Zavrieť

Porady

Môžem sa zo dňa na deň vrátiť z práce na rodičovskú dovolenku?

Dobrý deň, predčasne som sa vrátila do zamestnania z rodičovskej dovolenky, moje dieťa je však stále choré, preto som častejšie doma ako v práci, čo mi nevyhovuje ani po finančnej stránke, ani dieťaťu po tej zdravotnej, preto uvažujem nad vrátením sa na rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľovi musím dať oznámenie o tom, že sa vraciam na RD, avšak zaujímalo by ma, či je to nejak časovo obmedzené, či teda mu musím dať vedieť minimálne napr. mesiac pred odchodom na RD tak, ako je to napr. pri výpovednej lehote, aby si vedel nájsť za mňa náhradu alebo toto ma nemusí vôbec zaujímať a môžem mu zo dňa na deň oznámiť, že sa vraciam na RD. Veľmi pekne Vám ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    NinaG Pozri príspevok
    Dobrý deň, predčasne som sa vrátila do zamestnania z rodičovskej dovolenky, moje dieťa je však stále choré, preto som častejšie doma ako v práci, čo mi nevyhovuje ani po finančnej stránke, ani dieťaťu po tej zdravotnej, preto uvažujem nad vrátením sa na rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľovi musím dať oznámenie o tom, že sa vraciam na RD, avšak zaujímalo by ma, či je to nejak časovo obmedzené, či teda mu musím dať vedieť minimálne napr. mesiac pred odchodom na RD tak, ako je to napr. pri výpovednej lehote, aby si vedel nájsť za mňa náhradu alebo toto ma nemusí vôbec zaujímať a môžem mu zo dňa na deň oznámiť, že sa vraciam na RD. Veľmi pekne Vám ďakujem za rady.
    §166ZP
    (3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    § 166
    Materská dovolenka a rodičovská dovolenka

    Na začiatok

    (1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

    (2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

    (3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

    NinaG je offline (nepripojený) NinaG

    NinaG
    Ďakujem veľmi pekne za vaše rady. Ešte by ma zaujímalo, že toto vyjadrenie je zo zákona, ale je možné sa zo zamestnávateľom dohodnúť o skoršom nástupe na RD? Asi je to tak ako vo väčšine prípadov, že to všetko závisí od dohody, až keď sa nedá dohodnúť, tak je to stanovené zákonom, alebo sa mýlim?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    NinaG Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za vaše rady. Ešte by ma zaujímalo, že toto vyjadrenie je zo zákona, ale je možné sa zo zamestnávateľom dohodnúť o skoršom nástupe na RD? Asi je to tak ako vo väčšine prípadov, že to všetko závisí od dohody, až keď sa nedá dohodnúť, tak je to stanovené zákonom, alebo sa mýlim?
    Samozrejme, že to záleží aj na dohode, záleží na zamestnávateľovi, či mu v tom nebránia prev. dôvody, ale tú žiadosť treba dať. Zákon treba rešpektovať.
    NinaG áno, už som sa poučila a navyše čo nie je na papieri zamestnávateľ pri prvej príležitosti zneužije proti zamestnancovi

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    NinaG Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za vaše rady. Ešte by ma zaujímalo, že toto vyjadrenie je zo zákona, ale je možné sa zo zamestnávateľom dohodnúť o skoršom nástupe na RD? Asi je to tak ako vo väčšine prípadov, že to všetko závisí od dohody, až keď sa nedá dohodnúť, tak je to stanovené zákonom, alebo sa mýlim?
    Ak zamestnávatel s tvojím odchodom na RD súhlasí, nevidím žiadny problém.

    NinaG je offline (nepripojený) NinaG

    NinaG
    Ešte mi napadlo, že ak dám zamestnávateľovi oznámenie o nástupe na RD, od toho času mám takisto nejakú ochrannú lehotu? Môže ma vôbec zamestnávateľ vyhodiť pokiaľ mám dieťa mladšie ako 3 roky? Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    NinaG Pozri príspevok
    Ešte mi napadlo, že ak dám zamestnávateľovi oznámenie o nástupe na RD, od toho času mám takisto nejakú ochrannú lehotu? Môže ma vôbec zamestnávateľ vyhodiť pokiaľ mám dieťa mladšie ako 3 roky? Ďakujem
    Ak nie si osamelá zamestnankyňa, zákaz výpovede sa na teba vzťahuje len počas rodičovskej dovolenky. Ak by ti však zamestnávatel dal výpoveď pred nástupom na RD, tvoja výpovedná doba a teda aj pracovný pomer skončí až po skončení rodičovskej dovolenky.

    NinaG je offline (nepripojený) NinaG

    NinaG
    prosim, je na to aj nejaky paragraf? pretoze moj zamestnavatel je taky spekulant, ze ja ako zamestnanec mam drzat usta, pokial chcem pracovat, aj ked mam na nieco narok. sice neviem, ci mi pomoze nejaky odkaz na zakonnik prace, pretoze taktiez po 2 materskych som sa vratila do zamestnania a potrebovala som dovolenku 1/2 dna, nato mi povedal, ze na nu nemam narok, aj ked mi vznikla pocas MD a kratila sa o dni na RD, a pokial si myslim, ze mam na nu narok mam do firmy poslat inspektorat a on ma vyhodi. preto mam teraz otazky takehoto typu, nakolko si myslim, ze ak by mal nejaku prilezitost, hned ma prepusti a ja potrebujem byt niecim kryta, ale osamela matka nie som

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    NinaG Pozri príspevok
    prosim, je na to aj nejaky paragraf? pretoze moj zamestnavatel je taky spekulant, ze ja ako zamestnanec mam drzat usta, pokial chcem pracovat, aj ked mam na nieco narok. sice neviem, ci mi pomoze nejaky odkaz na zakonnik prace, pretoze taktiez po 2 materskych som sa vratila do zamestnania a potrebovala som dovolenku 1/2 dna, nato mi povedal, ze na nu nemam narok, aj ked mi vznikla pocas MD a kratila sa o dni na RD, a pokial si myslim, ze mam na nu narok mam do firmy poslat inspektorat a on ma vyhodi. preto mam teraz otazky takehoto typu, nakolko si myslim, ze ak by mal nejaku prilezitost, hned ma prepusti a ja potrebujem byt niecim kryta, ale osamela matka nie som
    Na čo chceš konkrétne chceš §? Ak k zákazu výpovede počas RD, ten nájdeš v §64 ZP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    NinaG Pozri príspevok
    prosim, je na to aj nejaky paragraf? pretoze moj zamestnavatel je taky spekulant, ze ja ako zamestnanec mam drzat usta, pokial chcem pracovat, aj ked mam na nieco narok. sice neviem, ci mi pomoze nejaky odkaz na zakonnik prace, pretoze taktiez po 2 materskych som sa vratila do zamestnania a potrebovala som dovolenku 1/2 dna, nato mi povedal, ze na nu nemam narok, aj ked mi vznikla pocas MD a kratila sa o dni na RD, a pokial si myslim, ze mam na nu narok mam do firmy poslat inspektorat a on ma vyhodi. preto mam teraz otazky takehoto typu, nakolko si myslim, ze ak by mal nejaku prilezitost, hned ma prepusti a ja potrebujem byt niecim kryta, ale osamela matka nie som
    Zákaz výpovede
    § 64

    Na začiatok

    (1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

    a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
    b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
    c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
    d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
    e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

    (2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    NinaG Pozri príspevok
    paragraf na to, ze mi nemoze dat vypoved pred skoncenim RD.
    Čítaš, čo som ti napísala? Výpoveď ti dať môže, ale pracovný pomer skončí až po skončení RD. § máš predch. mojom príspevku.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    veronikasad Pozri príspevok
    Čítaš, čo som ti napísala? Výpoveď ti dať môže, ale pracovný pomer skončí až po skončení RD. § máš predch. mojom príspevku.
    Môžme sa snažiť ako chceme, keď zadávajúci sa neunúvajú odpovede ani čítať. Tak už neviem.

    NinaG je offline (nepripojený) NinaG

    NinaG
    pardon, nevsimla som si, lebo odpoved sa zobrazila na druhej strane. dakujem za vase odpovede

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.