Zavrieť

Porady

Rozhodnutie súdu

Mojej mame prišlo rozhodnutie zo súdu že musí splatiť pôžičku v celosti a nebolo jej umožnené splácať to po splátkach / nemôže to splatiť v celosti nemá z čoho / z dôvodu že vraj súdna prax je že táto suma sa má vyplatiť maximalne do jedného roka - dlh je 1.060 eur a preto neboli splnené podmienky aby mohla splácať po splátkach, čo viem nie je pravda lebo poznám ľudí ktorý mali dlh - pôžičku s vyššou sumou a bolo im umožnené splácať aj dlhšie ako jeden rok / rozhodnutím súdu/, moja mama má príjem síce nie veľký ale je pravidelný takže by to splácala pravidelne takže nerozumiem prečo? Ako sa ma odvolať aby sudca zobral na vedomie že nemôže tuto sumu vyplatiť naraz, nemá takú možnosť.....
Návrh zo súdu prišiel ako Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady s nízkou hodnotou sporu mama to vypísala a poslala a tiež uviedla že ak odporca nebude chcieť splácať dlh na splátky tak chce verejné pojednávanie kde sa vyjadrí pred sudcom čo jej nebolo umožnené.... A na rozhodnutí ktoré prišlo ako odpoveď na tento návrh ako som spomínala so zamietnutím kde sudca neumožnil splácať na splátky, na konci že odvolať sa môže prostredníctvom Okresného súdu Kežmarok na Krajský súd v Prešove.... takže odvolanie ma poslať do Kežmarku a oni ho sami pošlú do Prešova alebo ma odvolanie poslať na obidve miesta? Ako odvolanie formulovať aby sudca zobral preboha na vedomie že nemá tých 1.065 v hotovosti veď to nie je milión tak prečo bol sudca taký nekompromisný.... a je v poriadku že si právnik protistrany naúčtuje napr. 240 eur za zastupovanie navrhovateľa a ani sa na súd nedostaví ? a odporca to musí zaplatiť?
Naposledy upravil women32 : 29.07.14 at 08:43
10 komentárov     zbaliť
Chobot No že bol ten veriteľ taký drzý a dovolil si tvoju mamu dať na súd pre to, že chúďa nesplácala pôžičku tomu zloduchovi, ktorý jej tú pôžičku požičal. Však on má peňazí dosť, keď požičiava ľudom. Z čoho to majú chudáci ľudia splácať? Veď peniaze potrebujú, nie?

A hneď to dal na súd - ani len dohodnúť sa nechcel!

A aj ten hnusný sudca, však má plat jak Bill Gates. To mohol za tvoju mamu hneď splatiť, nie?

A nejedná sa náhodou o exekúciu?
women32 Juj vy ste pekne protivný, nemyslela som to tak že by jej mal odpustiť dlh to ste v mojom texte dakde vyčítal pretože ja som nič také nenapísala.... len mala zle obdobie a nemohla splácať ona si je dlhu vedomá len ho nemôže zaplatiť naraz....a keď nechcete poradiť prosím nepíšte my depky mám aj bez vás dosť.... A nie nejedná sa o exekúciu....
AmmiS Prosím vás, môžete uviesť kto je veriteľom, komu má vaša mama platiť pôžičku?
women32 CD Consulting s.r.o
AmmiS CD Consulting s.r.o., vymáha pre POHOTOVOST je to tak aj vo vašom prípade?
women32 Áno aj som rozmýšľala čo je to preboha za firma ten CD Consulting veď je to česká firma, ale oni len zastupujú pohotovosť ..... je to tak má pôžičku z pohotovosti.....
women32 mam kontaktovať ohľadom možnosti splátok - pohotovosť alebo Consulting s.r.o ......
women32 Prosím môže ísť mama na súd a vyžiadať si papiere ktoré sú uvedené ako dôkaz myslím tým zmluvy atď čo sú v spise spomína sa tu nejaká zmenka v rozhodnutí a mama nič také tej firme nepodpisovala , alebo to môže vyžiadať len advokát? alebo aj mama? osobne či písomne.....ďakujem za odpoveď
Chobot Teraz nebudem protivný:

Áno, mama ako účastník konania má právo nahliadnuť do spisu. Stačí zájsť na príslušný súd a vyžiadať si daný spis na nahliadnutie. Ona si môže robiť odpisy, ak je na to súd vybavený, tak si môže urobiť aj kópie zo spisu. Tam môže pozrieť, aké všetky doklady podpisovala (možno si tú zmenku ani nepamätá - pri čerpaní pôžičky podpisovala všetky doklady rad za radom.). Treba tam ísť osobne, domov jej spis nedajú.

Teraz zase budem trochu protivný:

Na vine si je mama sama. Musela dobre vedieť, že nespláca úver, to sa nedá len taz "zabudnúť". Určite dostala aj nejaké výzvy, prečo ste nereagovali skôr, prečo ste skôr nežiadali splátkovú spoločnosť o nejaké riešenie? Ste si mysleli, že je lepšie hrať mŕtveho chrobáka? Vypomstilo sa to. Teraz je už ťažké hasiť veľký požiar. Odvolaniami veľanedosiahnete, treba to čo najskôr vyplatiť.

A ešte - odmena právneho zástupcu 240 EUR nie je vôbec vysoká. Vieš čo stojí zastupovanie? Ten poplatok nie je len za to, že advokát príde na pojednávanie. Predtým existujú plno úkonov, ktoré on vykoná a nechá si zaplatiť.
women32 no dnes nie ste až taký protivný mama mala finančné problémy a má vek kedy sa na východe ťažko hľadá práca ona im písala ale splátky proste nevládala splácať a
kedže sú to nebankovky odklad nebol možní, ona si je vedomá svojho dlhu teraz
pracuje hoci nezarába veľa bola by schopná splácať pravidelne, chcem ešte skúsiť
kontaktovať dotyčnú firmu a skúsiť sa dohodnúť... len neviem koho? tú firma čo
zastupuje Pohotovosť je z Čiech alebo kontaktovať advokáta čo ich zastupoval alebo rovno Pohotovosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Na radu, ako podať kvalifikované odvolanie ste uviedli dosť málo informácií a k tomu vám nikto tu neporadí bez toho, aby sa nahliadlo do zmluvy a do návrhu, ktorý bol podaný na súd.

    Odvolanie je potrebné adresovať a podať na Okresný súd v Kežmarku. Je nutné, aby bolo správne právne odôvodnené a aby sa vám zbytočne nenavýšili trovy konania, ktoré bude musieť strana, ktorá prehrá spor zaplatiť tej, ktorá vyhrá.
    Trovy konania si právny zástupca protistrany vypočítal podľa vyhlášky č. 655/2004 o odmenách a náhradách advokátov, ktorá je každému prístupná a môže si takto overiť správnosť ich výšky. V každom prípade aj sudca kontroluje oprávnenosť a výšku trov uplatnených v súdnom konaní. Taktiež je možnosť podať odvolanie len proti výroku o trovách konania, ak sa vám zdajú nesprávne vypočítané.

    DOPLŇUJEM:
    V prípade, ak je dlh vymáhaný spoločnosťou CD Consulting a pôvodný záväzok je od spoločnosti Pohotovosť, je dôležité skúmať, či zmluva, ktorá bola uzavretá s touto spoločnosťou je súlade s platnými právnymi predpismi. Ak nie, takéto dohody - zmluvné podmienky nie sú platné. Zvyčajne táto spoločnosť účtuje úroky, zmluvné pokuty, ktorých výška nie je v súlade zo zákonom. Navrhujem vám sa obrátiť na advokáta.
    Naposledy upravil AmmiS : 29.07.14 at 12:41
    women32 Mame v rozhodnutí prišlo že táto suma sa musí zaplatiť na základe zmenky, lenže mama žiadnu zmenku tej firme nepodpísala len brala pôžičku, jak je to možné.....
    V rozhodnutí sa tiež píše.. Skutočnosť že zmenková suma vyplnená do zmenky presahovala maximálnu zmenkovú sumu upravenú v §4 ods.6 zák.č. 258/ 2001 Z.z, v dôsledku čoho bola vyplnená v rozpore so zákonom, mohla mať za následok len vznik práva na náhradu škody, avšak nemohla spôsobiť absolútnu neplatnosť zmenky... ale mama žiadnu zmenku nepodpísala....
    právnik-probono k návrhu kolegyni obrátiť sa na advokáta dopĺňam, že pokiaľ vaša mama nemá dostatočný príjem a nevie si právne zastúpenie uspokojiť ani z majetku, je možné cez centrum právnej pomoci si zaobstarať právnika, ktorého vám bude platiť štát. treba sa však obrátiť na danú pobočku centra vo vašom okolí a zistiť, či by po príjmovej stránke vaša mama nárok na takúto právnu pomoc splňovala.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ťažko povedať, či kontaktovať advokáta. Ten asi zastupoval len firmu CD Consulting. Podľa priloženého dokumentu firma CD Consulting vymáha dlhy ako na bežiacom páse. Advokát sa s dlžníkom asi baviť nebude - podľa mňa ani nemá právomoc dohodnúť nejaký splátkový kalendár.

    Ďalej je otázne, či CD Consulting iba vymáha v mene POTOVOSTi, alebo pohľadávku prevzala. Ak iba vymáha v ich mene, treba sa dohodnúť s firmou POHOTOVOST. Ak dlh prevzala, POHOTOVOST už nemá s pôžičkou nič spoločné.

    Treba skúsiť osloviť každého, v prvom rade CD consulting. Aj keď v štádiu, kedy už majú rozsudok v ruke, je tvoja vyjednávacia pozícia veľmi slabá, môžu povoliť splátky. Nie je na to ale právny nárok.

    Odvolať sa nemá zmysel - kým bude pojednávanie na odvolacom súde, ubehne pár mesiacov. Navyše ak bude nové pojednávanie, trovy konania protistrany ešte viac narastú - poplatok advokátovi už nebude 240 EUr, ale možno aj 600. A to, že mama dlhuje, je neodškriepiteľné a nevyvrátiteľné. Odvolací súd len potvrdí, že dlh treba uhradiť - ak by aj povolil splátky, dlh už bude o ďalšie 4 stovky, možno aj viac, vyšší (narastú úroky z omeškania).

    Nech mama vytiahne rodinné zlato zo skrine, predá ho v záložni a tým nech splatí dlh. Ak nemá zlato, nech predá čo má.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AmmiS Áno, dlh vo výške istiny a zákonných úrokov je neodškriepiteľný, ale o to vôbec nejde. Ten dlžník raz aj tak musí zaplatiť a o túto povinnosť ho nikto nejde zbavovať.

    Ide o to, že hlavne spoločnosť POHOTOVOST neoprávnene - v rozpore zo zákonom! účtuje úroky, zmluvné pokuty a ostatné aj napriek tomu, že je množstvo konaní, v ktorých táto spoločnosť bola pokutovaná (SOI), dokonca je prešetrovaná Európskou Komisiou (aj s exekútorom R.K z BA, ktorý je inak bývalý zamestnanec tejto spoločnosti) a teda prečo by mal spotrebiteľ platiť dlh navýšený o nezákonnú sumu? To sa predsa prieči zdravému rozumu.
    Chobot Netreba si brať pôžičky od takýchto spoločností.

    Ak si už niekto zoberie pôžičku, tak nech ju pravidelne a riadne spláca.

    Ak nespláca, neviem prečo sa čuduje, že mu vyrubujú penále a úroky z omeškania.
    Zuzanka_ba Nie nadarmo bývajú v zmluvách klauzuly, že nie sú uzatvárané v tiesni a za nápadne nevýhodných podmienok, atď., aj keď je zrejmé, že často si dlžník ani neprečíta, resp. nerozumie napísanému. Zámerom nejedného zákona, predpisu je chrániť slabšiu stranu, v tomto prípade občana pred sebou samým a nenažranosťou druhých. Ale inak súhlasím, že ak dlh nestihol závratne narásť, treba ho akýmkoľvek spôsobom vyplatiť, neriešiť odvolania apod.
    právnik-probono platná právna úprava obsahuje dokonca ustanovenie, na základe ktorého keď je zle vypočítaná RPMN, spotrebiteľ nemusí platiť žiadny úrok. ďalej som toho názoru, že pokiaľ jestvuje proti menovanej spoločnosti nejaký precedens, ktorým súd vyslovil niektoré jeho ustanovenie zmluvy alebo VOP za neprijateľné (§53 ods. 1 OZ) a spoločnosť danú neprijateľnú podmienku si uplatňuje naďalej, dala by sa zmluva "odpáliť" absolútne.
    Zuzanka_ba Uvažovala som tak, že v tomto prípade, keďže už má rozhodnutie zo súdu, otázne je, či sa stihne dotazovateľkina mama stihnúť odvolať, a či to správne ako laik sformuluje. Taktiež je otázne, či môže využiť a využije služby centra právnej pomoci ako jej bolo poradené, a tiež aké rýchle a kvalitné tieto služby sú. Neúspešné odvolanie by prinieslo ďalšie navýšenie dlžnej sumy. Z môjho pohľadu, ak sa nejedná v porovnaní s požičanou sumou istiny o závratne navýšenú sumu, radšej by som neriešila súdny spor a snažila sa zbaviť dlhu. Vo všeobecnosti som zástancom naťahovania sa po súdoch, no tu sa mi to nezdá ako najlepšia rada, ktorú by som dala, lebo nevidím vhodné podmienky na úspech. Aj keď je celkom pravdepodobné že praktiky spoločnosti nie sú zákonné.
    Z textu som pochopila, že sa už odvolala na okresnom súde, čo bolo zamietnuté, s možnosťou odvolať sa na krajskom súde.
    Pri neplatnosti zmluvy predpokladám že sa musí vrátiť aspoň požičaná istina.
    .
    blaškova Ale čo ak už existuje rozhodnutie súdu, že poplatky uvedené v úverovej zmluve sú neplatné aj tak ten dlh má dlžník splácať? aj s úrokmi aj s úrokmi z omeškania? ak na to veriteľ nemá právo?
    blaškova Na CD Consulting len boli postupené práva zo zmenky, nie z úverovej zmluvy
      zbaliť

    Durov je offline (nepripojený) Durov

    Durov
    Odvolanie Vám veľmi nepomôže nakoľko ten dlh zjavne existuje a je podložený.
    Radšej by som sa pokúsil kontaktovať veriteľa a dohodnúť priamo s ním splátkový kalendár.
    V prípade, ak to dá na exekúciu, tak budete platiť ešte viac.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    women32 Aj ja som si myslela že by to mohlo byť riešenie ale je to česká firma zastúpená slovenským právnikom mám kontaktovať jeho?
    mareko Najmenej bolestivá cesta, bez ďalšieho vysokého navýšenia (suma sa bude iba navyšovať, ak nebude po prípadnom zamietnutí odvolania ihneď zaplatená) by bola, keby si mama požičala od niekoho v rodine či priateľov a celú sumu zaplatila. Rodina či priatelia by jej mohli sumu požičať na splátky (samozrejme so spísaním a potvrdením zmluvy o pôžičke).
    Durov áno. Skúsil by som kontaktovať toho právnika. On môže za spoločnosť konať a prípadne by mohol dohodnúť aj splátkový kalendár.
      zbaliť

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Raz budeme mať možno, aj odtiaľ PREZIDENTA?

    Tibor, ako chobotnica, ruka ruku, myje ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Teraz budem protivný ale asi ja ...

    Hľadáš všeliaké možnosti a či aj rady.

    Veď je to aj takpovediac jednoduché.
    Zaplať to z vlastného vrecka, alebo vezmi pôžičku Ty.
    Následne môže predsa mama Tebe splácať....

    Alebo takéto riešenie neprichádza v úvahu ????
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    women32 Bohužiaľ som nezamestnaná tak taká možnosť tu nie je, keby bola, to by bolo prvé čo by som urobila keby som tie peniaze mala dám jej ich ale nemám....
    women32 Ďakujem všetkým za rady tým protivným aj menej protivným skúsim ešte kontaktovať advokáta ktorý ich zastupoval na súde a uvidíme .....
    Chobot Mňa by tak osobne zaujímalo, na aké účely berú ľudia tiety typy pôžičiek. Čo potrebovala tak súrne, že si musela zobrať pôžičku vo výške 1000 EUR? Pravdu asi nezistím, ale nechápem to myslenie ľudí - tá tisícka ma z biedy nevytrne (ak nemám peniaze ani na potraviny), skôr naopak - ešte viac mi finančne ublíži. A keď ich už aj mám v ruke, tak 5x obrátim každé euro, kým ho na niečo rozumné či potrebné miniem.

    Radšej budem dlhovať aj 500 EUR za byt niekoľko mesiacov (tam stačí dlh dorovnať až pri ročnom zúčtovaní), zruším mobil, telku, ale nebudem si brať úver za nekresťanský úrok!
    buchač Presne tak, Chobot. PRESNE !

    Niečo podobné ( nie síce pôžičky ) vystrájala svojho času moja nebožka svokra.
    Dôchodok rozfofrovala na úplné zbytočnosti a potom plakala, že nemá love..a to sa opakovalo každý mesiac.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.