Zavrieť

Porady

Výdavky v par. 6

Prosím Vás o radu. Zo živnosti, podľa par.6 ods. 1, si uplatňujem skutočné výdavky. Ako súkromná osoba prenajímam dom na základe zmluvy, tiež podľa par. 6 ods. 3. Môžem si uplatniť v tomto prípade 25% výdavky, čo by mi bodlo viac, alebo len skutočné výdavky na prenájom. Počul som, že v jednom paragrafe sa môžu uplatniť len rovnaké výdavky. Buď skutočné alebo 25%. Vopred ďakujem.
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
áno môžeš si uplatniť z nájmu 25% ale aj skutočne vynaložené výdavky , ako napr: nájom za prenajím.miestnosť, odvoz odpadu, elelkt.,....Pri tomto prenájme môžeš uplatniť oslobod.od dani z príjmu podľa § 9 ods.1 písm.h) , ak tvoj príjem z prenájmu nepresiahol sumu 22 900,00 pre r.2005.
suma 22900,00 je 5 násobok život.minima a nezdaňuje sa v daň.priznaní.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

kalinka
Prosím Vás o radu. Zo živnosti, podľa par.6 ods. 1, si uplatňujem skutočné výdavky. Ako súkromná osoba prenajímam dom na základe zmluvy, tiež podľa par. 6 ods. 3. Môžem si uplatniť v tomto prípade 25% výdavky, čo by mi bodlo viac, alebo len skutočné výdavky na prenájom. Počul som, že v jednom paragrafe sa môžu uplatniť len rovnaké výdavky. Buď skutočné alebo 25%. Vopred ďakujem.
Je možná kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov v § 6 ods.1, 2 a v § 6 ods. 3. Teda zo živnosti si môžeš dať skutočné a z prenájmu nehnuteľnosti percentom z príjmu.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

kalinka
Počul som, že v jednom paragrafe sa môžu uplatniť len rovnaké výdavky. Buď skutočné alebo 25%. Vopred ďakujem.
Ja len doplním, že to čo si počul platilo v roku 2004. Katija
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Johanka
Je možná kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov v § 6 ods.1, 2 a v § 6 ods. 3. Teda zo živnosti si môžeš dať skutočné a z prenájmu nehnuteľnosti percentom z príjmu.
Johanku by som doplnila tým, že podľa §6 ods.10 zákona o dani z príjmov, ak by si chcel takto kombinovať výdavky nemôžeš byť platcom dph.
0 0
kalinka kalinka

kalinka je offline (nepripojený) kalinka

Najskôr som zajasal, potom ma Renča 1 schladila. Zo živnosti som platcom DPH. Takže aj keď to prenajímam súkromne a so živnosťou to nemá nič spoločné, musím z prenájmu uplatniť iba skutočné výdavky. Nepomýlili sa pri schvaľovaní zákona? Asi tomu celkom nerozumiem.
Naposledy upravil kalinka : 01.03.06 at 18:12
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
kalinka
Najskôr som zajasal, potom ma Renča 1 schladila. Zo živnosti som platcom DPH. Takže aj keď to prenajímam súkromne a so živnosťou to nemá nič spoločné, musím z prenájmu uplatniť iba skutočné výdavky. Nepomýlili sa pri schvaľovaní zákona? Asi tomu celkom nerozumiem.
Nechcela som ťa schladiť, ale vieš, ked prvou podmienkou pri uplatnení 25% je , že daňovník nemôže byť počas celého roka platcom dph. Ak by daňovník bol počas roka len časť zdaňovacieho obdobia platcom dph , tak by si môhol uplatniť 25% len tú časť, v ktorom nebol platca dph. V zákone nie je priamo povedané, aspoň to tam ja nevidím, že výdavky z prílež. prenájmu sa posudzujú zvlášť, ako také.
V zákone je napísané : výdavky percentom z príjmu nesmie uplatniť platiteľ dane z pridanej hodnoty , resp. len vtedy, ak ide platiteľa z pridanej hodnoty za časť zdaň.obdobia.
Naposledy upravil renča1 : 01.03.06 at 18:47
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
kalinka
Najskôr som zajasal, potom ma Renča 1 schladila. Zo živnosti som platcom DPH. Takže aj keď to prenajímam súkromne a so živnosťou to nemá nič spoločné, musím z prenájmu uplatniť iba skutočné výdavky. Nepomýlili sa pri schvaľovaní zákona? Asi tomu celkom nerozumiem.
No neviem v tomto prípade, či je možné rozdvojiť zdaniteľnú osobu. Podľa môjho názoru nie. Ak ste platiteľom dane, tak prenájom bol podľa môjho názoru dodaním služby so všetkým, čo k tomu patrí ... viď § 3 ods. 2 druhá veta.
Neriešila som síce takýto prípad, ale podľa môjho názoru ste zdaniteľnou osobou pre účely DPH so všetkými príjmami, t.j. z podnikania na živnosť aj s prenájmom.
0 0
kalinka kalinka

kalinka je offline (nepripojený) kalinka

No už mám z toho dobrý guláš! Ďakujem zatiaľ všetkým čo sa zapojili a prosím o ďalšie príspevky.
0 0
kalinka kalinka

kalinka je offline (nepripojený) kalinka

kalinka
No už mám z toho dobrý guláš! Ďakujem zatiaľ všetkým čo sa zapojili a prosím o ďalšie príspevky.
Avo, ale ja nemám živnosť na prenájom, a preto mi to akosi nepasuje, aby som platil DPH aj z prenájmu. Veď prenájom sa mi nezaratáva do JU. To je podľa mňa samostatná činnosť súkromnej fyzickej osoby.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Fany
DPH sa nemôže vzťahovať na prenájom ako súkromnej osoby. Hoci daňovník je tá istá osoba, on je plátcom DPH iba na živnosť, lebo iba tam (na základe ŽL má pridelené DIČ)a iba na tieto činnosti je zaregistrovaný pre platenie DPH. On sa nezaregistroval na DPH ako občan. Preto podľa mňa:

1. DPH uplatňuje iba na príjmy zo živnosti (§6 ods.1).
2. Na prenájom podľa §6, ods.3, keďže tu si DPH neuplatňuje, môže uplatniť 25% výdavky (za r.2006. už 40%).

Treba to chápať ako dva úplne odlišné druhy príjmov, hoci je to ten istý §.
Ak by prenajímal vrámci živnosti, tam je to všetko v jednom, musel by použiť jeden spôsob.

Veď aj v daňovom priznaní sú tieto príjmy rozdelené.
FAny tiež som bola toho istého názoru , ako ty ale bola som vyvedená z omylu. Nielen , že prenájom nehnut.ktorý nie je súčasťou živnosti sa berie ako zdanit.príjem a nesmie sa uplatniť 25% z dôvodu, že daňovník je platcom dph, ale aj to že tento prenájom sa zahrňa do obratov dph.
Pozrite si nasledovný link:
http://www.porada.sk/t19258-prenajom...sti-a-dph.html
Naposledy upravil renča1 : 02.03.06 at 07:59
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
renča1
FAny tiež som bola toho istého názoru , ako ty ale bola som uvedená z omylu. Nielen , že prenájom nehnut.ktorý nie je súčasťou živnosti sa berie ako zdanit.príjem a nesmie sa uplatniť 25% z dôvodu, že daňovník je platcom dph, ale aj to že tento prenájom sa zahrňa do obratov dph.
Pozrite si nasledovný link:
http://www.porada.sk/t19258-prenajom...sti-a-dph.html

Renča vysoko s Tebou súhlasím . a posielam ocenenie .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Zita5
Renča vysoko s Tebou súhlasím . a posielam ocenenie .
Zitka veľmi pekne ďakujem za bod.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ma teší, že ste si odsúhlasili, čo mi chcelo byť vyvrátené .-)

Viď § 3 ods. 2 druhá veta ZDPH.
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

renča1
FAny tiež som bola toho istého názoru , ako ty ale bola som vyvedená z omylu. Nielen , že prenájom nehnut.ktorý nie je súčasťou živnosti sa berie ako zdanit.príjem a nesmie sa uplatniť 25% z dôvodu, že daňovník je platcom dph, ale aj to že tento prenájom sa zahrňa do obratov dph.
Pozrite si nasledovný link:
http://www.porada.sk/t19258-prenajom...sti-a-dph.html
renča1, ked to zosumarizujeme, tak živnostník plátca DPH, ktorý prenajíma svoju súkromu nehnuteľnost neplátcovi DPH, nemôže si uplatniť 25% výdaje ale skutočné výdaje, t.j. služby správcovskej spoločnosti, elektrinu, plyn na základe dokladov. Rozumiem tomu dobre?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
AVO
No neviem v tomto prípade, či je možné rozdvojiť zdaniteľnú osobu. Podľa môjho názoru nie. Ak ste platiteľom dane, tak prenájom bol podľa môjho názoru dodaním služby so všetkým, čo k tomu patrí ... viď § 3 ods. 2 druhá veta.
Neriešila som síce takýto prípad, ale podľa môjho názoru ste zdaniteľnou osobou pre účely DPH so všetkými príjmami, t.j. z podnikania na živnosť aj s prenájmom.
Tak už to býva , ja som sa tiež v minulosti čudovala pri riešení môjho obdobného problému a nakoniec som sa presvedčila o správnosti znenia a zároveň aj dala som sa presvedčiť , že bohužial je to tak . Človek sa stále učí .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
McMarti
renča1, ked to zosumarizujeme, tak živnostník plátca DPH, ktorý prenajíma svoju súkromu nehnuteľnost neplátcovi DPH, nemôže si uplatniť 25% výdaje ale skutočné výdaje, t.j. služby správcovskej spoločnosti, elektrinu, plyn na základe dokladov. Rozumiem tomu dobre?
áno upaltniť si môže len skutoč.preukaz.vynaložené výdavky, pretože prenajímateľ je platcom dph. Môže si uplatniť výdavky, ako napr.
nájom, elekt., odpad , ale len za tú časť ktorú prenajíma.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

McMarti
renča1, ked to zosumarizujeme, tak živnostník plátca DPH, ktorý prenajíma svoju súkromu nehnuteľnost neplátcovi DPH, nemôže si uplatniť 25% výdaje ale skutočné výdaje, t.j. služby správcovskej spoločnosti, elektrinu, plyn na základe dokladov. Rozumiem tomu dobre?
Áno ak je platiteľ DPH nemôže si uplatniť 25% paušál. Iba v prípade neplatiteľa.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Zita5
Tak už to býva , ja som sa tiež v minulosti čudovala pri riešení môjho obdobného problému a nakoniec som sa presvedčila o správnosti znenia a zároveň aj dala som sa presvedčiť , že bohužial je to tak . Človek sa stále učí .
Fakt sa stále učíme. Takýto problém som neriešila, tak som sa nad tým nezamýšľala.
Ale:
Presťohovali sme firmu, prenajali sme si priestory od FO-SZČO, nie je platca DPH. Tieto priestory nemá v majetku firmy ale v bezpodielovom spoluv. s maž. je to ich rodinný dom, v polovičke bývajú oni. Za nájom mu platíme vrátane elektriny,vody aj kúrenia. Ak by sa stal plátcom DPH (nájomné by bolo s DPH), ako by si uplatňoval nárok na odpočet DPH z vodární, elektrární..., keď daňový doklad nie je vystavený na SZČO ale na FO bez IČ DPH???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zlata
Fakt sa stále učíme. Takýto problém som neriešila, tak som sa nad tým nezamýšľala.
Ale:
Presťohovali sme firmu, prenajali sme si priestory od FO-SZČO, nie je platca DPH. Tieto priestory nemá v majetku firmy ale v bezpodielovom spoluv. s maž. je to ich rodinný dom, v polovičke bývajú oni. Za nájom mu platíme vrátane elektriny,vody aj kúrenia. Ak by sa stal plátcom DPH (nájomné by bolo s DPH), ako by si uplatňoval nárok na odpočet DPH z vodární, elektrární..., keď daňový doklad nie je vystavený na SZČO ale na FO bez IČ DPH???
V prvom rade osoba , ktorá Vám prenajíma priestory v osobnom vlastníctve podľa môjho názoru , by musela dosiahnuť obrat vo výške 1 500 000 Sk podľa zákona o DPH . Čo sa možno málokomu podarí .

Vtedy by bol povinný sa zaregistrovať na Daňovom úrade , kde by mu pridelili IČ .
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Zita5
V prvom rade osoba , ktorá Vám prenajíma priestory v osobnom vlastníctve podľa môjho názoru , by musela dosiahnuť obrat vo výške 1 500 000 Sk podľa zákona o DPH . Čo sa možno málokomu podarí .

Vtedy by bol povinný sa zaregistrovať na Daňovom úrade , kde by mu pridelili IČ .
On je SZČO, takže to nie je taký problém aby dosiahol obrat zo svojich ekonomických činností a stal sa platiteľom DPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať