Zavrieť

Porady

účtovanie na mimorozpočtových účtoch s dopadom na FIN 1-12

ahojte, chcela by som poradiť ohľadom účtovania na mimorozpočtových účtoch. Sme DSS rozp.organizácia. Ide mi o účtovanie prijatých úhrad od klientov a následné rozúčtovanie stravy a réžie na mimorozpočtové účty. Ja účtujem takto:
príjem úhrad 223/318 tu je zahrnuté ubytovanie, strava+réžia
z PÚ pošlem na obec celú sumu
obec mi ju celú vráti na VÚ /tu rozdeliť stravu a réžiu na mimorozpočtové? /
z VÚ presuniem strava+réžia na JÚ
a z JÚ vrátim potom na VÚ sumu réžie /tu dať 641006?/
Mám stravu aj pre dôchodcov z obce tam to viem urobiť, ale pri klientoch je to také zamotané, samé presúvanie z účtu cez obec k nám...
Prosím poraďte. Ďakujem
Naposledy upravil katkadss : 17.04.13 at 06:23
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lubocka je offline (nepripojený) lubocka

    lubocka
    Ja tiež účtujem príjem od klientov, cudzích stravníkov aj zamestnancov na príjmový účet 223/318. Pošlem obci a oni to vrátia transferom ako môj príjem na rozpočtový výdavkový účet. Mám rozpočtované príjmy aj výdavky aj na klientov ako celok aj so stravou a ostatnú stravu mám na príjmoch rozpočtovanú na 223003. Transfer z obce ktorý dostanem, použijem tam, kam potrebujem. Nie len na potraviny, energie a pod. Potraviny uhrádzam z výdavkového účtu aj ostatné výdavky. Myslím, že toto nemá nič spoločné s mimorozpočtovými účtami ktoré teraz idú do výkazu FIN 1-12. To sa jedná o depozit, soc. fond, darovací účet a u škôl aj potravinový.
    Ja mám skôr problém s vykázaním úroku a bankových poplatkov na týchto účtoch. Poplatky sa automaticky refundujú z výdavkov a úrok ide prevodom na príjem. Neviem, akú položku pri výdaji zadať. Či výdaj na bankové poplatky 637012, ale to je už účtované vo výdavkoch pri prevode a odvod úroku cez 641007, alebo to vôbec neúčtovať cez položky, lebo je to na položkách dva krát.

    katkadss je offline (nepripojený) katkadss

    žena katkadss
    ďakujem za odpoveď, ale ja mám samostatný účet v banke tzv. jedálenský tu mi zostávajú len peniaze za stravné /od klientov, od obyvateľov v obci ktorým varíme/ a z tohto účtu uhrádzam faktúry len za potraviny. Réžiu počítam zvlášť a tú presúvam na rozpočtový výdavkový účet a z toho uhrádzam energie a pod. Čiže ja to stravné účtujem ako školská jedáleň, tým pádom to ide do FIN 1-12 časť III. A ohľadom tých úrokov, tomu tiež nerozumiem ako to myslíš. Ahoj, pekný deň a ďakujem, že si reagovala. Ak sa smiem spýtať v akom type zariadenia pracuješ a kde? My sme DSS aj ZPS rozp.organ.obce okres NZ Katka

    lubocka je offline (nepripojený) lubocka

    lubocka
    Ja pracujem v DD a DSS. Do 31.12.2011 som patrila pod VUC a od 1.1.2012 pod obec. Nakoľko obec veľmi nemá skúsenosti s RO DD a DSS, tak stále účtujem ako DD a DSS pod VUC, aj prispôsobujem si ich metodiku. Nepoužívam pri stravovaní akoby "podnikateľskú činnosť" na stravovanie. Teda samostatné účty. My to účtujeme ako súčasť poskytovaných soc. služieb, ktoré vyplývajú zo zákona. Takže všetko ide cez rozpočet. Rozpočtované sú všetky výdavky aj potraviny a všetky príjmy aj za stravu. Rovnako aj cudzí stravníci, teda len poberatelia dôchodkov, lebo to je tiež možné poskytovať podľa zákona o SS. Tak sme to účtovali najprv pod okresným úradom a neskôr prešli zariadenia pod VÚC-ky. Prečo vy účtujete ako škola?

    katkadss je offline (nepripojený) katkadss

    žena katkadss
    Nie je to presne ako škola,len tá jedáleň sa dá porovnávať so školou. napr. od obyvateľov z obce, ktorí si sem chodia len pre obedy vyberáme stravné pozadu tzn. že napr. za apríl až na konci apríla, za skutočne odobrané obedy. Klienti, ktorí sú u nás umiestnení platia za apríl na začiatku apríla za všetko, máme presne určené podľa VZN obce koľko je pre koho výška stravnej jednotky a presne rozdelené sumy stravy a réžie. Čiže si viem presne vypočítať výšku čistej stravy a z toho uhradiť len faktúry za potraviny. Nerobím tu od začiatku, robili tu dve predo mnou, ale myslím, že o všetkom rozhodla obec vo VZN. Zatiaľ nám to nikto nevytkol, že máme samostatný jedálenský účet a dokonca sme mali overovanú účt.závierku audítorom. Môžem sa spýtať z akého ste okresu? Ďakujem za odpoveď, pekný deň Katka

    lubocka je offline (nepripojený) lubocka

    lubocka
    Okres ZC. Patrili sme pod BBSK. Ale takto účtujú všetky DD a DSS pod BBSK. Ale to asi záleží od metodiky. Takže to každý účtuje ako je usmernený.

    katkadss je offline (nepripojený) katkadss

    žena katkadss
    Asi to tak bude, že kto je ako usmernený. Vy teda neúčtujete na mimorozpočtových účtoch? Ja som to stravné a réžiu klientov zaúčtovala na 223001 a 223003 tak ako hovorili na školení RVC. Tam sa tiež lektorka pýtala, či je tam niekto z takýchto zariadení a zopár sa nás tam našlo a školenie bolo pre školy a RO. Tak sa držím tých pokynov. Ďakujem za odpovede, pekný deň, Katka.

    účtovanie na mimorozpočtových účtoch s dopadom na FIN 1-12

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.