Zavrieť

Porady

Skrachovaná firma... čo sa teraz bude diať?

Ahojte. Neviem či sa nájde niekto, kto má s týmto skúsenosti, ale zo zaujímavosti by som chcel vedieť...

Predal som fungujúcu firmu chlapíkovi, ktorému sa však v priebehu ďalšieho obdobia podarilo skrachovať. Firma má hrúzu dlhov, a prakticky už nefunguje. Papierovo však nie je zlikvidovaná. Všetkým dodávateľom už však dlhodobo neplatí (vrátane účtovníckej firmy, telefónov a internetu...) a všetci dodávatelia už s tou firmou skončili. Naposledy mám info že asi pred pol rokom konateľ podal posledné daňové priznanie na DPH, ktoré ale už nezaplatil. Následne ďalšie daňové priznania ani nepodával (je mesačný plátca), lebo už pre neho odmietla robiť aj účtovnícka firma. Asi mesiac nato prišiel vlastne o kompletné účtovníctvo a skladový systém, lebo firma v ktorej mal informačný systém v cloude ho vypla kvôli neplateniu. Dáta nemá žiadne, účtovníctvo nevedie, daňové priznanie nepodáva, v soc. poisťovni má sekeru cca. 1000 euro. Zamestnanci mu už asi všetci odišli. Súčasný stav je taký, že má na sklade zamknutý nejaký tovar ktorý chvíľu ešte predával aj po tom ako mal vypnuté účtovníctvo, ale ani ten už asi nepredáva. Každopádne z tých posledných tovarov neodviedol DPH, lebo už ani to účto vôbec nevedie. Myslím že by mal firmu rýchlo zlikvidovať nejakým spôsobom v súlade so zákonom, ale mám taký dojem že skôr na to ten konateľ úplne kašle a bohvie či je ešte na Slovensku (nie je slovenský štátny príslušník, ale je z EU).

Chcel by som sa spýtať či neviete, aký je ďalší postup (hlavne zo strany štátnych úradov - daňového úradu a sociálky), a čo sa teraz bude s firmou alebo s konateľom diať. Tým že to kedysi bola moja firma tak ma to zaujíma, aj keď moja zodpovednosť tam už nie je žiadna (tieto problémy nastali až keď som už dávno nebol konateľ). Ale aj chlapa mám celkom rád, a nebol by som nadšený keby skončil v lochu. Nie je zlý človek, len to proste nezvládol. A obávam sa že psychicky nie je schopný to dostať do lepšieho stavu - z jeho strany sa dá očakávať len mŕtvy chrobák. Čo teda teraz hrozí firme a jemu?

Ešte podotázka - má prenajímateľ priestorov právo ho vypratať (ani jemu samozrejme neplatí) a ak áno, čo s tým tovarom a zariadením? Kde to má dať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    vypovedanie nájomnej zmluvy pre neplatenie je samozrejmé, vrátane toho, že dvaja veritelia majú veľmi jednoduché zlikvidovať.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft

    Chápem Igor221, že sa zaujímaš o firmu - predtým bola tvoja, ALE!
    Teraz už tvoja nie je, predal si ju zdravú, kupec ju zhumpľoval, je až po uši v problémoch.
    Moja rada - nestaraj sa o to, nech si poradí sám. Prílišná snaha o pomoc sa ti môže vypomstiť. Môžeš sa v dobrej viere v tom angažovať, ak to však nevyjde v dobrom - budeš obetným baránkom, hromozvodom - jednoducho sa to zvezie na teba, že si mu radil, vŕtal sa v tom a to zle.

    Ruky preč od toho. Čo s ním urobia daňováci a sociálka, bývalí zamestnanci, cloudova služba, vlastník priestorov - to ťa už nemusí a NEMÁ čo zaujímať (ovšem ak v tom ešte ty nemáš svoje prachy).

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    príde na to, či sa nájde aspon jeden taký, čo by potreboval zlikvidovať svoje pohľadávky zo svojho účtovníctva. Ak sú to pohľadávky hodne vysoké a je to fyzická osoba, tak jej možno aj bude stáť za to dať firmu do konkurzu. Prípadne ako ostali zamestnancom nevyplatené nároky. Alebo aj socialka, danovy maju na toto fondy. Treba totiz zaplatit cca 1660€. Potom súd ustanovi predbežného správcu a teda, lutujem ho už teraz... Robiť bez účtovníctva, bez konateľa...
    A čo s tým urobí súd????

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    treba dať firmu do likvidácie a následne ak sa zistí, že je v predlžení tak do konkurzu.
    Ale bez účtovníctva to nepôjde.
    Kedže mu to nikto neurobí zadarmo a reálne sa k žiadnemu majetku nedostane, tak to nechaj tak.

    Skrachovaná firma... čo sa teraz bude diať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.