Zavrieť

Porady

Nájde sa niekto kto pomôže založiť záhradu?!

Lesni zahrada XXsmall.jpg  
Zdravím vás, našiel by sa niekto kto by sa podelil so svojimi skúsenosťami a mne (nám) laikom pomohol založiť si oázu pokoja, našu vlastnú funkčnú záhradu. Nie záhradku ale záhradu, máme pozemok je to TTP a rozmery má cca 40x165m a je na južnom svahu v cca 400 m.n.m. Naša predstava je mať krásne „oddychové“ miesto kde budeme mať na začiatok len mobilnú alebo záhradnú chatku. A časom možno postavíme riadny RD. Predstava je, viz obrázok, len skúsenosti a zručnosti nám chýbajú. Za každú radu vopred ďakujem.
Usporiadat
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

osloviť záhradného architekta, predsa....
0 1
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
MrSpok MrSpok

MrSpok je offline (nepripojený) MrSpok

tatanka ďakujem, o takéto odpovede mám záujem... o viniči som rozmýšľal len som sa bál tých chorôb a mrazu tu u nás v Turci býva v zime aj pod - 20. o tom samobiodolnom viniči som nikdy nepočul. Hore chcem chatku a aj potom dom dať ďalej od hranice pozemku tak cca 25-30 (trošku nižšie zo severu dosť fúka) a teda prichádza otázka aký druh ihličnanov by sa tam hodil. a k obrázku... pohľad je zdola teda od južnej strany a ten voľný plac hore je na tu chatku (potom dom).
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Tatanka ma asi na mysli samorodak, no dnes uz sa daju zohnat aj kvalitnejsie odrody vinica, ktore taktiez nie su nachylne na choroby (dokonca su rezistentne) a mrazi vydrzia az do minus 35 (Marquette, Osceola Muscat, zo stolovych napr. Somerset Seedless, no urcite by tam prosperoval aj europsky Solaris).
Inak necital som cely vas dotaz, ani ostatne prispevky ale co vidim, tak si chcete vypestovat krasnu "sterilnu" zahradu. Proti gustu ž... ,no ja by som si na vasom mieste urcite vysadil aj nejake ovocne stromy, drobne ovocie a pod.

Trochu mimo temy ale dam to sem. Obcas si kupim casopis zahradkar, a normalne sa smejem nad navrhmi tych zahradnych architektov. Napriklad som minule videl v jednom navrhu, stromcek okrasnej slivky. Nepochopim to, ako si niekto vysadi takyto stromcek, a potom si umele slivky, ktore obsahuju, viacej chemie, ako vitaminov kupuje z hypermarketu.
Smutne, ale taka je doba no.
3 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

MrSpok Pozri príspevok
tatanka ďakujem, o takéto odpovede mám záujem... o viniči som rozmýšľal len som sa bál tých chorôb a mrazu tu u nás v Turci býva v zime aj pod - 20. o tom samobiodolnom viniči som nikdy nepočul. Hore chcem chatku a aj potom dom dať ďalej od hranice pozemku tak cca 25-30 (trošku nižšie zo severu dosť fúka) a teda prichádza otázka aký druh ihličnanov by sa tam hodil. a k obrázku... pohľad je zdola teda od južnej strany a ten voľný plac hore je na tu chatku (potom dom).
Žiadny druh ihličnanov, podľa mňa, veď v Turci ich máš asi dosť v lese. A tuje a strieborné jedličky sa do tohoto púrostredia nehodia. Načo skalku, to skôr suchý múrik až uvažuješ aj nejako terasovite upraviť pozemok. Tiež si tam nechaj trochu "divočiny" pre ježkov, jašterice a možno aj vretenice
0 0
MrSpok MrSpok

MrSpok je offline (nepripojený) MrSpok

Antea Pozri príspevok
Žiadny druh ihličnanov, podľa mňa, veď v Turci ich máš asi dosť v lese. A tuje a strieborné jedličky sa do tohoto púrostredia nehodia. Načo skalku, to skôr suchý múrik až uvažuješ aj nejako terasovite upraviť pozemok. Tiež si tam nechaj trochu "divočiny" pre ježkov, jašterice a možno aj vretenice
Antea a čo by si odporúčala miesto ihličnanov?! Naša predstava je niečo ako taká lesná záhrada. Áno skalku vnímame ako to delenie pozemku kaskádou... v tomto plne súhlasím s Tebou. A aj divočinu uvažujeme... ten obrázok je len pre predstavu ako by sme to chceli... nie je to náš návrh len ako niečo od čoho sa chceme odraziť... Druhy drevín sami nevieme aké preto verím že sa tu vďaka vaším radám dopracujeme k správnemu konceptu ktorý potom zrealizujeme. Je fakt že tuja sama o sebe ako tak by sa tu nevynímala ale rozmýšľame urobiť z nej živý plot. Niečo také že každé dva metre by bola taká vyššia tmavšia a medzi nimi iný svetlejší druh vysoký tak do 2/3 tých tmavších. Všetko to strihane a upravovane do „kvadry“ ale možno od toho upustíme a dáme niečo iné napríklad obyčajný drevený presne taký ako je na obrázku. Čo viem je že by som tam chcel riadny záhon, dva levandule, a pomedzi ne chodníček vedúci k jazierku na konci pozemku okolo ktorého budú vŕby alebo také niečo a odpočívadlo na lavičke... manželka levanduľu miluje... tiež viem že ten vinič by som tam zasa chcel ja..
0 0
MrSpok MrSpok

MrSpok je offline (nepripojený) MrSpok

Pablito a prečo sterilnú?! Ten obrázok nie je môj-náš koncept je to len odrazový mostík... 100% tam chcem vinič, ovocné stromy, ríbezle a podobne, chcem skúsiť aj kanadskú čučoriedku i brusnice i okrasne záhony ale aj úžitkový kútik... nemám vôbec skúsenosti preto verím že sa nám s vašou pomocou podarí vymyslieť niečo krásne a funkčné zároveň.

A určite chcem využiť takúto plochu aj na to aby som nemusel nakupovať ovocie a zeleninu v supermarketoch...
Naposledy upravil MrSpok : 04.10.12 at 18:24 Dôvod: chyba v texte
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Prepac, sudil som tak podla obrazku, ktory ste prilozili.

Tak to vam poviem ze caka vas dlha, mozno namahva, no pekna doba kym vsetko nastudujete, naplanujete, vysadite atd.
Na internete sa da najst o pestovani hocicoho velmi vela, dalej by som odporucal kupit nejake knizky o pestovani konkretnych plodin. Ked budem vediet, tak vam ohladom niecoho konkretneho poradim aj ja.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Záhrada je láska na celý život, kto si ju vypestuje od malinkého stromčeka alebo semienka - nikdy ju nepredá, ale poručí ako vzácne dedičstvo deťom. Najkrajšie záhrady nie sú tie kde niet života v anglickom, prehnojenom trávniku, kde sa nesmie vycikať pes, ale tie kde sa dá ráno vidieť včelu, lienku, skáču deti - kde záhrada žije.
1 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

Osobne by som do takejto záhrady tuje nikdy nedával a už vôbec nie v dvoch farbách. Ale ako bolo spomenuté proti gustu ž....
Na živý plot sa dajú použiť aj iné rastliny, aj stálozelené, či krásne kvitnúce kry. Veľmi pekná výsadba sa dá použiť z rastlín, ako je Cornus, Forsythia, Deutzia, Spirea, Philadelphus, Lonicera, Viburnum, Buxus, Ligustrum, alebo dreviny typu Carpinus, Acer, Salix a veeeeľa ďalších. Ak Ti tie názvy nič nehovoria, skús ich dať do googlu. Niektoré sa dajú použiť ako voľne rastúce - nestrihané, alebo ich strihať do požadovaného tvaru či veľkosti.



MrSpok Pozri príspevok
Je fakt že tuja sama o sebe ako tak by sa tu nevynímala ale rozmýšľame urobiť z nej živý plot. Niečo také že každé dva metre by bola taká vyššia tmavšia a medzi nimi iný svetlejší druh vysoký tak do 2/3 tých tmavších. Všetko to strihane a upravovane do „kvadry“ ale možno od toho upustíme a dáme niečo iné napríklad obyčajný drevený presne taký ako je na obrázku
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

MrSpok Pozri príspevok
Antea a čo by si odporúčala miesto ihličnanov?! Naša predstava je niečo ako taká lesná záhrada. Áno skalku vnímame ako to delenie pozemku kaskádou... v tomto plne súhlasím s Tebou. A aj divočinu uvažujeme... ten obrázok je len pre predstavu ako by sme to chceli... nie je to náš návrh len ako niečo od čoho sa chceme odraziť... Druhy drevín sami nevieme aké preto verím že sa tu vďaka vaším radám dopracujeme k správnemu konceptu ktorý potom zrealizujeme. Je fakt že tuja sama o sebe ako tak by sa tu nevynímala ale rozmýšľame urobiť z nej živý plot. Niečo také že každé dva metre by bola taká vyššia tmavšia a medzi nimi iný svetlejší druh vysoký tak do 2/3 tých tmavších. Všetko to strihane a upravovane do „kvadry“ ale možno od toho upustíme a dáme niečo iné napríklad obyčajný drevený presne taký ako je na obrázku. Čo viem je že by som tam chcel riadny záhon, dva levandule, a pomedzi ne chodníček vedúci k jazierku na konci pozemku okolo ktorého budú vŕby alebo také niečo a odpočívadlo na lavičke... manželka levanduľu miluje... tiež viem že ten vinič by som tam zasa chcel ja..
Poveternostné podmienky Turca a Nitry sú predsa len trochu odlišné, tak musíš uvažovať aj s nimi, levandula ti môže vymrznúť. Skús sa trochu poobzerať v okolí starších domov a záhrad, čo by bolo vhodné. Ja by som si žiadny živý plot nedávala, skôr drevený. Dnes chce byť každý "zabarikádovaný", aby ho sused nevidel. Voľakedy bývali v dedinách pred domom lavičky, tam si ľudia po práci sadli a debatovali so susedmi, nastala doba odľuďšovania. Neponáhľaj, radšej pomaly a bude to OK, musíš uvažovať aj s tým, aby ti budúci dom ladil so záhradou. Aby si si nevytvoril, napr. stredomorskú záhradu, a potom postavil drevenicu.
Videla som v Čadci dom typu bungalov, abslútne od veci. Potom sa čudujú, že im záľahy snehu dolámu strechu alebo, že musí byť každý deň na streche, aby tomu zabránil.
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

MrSpok Pozri príspevok
Antea a čo by si odporúčala miesto ihličnanov?! Naša predstava je niečo ako taká lesná záhrada. Áno skalku vnímame ako to delenie pozemku kaskádou... v tomto plne súhlasím s Tebou. A aj divočinu uvažujeme... ten obrázok je len pre predstavu ako by sme to chceli... nie je to náš návrh len ako niečo od čoho sa chceme odraziť... Druhy drevín sami nevieme aké preto verím že sa tu vďaka vaším radám dopracujeme k správnemu konceptu ktorý potom zrealizujeme. Je fakt že tuja sama o sebe ako tak by sa tu nevynímala ale rozmýšľame urobiť z nej živý plot. Niečo také že každé dva metre by bola taká vyššia tmavšia a medzi nimi iný svetlejší druh vysoký tak do 2/3 tých tmavších. Všetko to strihane a upravovane do „kvadry“ ale možno od toho upustíme a dáme niečo iné napríklad obyčajný drevený presne taký ako je na obrázku. Čo viem je že by som tam chcel riadny záhon, dva levandule, a pomedzi ne chodníček vedúci k jazierku na konci pozemku okolo ktorého budú vŕby alebo také niečo a odpočívadlo na lavičke... manželka levanduľu miluje... tiež viem že ten vinič by som tam zasa chcel ja..
Osobne robím niečo podobné už 4 roky-temy-Ako založiť ovocný sad a Kvetinová záhrada.Ale nikdy by som nenasadila ihličnany,načo,v dnešnej dobe treba ovocie,bylinky,ovocné kríky,no a samozrejme kombinovať s kvetmi.
Jablká,slivky hrušky,ribezle,egreše,aroniu,jarabinu,rakytník. ...thuje nemusím,borievku nemám rada,lebo ničí hrušky a miesto trávnika mám radšej kvetinovú lúku.
3 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Skús "vygúgliť" výraz "permakultúra", alebo si prečítaj rovno tému http://www.porada.sk/t105400-permakultura.html
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

hubatá Pozri príspevok
Záhrada je láska na celý život, kto si ju vypestuje od malinkého stromčeka alebo semienka - nikdy ju nepredá, ale poručí ako vzácne dedičstvo deťom. Najkrajšie záhrady nie sú tie kde niet života v anglickom, prehnojenom trávniku, kde sa nesmie vycikať pes, ale tie kde sa dá ráno vidieť včelu, lienku, skáču deti - kde záhrada žije.

veru,takuto zahradu mame,len rozbombardovanu,lebo prestavujeme,a je to super-ta prirodzenost.
moj muz by chcel potom,ked sa uprace dvor od kamenia a tehal a pod..... spravit ten sterilny anglicak:-(
a ja zase chcem uchovat tu divocinu-permakulturu,ktoru len sem-tam upravujem,aby sa nepremnozilo jedno a nevyhubilo nieco ine.ale on sa podda,zvitazim:-))
zalozime kusok zeleninovej zahradky a prestahujeme aj mojho psa z SK-az sa toho este dozije.
a tiez potrebujeme s tym navrhom pomoc,takze tato tema je super aj pre mna.
budem sa tu inspirovat.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

chcela by som aj ja radu-okolo celeho pozemku sme postavili mur-presne to odludstovanie,ale my sme v dedine pri ceste a mur je veeeeelmi dlhy,to by sme si doma nemohli ani prdnut-s prepacenim,
a okrem toho by nam vsetko z aut islo do zahrady/hluk,spinavy vzduch,smrad..../,hoci nie je to dialnica,ale predsa...

mala som povodne v plane pozdlz celeho toho mura nasadit maliny,egrese,ribezle...skratka ovocne kriky,ale bolo mi povedane,ze ked to tam dam,hned pri mur,
mur sa rychlo znici-predsa,v lete treba obcas i poliat.takisto paradajky sa tahaju a hlavne farbia-ja som si predstavovala ze na ten mur po celej dlzke dame taku drevenu alebo zeleznu oporu na sposob mreze a tam sa mozu kriky a paradajky pekne vyväzovat,nebude to take skarede ako zahlobene palice ,ale neodporucaju mi to.ako to mam riesit-ako daleko mozem zasadit od muru tie rastliny,aby vytvorili pekny pas na opore?nechcem to len tak rozhadzane po zahrade.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

osky Pozri príspevok
chcela by som aj ja radu-okolo celeho pozemku sme postavili mur-presne to odludstovanie,ale my sme v dedine pri ceste a mur je veeeeelmi dlhy,to by sme si doma nemohli ani prdnut-s prepacenim,
a okrem toho by nam vsetko z aut islo do zahrady/hluk,spinavy vzduch,smrad..../,hoci nie je to dialnica,ale predsa...

mala som povodne v plane pozdlz celeho toho mura nasadit maliny,egrese,ribezle...skratka ovocne kriky,ale bolo mi povedane,ze ked to tam dam,hned pri mur,
mur sa rychlo znici-predsa,v lete treba obcas i poliat.takisto paradajky sa tahaju a hlavne farbia-ja som si predstavovala ze na ten mur po celej dlzke dame taku drevenu alebo zeleznu oporu na sposob mreze a tam sa mozu kriky a paradajky pekne vyväzovat,nebude to take skarede ako zahlobene palice ,ale neodporucaju mi to.ako to mam riesit-ako daleko mozem zasadit od muru tie rastliny,aby vytvorili pekny pas na opore?nechcem to len tak rozhadzane po zahrade.
Na taký plot je ideálny Pavinič trojlaločný, hoď do google. Ten zabráni prehrievaniu plotu od slnka, takže vedľa môžeš nasadiť iné rastliny a nebudú tak trpieť sálajúcim teplom.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

osky Pozri príspevok
chcela by som aj ja radu-okolo celeho pozemku sme postavili mur-presne to odludstovanie,ale my sme v dedine pri ceste a mur je veeeeelmi dlhy,to by sme si doma nemohli ani prdnut-s prepacenim,
a okrem toho by nam vsetko z aut islo do zahrady/hluk,spinavy vzduch,smrad..../,hoci nie je to dialnica,ale predsa...

mala som povodne v plane pozdlz celeho toho mura nasadit maliny,egrese,ribezle...skratka ovocne kriky,ale bolo mi povedane,ze ked to tam dam,hned pri mur,
mur sa rychlo znici-predsa,v lete treba obcas i poliat.takisto paradajky sa tahaju a hlavne farbia-ja som si predstavovala ze na ten mur po celej dlzke dame taku drevenu alebo zeleznu oporu na sposob mreze a tam sa mozu kriky a paradajky pekne vyväzovat,nebude to take skarede ako zahlobene palice ,ale neodporucaju mi to.ako to mam riesit-ako daleko mozem zasadit od muru tie rastliny,aby vytvorili pekny pas na opore?nechcem to len tak rozhadzane po zahrade.
Túto stránku poznáš? Skús si ju pozrieť, možno nájdeš inšpiráciu http://www.pluska.sk/izahradkar/tvor...rchitekta.html
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

MrSpok Pozri príspevok
o viniči som rozmýšľal len som sa bál tých chorôb a mrazu tu u nás v Turci býva v zime aj pod - 20. o tom samobiodolnom viniči som nikdy nepočul. Hore chcem chatku a aj potom dom dať ďalej od hranice pozemku tak cca 25-30 (trošku nižšie zo severu dosť fúka) a teda prichádza otázka aký druh ihličnanov by sa tam hodil. a k obrázku... pohľad je zdola teda od južnej strany a ten voľný plac hore je na tu chatku (potom dom).
ja len k tomu viniču - tento veru rastie asi v nehostinnejšej oblasti, ako je tvoja. Je to nezmar. Samozrejme - pre mňa to chuťovo nie je nič moc. Postrek ešte žiadny nezažil
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

osky Pozri príspevok
chcela by som aj ja radu-okolo celeho pozemku sme postavili mur-presne to odludstovanie,ale my sme v dedine pri ceste a mur je veeeeelmi dlhy,to by sme si doma nemohli ani prdnut-s prepacenim,
a okrem toho by nam vsetko z aut islo do zahrady/hluk,spinavy vzduch,smrad..../,hoci nie je to dialnica,ale predsa...

mala som povodne v plane pozdlz celeho toho mura nasadit maliny,egrese,ribezle...skratka ovocne kriky,ale bolo mi povedane,ze ked to tam dam,hned pri mur,
mur sa rychlo znici-predsa,v lete treba obcas i poliat.takisto paradajky sa tahaju a hlavne farbia-ja som si predstavovala ze na ten mur po celej dlzke dame taku drevenu alebo zeleznu oporu na sposob mreze a tam sa mozu kriky a paradajky pekne vyväzovat,nebude to take skarede ako zahlobene palice ,ale neodporucaju mi to.ako to mam riesit-ako daleko mozem zasadit od muru tie rastliny,aby vytvorili pekny pas na opore?nechcem to len tak rozhadzane po zahrade.
Ja by som to kludne vedla toho mura nasadila,nechapem, co sa mu moze stat.Takych 70cm by malo stacit.
Preco sa bojis polievania? Ved mur pri dazdi aj zmokne a nic sa mu snad nestane
0 0
MrSpok MrSpok

MrSpok je offline (nepripojený) MrSpok

S tým živým plotom a s ihličnanmi máte asi pravdu... a drevený plot – teda ohrada by sa nám páčila najviac, taká tá obyčajná, každé dva a pol metra napichnutá guľatina spojená dvoma guľatinami. Alebo také niečo, a popri tom vysadené nahustejšie nejaké kríky alebo také čosi.
.
Tie ihličnany chceme dať len dopredu pred dom také menšie druhy cca do 6m ako vetrolamy zo severu. Za nimi okrasná záhradka. Potom chata (dom) a potom funkčná záhrada. Tak ta Permakultúra nás dostala, v živote som o nej nepočul, ale celí život po nej túžim! Presne o takej záhrade snívam-e...
Naposledy upravil MrSpok : 06.10.12 at 04:15
0 0
MrSpok MrSpok

MrSpok je offline (nepripojený) MrSpok

Katy a R Pozri príspevok
ja len k tomu viniču - tento veru rastie asi v nehostinnejšej oblasti, ako je tvoja. Je to nezmar. Samozrejme - pre mňa to chuťovo nie je nič moc. Postrek ešte žiadny nezažil
To je krásne hrozno... to je ten talian?!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať