Zavrieť

Porady

Uctove a danove odpisy

Idem prvýkrat v podvojnom úcte úctovat odpisy, poradte prosima ako účtovat:

DHM - obst.cena 60.000,- , datum zaradenia 6.4.2005,
odp.sk. 1, doba odp. 4 roky, (60.000 : 48 = 1250,-)

Danový odpis r.2005: 15.000,-
Učtový odpis r. 2005:11.250,- (9 mes. x 1250,-)

Danove odpisy davam na 551/08.

Co s tymi uctovými? Prosim pomožte.
Naposledy upravil nika.sum : 01.03.06 at 10:06
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
alušik
Priznám sa, že čím ďalej tým viac zisťujem, koľko toho ešte neviem...
Viem, že by som mala robiť účtovné odpisy inak, ako sú stanovené daňové. No žial, zatiaľ som to teda robila tak, že som zaúčtovala do účtovníctva vždy na konci roka sumu daňových odpisov. Teraz som za rok 2005 prerušila odpisovanie, aby som sa vyhrabala zo straty a dostala sa do smiešneho ale zisku. Podľa niektorých príspevkov som však pochopila, že by som predsa len v účtovníctve odpisy zaúčtovať mala /čo som neurobila, keďže som daňovo prerušila/ a urobiť len rozdiel v daňovom priznaní?
Automaticky sa prezradíte, že nesprávne účtujete ... ak správne a podľa skutočnosti vyplníte tabuľku B.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ďakujem, myslela som si to. Tak teraz meditujem, ako sa dostať zo straty do zisku... Keď zaúčtujem odpisy, budem v strate, akurát daňovo vykážem smiešny zisk. Aj tak daň platiť nebudem, lebo budem umorovať stratu za predchádzajúce obdobie, a tak si vlastne vravím, že načo prerušovať vôbec daňovo tie odpisy. Nemá to asi veľmi zmysel...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
alušik
Ďakujem, myslela som si to. Tak teraz meditujem, ako sa dostať zo straty do zisku... Keď zaúčtujem odpisy, budem v strate, akurát daňovo vykážem smiešny zisk. Aj tak daň platiť nebudem, lebo budem umorovať stratu za predchádzajúce obdobie, a tak si vlastne vravím, že načo prerušovať vôbec daňovo tie odpisy. Nemá to asi veľmi zmysel...
No zmysel to mať môže, záleží na predpokladanom vývoji v budúcnosti. Je to na zváženie. Ak umorujete stratu, načo si vyrábať novú daňovú, ak je možné náklad preniesť do budúceho zdaňovacieho obdobia? Zvážte si to.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Aký bude ďalší vývoj, tažko prepokladať... skôr to vidím na zatvorenie prevádzky. Keď si však vyrobím ďalšiu daňovú stratu, tak ju zase umorím, ak by som dosiahla zisk. Takže či budem mať náklad s odložených odpisov alebo budem umorovať stratu - majiteľom je to jedno, hlavne, že neplatia daň.
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Môžem pripojiť otázku ohľadne JÚ. Ak účtovná jednotka predáva DHM, ktorého daňová účtovná ZC je nižšia ako účtovná, z dôvodu, že boli odpisy v jednom roku prerušené môže si uplatniť celkovú účtovnú ZC? Alebo taktiež len do výšky daňovej?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vgabka
Môžem pripojiť otázku ohľadne JÚ. Ak účtovná jednotka predáva DHM, ktorého daňová účtovná ZC je nižšia ako účtovná, z dôvodu, že boli odpisy v jednom roku prerušené môže si uplatniť celkovú účtovnú ZC? Alebo taktiež len do výšky daňovej?
od roku 2004 neplatí obmedzenie - uznanie ZC do výšky príjmu.
Pre daňové účely uplatníš DZC, daňové odpisy máš nulové, ak si DM predala / vyradila.:p
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Môžem poprosiť o vysvetlenie podmienok prerušenia odpisov za účelom nevytvorenia straty , a ako to treba urobiť? Ďakujem v hodine 12
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Iba si ich neuplatníš. Urob si poznámku k tomu
majetku ,ktorý nebudeš odpisovať, ďalej pokračuješ v odpisoch tak ako pred prerušením.
Nemôžeš si uplatniť v ďalšom roku dva odpisy
viažúce sa k jednemu majetku naraz.
Môžeš sa rozhodnúť, že pri jednom majetku
prerušíš odpis a ostatné odpisuješ.
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

Tiež som sa zaradila medzi tých čo účtovali UO=DO, teda nie úplne ja, ale tá spoločnosť, v ktorej som pracovala, a teraz keď to riešim samostatne, tak nám vyšiel za rok 2012 audit. Tiež má spoločnosť majetok, v ktorom boli odpisy uplatňované daňové ročne, a účtovne tiež (čiže nie alikvotna časť, ale celý rok) v podstate bol na konci roka zaúčtovaný daňový odpis, a tým v DP nevznikol žiadny rozdiel, a teraz poraďte ako vykonať nápravu, či vôbec a ako.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
audítor ti to zrejme vytkne, závisí od jeho záverov, či je tam významný rozdiel vo vykazovaní výsledku hospodária. Teda koľko toho majetku vlastne je.
nápravu obvykle zjednáva klient tak, že staré - "dobehne" tak ako bol stanovený plán, tie rozdiely sa totiž prejavujú v prvom a poslednom roku odisovania, kedže sadzby vo všeobecnosti môžu bť rovnaké.
v r.2012 - prírastky sa už majú riešiť po novom , teda odpisy aj podľa Z_DP sa počítajú pmerne k počtu mesiacov používania, takže tam už taká veľká chyba - rozdiel vzniknúť ani nemôže.
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

rok 2012 je v poriadku, ale napr. je tam auto ktoré bolo úplne odpísané v 2011 - to ho bude zaujímať? ked robí audit za 2012?

a napr. je tam aj auto ,ktoré sa daňovo odpísalo teraz 2012 a účtovné odpisy majú byť ešte 2013 asi 5 mesiacov, ale nie sú, lebo... sa to odpisovalo tak ako odpisovalo, nedá sa to nejako vyriešiť?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nechceš počkať radšej na audítora?
máš smernice? a ostatné tak tip-top, že ťa trápi práve tento majetok?
a vôbec- určite musíš auditovať už rok 2012? ved je rok 2013?
to si už musela vedieť začiatkom roka a už ste dávno mohli s audítorom spolupracovať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať