Zavrieť

Porady

premlčanie nedoplatku z nájomného

Ahojte,
potreboval by som poradiť, ako inak

Situácia: Od správcovskej spoločnosti ktorá spravuje bytovku v ktorej vlastním byt mi prišla informácia že mám nedoplatok na nájomnom. Po pár telefonátoch sme sa dopracovali k tomu, že sa jedná o nedoplatok z roku 2000 kedy som ešte nebol majiteľ bytu - ten som zdedil v roku 2006. Keďže sa ohradzujú tým, že oni si splnili oznamovaciu povinnosť (niekedy v roku 2001) a ako na dediča na mňa prešli všetky pohľadávky, musím nedoplatok uhradiť. Nepomohla ani argumentácia že pri podpise zmluvy (ktorú som podpisoval v roku 2006 s danou spoločnosťou ako nový majiteľ) o správcovstve (alebo tak nejako sa to volá) neevidovali k bytu žiadne pohľadávky.

Vedeli by ste mi poradiť či aj v tomto prípade sa jedná o premlčanie pohľadávky?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Oznámenie nestačí, ak nebol dlh uznaný. Pri uznaní dlhu by sa pohľadávka premlčala po 10 rokoch. Ak nemajú lepší argument, je to premlčané.

    rusin je offline (nepripojený) rusin

    "Strelec" po 50.ke, šedivý chlap zo slušnou postavou ...viac rusin
    No pre obciansko-pravne vstahy zo zakona premlcacia doba - je len 3.roky!!! (platby najomneho, elektriny, telefon, sukromne pozicky a podobne). Over si to sama, ked nie veris v Z.z.
    Premlacia doba za odvody - je uz 10.rokov??? Nie pamjatam kolko je pre dane.
    Ohladom prechodu na tebe nieajkich pohadavok, ktore nie boli zohliadnene v tebou podpisanej zmluve?
    Podla mna je to velmi pochybne a rataju len s tym, ze nie vies precitat Z.z. alebo zaplatit pravnikovu za 1.hod poradenstva (=50Eur) a usetrit si tym stovky aj tisice Eur.
    Len si vyber a obtelefonuj najprv pravnikov, a nie zajdi za prvym, tabulku ktoreho stretnes v mieste. Pravnicu su tiez rozne... Tu uz pisali ludia, ze prvanicka zabrala si od nich zalohu a 9.mes nie spravila nic! Aj tak to byva.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    matko0512 Pozri príspevok
    Ahojte,
    potreboval by som poradiť, ako inak

    Situácia: Od správcovskej spoločnosti ktorá spravuje bytovku v ktorej vlastním byt mi prišla informácia že mám nedoplatok na nájomnom. Po pár telefonátoch sme sa dopracovali k tomu, že sa jedná o nedoplatok z roku 2000 kedy som ešte nebol majiteľ bytu - ten som zdedil v roku 2006. Keďže sa ohradzujú tým, že oni si splnili oznamovaciu povinnosť (niekedy v roku 2001) a ako na dediča na mňa prešli všetky pohľadávky, musím nedoplatok uhradiť. Nepomohla ani argumentácia že pri podpise zmluvy (ktorú som podpisoval v roku 2006 s danou spoločnosťou ako nový majiteľ) o správcovstve (alebo tak nejako sa to volá) neevidovali k bytu žiadne pohľadávky.

    Vedeli by ste mi poradiť či aj v tomto prípade sa jedná o premlčanie pohľadávky?
    ďakujem
    Od kedy bývaš v predmetnom byte? bývaš, nie vlastníš...? ok. Nič zatiaľ neriešim, len ma to zaujíma...

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Po 14-tich rokoch už je to premlčané. Okrem toho - ak vedeli o dlhu, mali prihlásiť pohľadávku do dedičského konania (tým bý dedič prevzal i dlh). Po ukončení konania - ak nebola prihlásená pohľadávka a po tak dlhej dobe už nemajú žiadny nárok...

    premlčanie nedoplatku z nájomného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.