Zavrieť

Porady

Odstúpenie od nájomnej zmluvy

Dobrý deň, Chcel by som sa poradiť. Dňa 25.7.2014 som uzavrel zmluvu o prenájme na dobu určitú 1.8.2014-31.1.2015. Dňa 31.7.2014 čo je deň pred tým ako by sa mal nasťahovať mi nájomca telefonicky oznámil, že sa sťahovať nebude a požaduje vrátenie nájomného za 08/2014+depozit, ktorý zaplatil pri podpise zmluvy. V zmluve sme sa jasne dohodli, že od zmluvy môže odstúpiť po písomnej dohode, alebo riadnou výpoveďou (2 mesiace). Neviem ako mám ďalej postupovať. Ďakujem za všetky rady. Dušan
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Podla mojho nazoru podpisom oboch stran je zmluva platna. Obciansky zakonnik stanovuje podmienky zaniku najmu:

    Zánik nájmu bytu
    § 710
    (1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.


    3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu.


    Pokial nepristupite na dohodu - najomnikovy neostava nic ine iba podat pisomu vypoved s 3 mesacnou lehotou. Za tuto dobu mate narok na dohodnuty najom - ci uz najomca v byte byvat bude - alebo nie.

    (predpokladam ze byt je v stave spôsobilom na riadne užívanie)

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    na toto sa vzťahuje zákon o krátkodobom nájme bytu: http://opozemkoch.sk/predpisy/index.php?ic=186
    § 6 - § 7
    nájom možno ukončiť len podľa zákona alebo z dôvodu uvedeného v zmluve, inak nájom trvá a nájomca je povinný platiť (aj keď byt neužíva)

    Odstúpenie od nájomnej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.