Zavrieť

Porady

ÚMRTIE KLIENTA!!!

Prosím vás pekne, musím sa s vami podeliť s veľmi smutnou správou, umrel mi klient. Na rakovinu, chudák, nech mu je zem ľahká.
Som z toho dosť vyvedená z miery, nejak sa mi to nedá uveriť.
Dosť zlé je, že umrel a ešte k tomu sme nestihli podať daňové priznanie. Bola som na DU nahlásiť úmrtie daňovníka (tie ženy sa skoro potešili, lebo vraj bol na nich veľmi nepríjemný... ) Poviem vám, bude to riadna fuška, všetko to spraviť. Ešte šťastie, že mám super kolegyňú, ktorej sa to stalo vlani a vie mi poradiť, čo, kde, kedy, ako. Budem vás oboznamovať so všetkými krokmi, ktoré treba urobiť, aby ste do budúcnosti nezostali zaskočení ako ja. Teda ak budete mať záujem o info takéhoto druhu. Nie je to nič príjemné.

A zrovna teraz! Pred koncom daňového ! (To bolo trocha čierneho humoru a sarkazmu na odľahčenie )
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ak umrie človek, tak pozostali podavavaju za neho danove priznanie a uplatnuju mu celu NČZD - teda aj zomrely zamestanenc mal narok na celoročnú NČZD. Preto si myslim ze ked si niekto uplatnuje odp.položku za manželku trebárs ktora zomrela, tak si moze uplatniť celu jej NČZD.

Ale tiez je to len moja hypoteza.

Pri sobasi mi to pride ine, lebo mozes sa rozviest a o mesiac si vziat ineho a ten si tiez bude chciet na teba uplatnovať NCZD a teda by bola uplatnena NCZD 2x. Preto sa krati na mesiace manželstva.
Naposledy upravil zk24 : 07.12.11 at 22:08
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zk24 Pozri príspevok
Ak umrie človek, tak pozostali podavavaju za neho danove priznanie a uplatnuju mu celu NČZD - teda aj zomrely zamestanenc mal narok na celoročnú NČZD. Preto si myslim ze ked si niekto uplatnuje odp.položku za manželku trebárs ktora zomrela, tak si moze uplatniť celu jej NČZD.

Ale tiez je to len moja hypoteza.

Pri sobasi mi to pride ine, lebo mozes sa rozviest a o mesiac si vziat ineho a ten si tiez bude chciet na teba uplatnovať NCZD a teda by bola uplatnena NCZD 2x. Preto sa krati na mesiace manželstva.
Uplatnenie vlastnej NČ u daňovníka je myslím niečo iné ako uplatnenie NČ na manžela/ku
platí §11 odst 3-5
5) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Je pravda ze aj vdovec sa moze znova ozenit, nie len rozvedeny človek ... To ma ani nenapadlo...
Baby máte určite pravdu....
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Klient zomrel 27.12.2011. V podnikaní mal auto na leasing, v leasingu chce pokračovať syn. V podnikaní nebude pokračovať nikto. Ako to učtovne vysporiadam v JÚ? Treba vrátiť aj nejakú časť DPH?
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Takže po 2 rokoch od posledného príspevku na túto tému postihlo i mňa, že mi zomrel klient.
Klient plátca DPH, JU.
Podrobne som preštudovala túto tému a prišla som na následovné:
1, manželka bude do konca dedičského konania pokračovať v podnikaní na jeho živnostenský list - treba zájsť na ŽU a toto ohlásiť
2, následne zájsť na DÚ
3. manželka aj po skončení dedičského konania chce v podnikaní pokračovať čo značí:
a) podať DP za rok 2013
b) DPH za 1Q 2014 do 25.4.2014
c, kontolný výkaz DPH do 25.4.2014
c, DP za rok 2014 do 31.3.2014

Samozrejme odhásiť manžela zo SP a ZP.

Vyjadrí sa mi prosím k tomuto niekto?

Nerada by som niečo zmrndila.

Ďakujem.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

jamis
Takže po 2 rokoch od posledného príspevku na túto tému postihlo i mňa, že mi zomrel klient.
Klient plátca DPH, JU.
Podrobne som preštudovala túto tému a prišla som na následovné:
1, manželka bude do konca dedičského konania pokračovať v podnikaní na jeho živnostenský list - treba zájsť na ŽU a toto ohlásiť
2, následne zájsť na DÚ
3. manželka aj po skončení dedičského konania chce v podnikaní pokračovať čo značí:
a) podať DP za rok 2013
b) DPH za 1Q 2014 do 25.4.2014
c, kontolný výkaz DPH do 25.4.2014
c, DP za rok 2014 do 31.3.2014

Samozrejme odhásiť manžela zo SP a ZP.

Vyjadrí sa mi prosím k tomuto niekto?

Nerada by som niečo zmrndila.

Ďakujem.
posúvam....poradí niekto ?
0 0
Foxcon Foxcon

Foxcon je offline (nepripojený) Foxcon

zk24
Ak umrie človek, tak pozostali podavavaju za neho danove priznanie a uplatnuju mu celu NČZD - teda aj zomrely zamestanenc mal narok na celoročnú NČZD. Preto si myslim ze ked si niekto uplatnuje odp.položku za manželku trebárs ktora zomrela, tak si moze uplatniť celu jej NČZD.

Ale tiez je to len moja hypoteza.

Pri sobasi mi to pride ine, lebo mozes sa rozviest a o mesiac si vziat ineho a ten si tiez bude chciet na teba uplatnovať NCZD a teda by bola uplatnena NCZD 2x. Preto sa krati na mesiace manželstva.
najlepsie by bolo sa spytat kompetentnych ktori s tym maju skusenost...
0 0
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

jamis
jamis
Takže po 2 rokoch od posledného príspevku na túto tému postihlo i mňa, že mi zomrel klient.
Klient plátca DPH, JU.
Podrobne som preštudovala túto tému a prišla som na následovné:
1, manželka bude do konca dedičského konania pokračovať v podnikaní na jeho živnostenský list - treba zájsť na ŽU a toto ohlásiť
2, následne zájsť na DÚ
3. manželka aj po skončení dedičského konania chce v podnikaní pokračovať čo značí:
a) podať DP za rok 2013
b) DPH za 1Q 2014 do 25.4.2014
c, kontolný výkaz DPH do 25.4.2014
c, DP za rok 2014 do 31.3.2014

Samozrejme odhásiť manžela zo SP a ZP.

Vyjadrí sa mi prosím k tomuto niekto?

Nerada by som niečo zmrndila.

Ďakujem.
posúvam....poradí niekto ?

Daňové priznanie na daň z motorových vozidiel sa tiež podáva do 90 dni od umrtia?
Neviete niekto?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

slavuska
jamis
jamis
Takže po 2 rokoch od posledného príspevku na túto tému postihlo i mňa, že mi zomrel klient.
Klient plátca DPH, JU.
Podrobne som preštudovala túto tému a prišla som na následovné:
1, manželka bude do konca dedičského konania pokračovať v podnikaní na jeho živnostenský list - treba zájsť na ŽU a toto ohlásiť
2, následne zájsť na DÚ
3. manželka aj po skončení dedičského konania chce v podnikaní pokračovať čo značí:
a) podať DP za rok 2013
b) DPH za 1Q 2014 do 25.4.2014
c, kontolný výkaz DPH do 25.4.2014
c, DP za rok 2014 do 31.3.2014

Samozrejme odhásiť manžela zo SP a ZP.

Vyjadrí sa mi prosím k tomuto niekto?

Nerada by som niečo zmrndila.

Ďakujem.
posúvam....poradí niekto ?

Daňové priznanie na daň z motorových vozidiel sa tiež podáva do 90 dni od umrtia?
Neviete niekto?
-------------------------------------
§90 ods. 6
0 0
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

takže táto daň nevstupuje do dedičského konania? keďže sa to podáva až po ukončení dedičstva?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

slavuska
takže táto daň nevstupuje do dedičského konania? keďže sa to podáva až po ukončení dedičstva?
---------------------------
netuším - logicky mi však vychádza - viem koľko ten záväzok bude, tak prečo by do dedičstva nevstupovala? Daň z príjmu tiež platíš až po.....
0 0
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

až po?... po čom? ... daň z príjmu sa platí do troch mesiacov od úmrtia... či nie??
0 0
riuska riuska

riuska je offline (nepripojený) riuska

Dobry den prajem,
bohuzial som aj ja v tejto situacii....Chcela som poradit akym sposobom odhlasit manzela ako zamestnavatela z DU. Po jeho smrti ho musim do 3 mesiacov odhlasit , nezamestnaval momentalne nikoho, podavali sa iba nulove prehlady. Je na to nejake tlacivo? Robi sa to cez autorizovane sluzby na stranke financnej spravy alebo treba zajst na DU osobne? Hladala som tam prihlasku/odhlasku ale asi som zle hladala ak sa to robi elektronicky lebo som nenasla nic....Iba prehlady a hlasenie zav.cinnost. Prehlad som teraz poslala nulovy, takze este budem musiet poslat hlasenie za obdobie 1-6 mesiac (zomrel 24.6).
0 0
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

Treba zájsť na daňový úrad. Tam sme to vybavili na jedenkrát. Vysvetlené nám to bolo tak, že všetky podania robí vlastne dedič a ten plátcom DPH nie je.. takže sa to nemusí podávať elektronicky. Hlásenie budete musieť tiež podať papierovo.. aj daňové priznanie. Elektronické formuláre nepoznajú tlačivá rok 2014... ešte žijú v roku 2013. Proste Vás nepustí zmeniť rok... takže odporúčam ísť na daňový a tam všetko vybaviť so správcom dane a na registrácii....daňové priznanie, DPH, cestná daň, daň za zamestnancov, prehľad, hlásenie + oznámenie o úmrtí s úmrtným listom.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať