materiálu je vlastne spotrebovaný a vo výkaze ho tiež neuvádzam, nakoľko sa tam uvádza majetok v Zc.

Avšak na druhej strane je to na zamyslenie, nakoľko som čítala v špeciáli JUPP pre uzávierku roka 2005, že v kolonke materiál by sa mal takýto DM evidovať len do doby uvedenia do používania a už nič viac.
Potom mi to pripadá, ako keby na konci roka v rámci závierkových operácii tak ako sa účtuje odpisovaný majetok urobiť aj tzv. 100% odpis - t.j. vymínusovať z materiálu a dať do réžie ak som takýto DM do konca roka začala využívať. To by však bolo to isté, ako keď ho hneď zaúčtujem do réžie.
Ale to je len moje zamyslenie, ktoré som nikde nevidela konkrétne účtovať, len dávam ako ďalší pohľad na zamyslenie a vyjadrenie Vášho názoru na vec.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Krátkodobý majetok, ktorý nie je dlhodobým majetkom sa pokladá za zásoby, t.j. keď sa zaradí do používania je to náklad alebo výdavok a neeviduje sa v majetku účtovnej jednotky ale len v operatívnej evidencii (smernicou sa môže stanoviť pravidlo kedy sa neeviduje ani v operatívnej evidencii), samozrejme že sa robí inventarizácia majetku aj v operatívnej evidencii. Účtovná jednotka sa môže rozhodnúť že majetok do 30 000,-Sk bude považovať za dlhodobý majetok, potom môže uplatňovať odpisy (minimálne 13 mesiacov) a samozrejme že je to majetok, ktorý sa vykazuje v majetku ( v zostatkovej hodnote) ale do nákladov ide formou odpisov.
Ak budem považovať drobný majetok za zásoby a pri zaradení využívania ho dám do nákladov(výdavkov) zvyčajne ako réžia a potom ho nemôžem v evidovať v majetku.Ak dám niečo do nákladov(výdavkov) nemôžem to mať v účtovníctve ako majetok. Je to rovnaké pre jednoduché účtovníctvo a aj podvojné účtovníctvo.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Dávam do pozornosti PRILOHU (Účtovná závierka podnikateľa v JU) v dnešných Hospodárskych novinách, kde sa píše o evidencii DM, citujem:
Obstaranie predmetu s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a nízkou obstarávacou cenou môže teda aj podnikateľ, ktorý účtuje v sústave JU sa rozhodnúť, či ho bude účtovať ako dlhodobý HM alebo ako zásoby.
....Ak ho účtuje ako zásoby:
- otvorí v knihe zásob osobitný účet pre konkrétny predmet a zapíše ako prírastok,
- výdavok na jeho obstaranie zapíše do peňažného denníka a zatriedi do položky druhového členenia ako nákup materiálu, ktorý ovplyvní základ dane,
- po vydaní predmetu do používania zapíše v knihe zásob úbytok.

...............

To teda znamená, že vo výkazoch sa neuvádza žiadna hodnota.
Naposledy upravil Janca : 22.02.06 at 11:03 Dôvod: doplnenie
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

[quote=M3G]Nesúhlasím
Ak to premietnem do podvojného účtovníctvo, vyjde mi asi toto:

Nákup drobného majetku účtujeme počas roka na 501/211(spôsob B)
Na konci roka robíme inventarizáciu zásob a zistíme, že drobný majetok je stále na sklade , takže preúčtujeme zostatok drobného majetku 112/501.
Týmto nám nakúpený drobný majetok, ktorý máme stále "na sklade" neovplyvňuje daňový základ...

Kedysi sme účtovali o drobnom majetku na zásobách , ale aj tak len
obratmi čiže:
nákup: MD 501 xxx /112 010
výdaj do používania: DL 112 020/ napr. pokladňa
Takže zostatok na SU bol nula.
Teraz účtujeme o drobnom majetku miesto SU 112 na podsúvahových účtoch.
Myslím , že drobný majetok nepatrí na účet 112 - zásoby. Samozrejme , že sa nemôže jednať o kancelársky papier.....
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Účtovná jednotka sa môže rozhodnúť že majetok do 30 000,-Sk bude považovať za dlhodobý majetok, potom môže uplatňovať odpisy (minimálne 13 mesiacov)

Nepochopila som tých 13 mesiacov ....................... Veď ak ho začnem odpisovať, tak budem odpisovať toľko rokov, do ktorej odpisovej skupiny spadá. Alebo nie?
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

dogicka
Účtovná jednotka sa môže rozhodnúť že majetok do 30 000,-Sk bude považovať za dlhodobý majetok, potom môže uplatňovať odpisy (minimálne 13 mesiacov)

Nepochopila som tých 13 mesiacov ....................... Veď ak ho začnem odpisovať, tak budem odpisovať toľko rokov, do ktorej odpisovej skupiny spadá. Alebo nie?
Účtovné odpisy
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Peterka
Účtovné odpisy
Prepáč, aj tak nerozumiem.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať