Zavrieť

Porady

Refakturácia nájomného

Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o pomoc. Sme platcami DPH. Prenajímame stánok s rýchlym občerstvením neplatcovi DPH. Nám príde Fa od obchodného domu /platiteľa DPH/ napr. cena 1000+DPH 190=1190 cena celkom. My tento nájom chceme prefakturovať neplatiteľovi DPH. Máme mu prefakturovať sumu 1000 teda cenu bez DPH alebo sumu celkom 1190 teda vrátane DPH. Možme si mi uplatniť DPH z Fa od obchodného domu ak tento nájom ďalej prefakturujeme. Ďakujem Vám za radu a prajem Vám všetkým pekný deň.
Usporiadat
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Pojem refakturácia už v zákone o DPh nenájdeš. Vraj sa treba tváriť, že som službu sám prijal a sám poskytol. T.j. z došlej faktúry za nájom si odpočítaš DPH, na vyšlej faktúre DPH neuplatníš, pretoýe ide o nájom neplátcovi DPH.
0 0
účto účto

účto je offline (nepripojený) účto

Ďakujem Ti Marti, len ešte stále neviem,ktorú sumu im mám vyfakturovať mi im zatial fakturujeme sumu bez DPH tj. 1000SK.Myslíš, že je to tka správne.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Ja si myslím, že to robíte správne, teda fakturujete sumu 1 000 Sk.
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Aj ja by som, keďže DPH som si odpočítala fakturovala 1000,--.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ahojte prečítala som si vaše príspevky a nejak sa mi to nezdá...

účto ak ste platcami DPH tak aj na výstupe vystavuješ fa s DPH a pokiaľ potrebuješ refakturovať službu alebo tovar tak vystavíš fa na 1000+DPH tak ako si to dostal, DPH na vstupe si odpočítaš a na výstupe odvedieš, čo bude v konečnom dôsledku 0.

Nemá to byť náhodou takto???????
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Ale prenájom nelátcovi DPH nezdaňujem. Ja si ti tak pamätám.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Katty: prenajom je v tomto specificke... ak prenajimas neplatitelovi tak mu musis fakturovat bez dph.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Oslobodený je len nájom nehnuteľnosti a aj to podľa nového zákona o DPH nemusí platiť, lebo podľa §38 ods.5 sa platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane. A Obchodný dom tak aj urobil, vyfakturoval s DPH... a navyše neviem či ten stánok s občerstvením sa dá nazvať "nehnuteľnosťou"...
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Áno, prenájom nebytových priestorov je oslobedený od DPH, ale prenajímateľ sa môže s nájomcami dohodnúť, že bude fakturovať s DPH. No ale sa pozriem ešte do zákona, či to po novom nie je ináč.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Jéééj, tak sme sa tu všetky 3 trafili skoro naraz
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

...neviem nie som v tomto doma, takže ak sa mýlim, tak pardon rada sa zas niečo nové naučím ale je to tak skutočne..???
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Ale ten stánok je neplátca DPH a nájomné neplátcovi nesmieš vyrúbiť ani keď by ste sa dohodli.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

hmm Nike má pravdu v zákone sa spomína dohoda s iným "platiteľom"
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Takže je to § 38, ods. 3 a 5 zákona o DPH.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

a je ten státok nehnuteľnosť??? nie je to náhodou hnuteľná vec?
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Tak či je to nehnutelnost už nám môže objasniť len "učto". Nehnutelnosť môže predsa byť aj drobná stavba, nie?
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Všetko čo má základy podľa stavebného zákona je nehnuteľnosť.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

len či má tie základy pevne spojené s celou budovou resp. zo zemou????
0 0
účto účto

účto je offline (nepripojený) účto

Konečne sa môžem pripojiť do porady aj ja. Podľa mňa je ten stánok nehnuteľnosť, ale nemá základy spojené so zemou, ale je to len postavené na betóne normálne z tehál. Z toho vyplýva niečo iné?

Všetkým Vám ďakujem, nebola som si totižto istá či to robím správne. VĎAKA!
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Celá debata ma zaujala. Nikde som ale nenašiel, že ak pôjde o oslobodené zdaniteľné plnenie (myslím si, že ide o prenájom nehnuteľnosti alebo jej časti neplatcovi DPH), tak nie je nárok na odpočítanie DPH z prijatých plnení, ktoré sa na tento prenájom vzťahujú. Ak sa vzťahujú iba čiastočne, tak sa nárok kráti koeficientom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať