Zavrieť

Porady

Pod aký zákon spadá študentská prax

Dobrý deň,
od začiatku septembra chceme do našej spoločnosti prijať na študentskú prax študenta strednej odbornej školy. Aké sú podmienky? Pod aký zákon spadá študentská prax?
Aké sú povinnosti zamestnávateľa? Plat? Odvody? Na základe akej zmluvy? je treba niekde takého študenta evidovať?
Naposledy upravil Katarína... : 22.08.14 at 09:33
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    245/2008 Z. z.Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon)

    § 43
    Praktické vyučovanie

    (1) Praktické vyučovanie je neoddeliteľnou súčasťou odborného vzdelávania a prípravy v stredných odborných školách a konzervatóriách.

    (2) Praktické vyučovanie vytvára predpoklady na výkon povolania a pracovných činností. Poskytuje žiakom najmä praktické zručnosti, návyky a získanie schopností nevyhnutných pre výkon povolania a pracovných činností.

    (3) Hlavnými formami praktického vyučovania sú:
    a) odborný výcvik,
    b) odborná alebo umelecká prax,
    c) praktické cvičenie.

    (4) Odborný výcvik je odborný vyučovací predmet praktického vyučovania, ktorý sa uskutočňuje cvičnou prácou.

    (5) Cvičné práce sa uskutočňujú formou zhotovovania výrobkov, poskytovaním služieb alebo vykonávaním odborných činností zodpovedajúcich povolaniu a pracovným činnostiam, pre ktoré odbor vzdelávania žiakov pripravuje. V zdravotníckych študijných odboroch sa cvičné práce uskutočňujú na zodpovednosť osoby s príslušnou odbornou spôsobilosťou,6) pod vedením ktorej sa praktické vyučovanie vykonáva.

    (6) Odborná prax alebo umelecká prax je odborný vyučovací predmet praktického vyučovania. Odborná prax alebo umelecká prax sa podľa schválených vzdelávacích programov môže vykonávať aj v čase školských prázdnin.

    (7) Praktické cvičenia sú zamerané na overenie a prehĺbenie teoretických poznatkov, nácvik a získanie zručností pri technologických, technických, ekonomických, zdravotníckych, grafických a iných činnostiach.

    (8) Praktické vyučovanie sa uskutočňuje skupinovou formou v školách, v strediskách praktického vyučovania a v školských zariadeniach, zdravotníckych zariadeniach40) alebo individuálne na pracoviskách praktického vyučovania a pracoviskách iných právnických osôb alebo fyzických osôb.

    (9) Školským zariadením na výkon praktického vyučovania žiakov strednej odbornej školy sú stredisko odbornej praxe a školské hospodárstvo podľa § 118.

    (10) Pracovisko praktického vyučovania môže zriadiť aj právnická osoba alebo fyzická osoba.

    (11) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré zabezpečujú praktické vyučovanie, sú povinné utvárať podmienky na jeho výkon a plniť povinnosti ustanovené osobitným predpisom.41)

    (12) Ak sa praktické vyučovanie žiakov bude uskutočňovať u právnických osôb alebo fyzických osôb, riaditeľ školy uzavrie s nimi dohodu, ktorá obsahuje najmä

    a) druh činností, ktoré budú žiaci vykonávať pri praktickom vyučovaní,
    b) miesto konania praktického vyučovania,
    c) časový rozvrh praktického vyučovania,
    d) dĺžku a deň začatia praktického vyučovania,
    e) počet žiakov, ktorí sa zúčastnia na praktickom vyučovaní,
    f) pracovné a hygienické podmienky (ubytovacie a stravovacie podmienky, poskytovanie výstroja, náradia a osobných pracovných prostriedkov),
    g) opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri praktickom vyučovaní,
    h) počet majstrov odbornej výchovy a inštruktorov.

    (13) Počas praktického vyučovania má žiak práva a povinnosti ustanovené podľa osobitného predpisu.41)

    41) Zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.


    184/2009 Z. z.Zákon o odbornom vzdelávaní a príprave

    § 12
    Finančné zabezpečenie

    (1) Žiakovi strednej odbornej školy sa môže poskytnúť finančné zabezpečenie, ktorým sa sledujú výchovno-vzdelávacie ciele, za podmienok uvedených v odsekoch 2 až 6. Finančným zabezpečením je motivačné štipendium a odmena za produktívnu prácu.

    (2) Motivačné štipendium sa môže poskytovať mesačne v období školského vyučovania najviac do výšky 65 % sumy životného minima určeného osobitným predpisom.18) Pri určovaní jeho výšky sa prihliada najmä na dosiahnutý prospech a pravidelnú účasť na výchove a vzdelávaní.

    (3) Motivačné štipendium sa žiakovi uhrádza z prostriedkov fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú sa žiak pripravuje na povolanie,19) v prípade prípravy na výkon povolania a odborných činností, ktoré sú výkonom práce vo verejnom záujme,20) aj z prostriedkov iných fyzických osôb alebo právnických osôb.

    (4) Odmena za produktívnu prácu patrí žiakovi, ktorý v rámci praktického vyučovania v súlade so školským vzdelávacím programom21) vykonáva produktívnu prácu. Táto odmena sa uhrádza z prostriedkov fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú žiak túto prácu vykonáva.

    (5) Produktívnou prácou na účely tohto zákona je zhotovovanie výrobkov alebo poskytovanie služieb, ktoré sú v súlade s predmetom činnosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, pre ktorú žiak túto prácu vykonáva. Za produktívnu prácu sa nepovažujú cvičné práce22) vykonávané žiakom počas praktického vyučovania.

    (6) Odmena za produktívnu prácu sa poskytuje za každú hodinu vykonanej produktívnej práce vo výške 50 % až 100 % zo sumy určenej podľa osobitného predpisu.23) Pri určovaní jej výšky sa zohľadňuje aj kvalita práce a správanie žiaka.

    --------------------------------

    doplnenie:

    DÚ - pozri § 5 ods. 1 písm. a) ZoDP
    SP - pozri § 4 zákona o ZoSP
    ZP - pozri § 10b ods. 1 písm. a) ZoZP
    Naposledy upravil avalik : 22.08.14 at 09:43
    avalik doplnila som odpoveď

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Je to podľa zákona o výchove a vzdelávaní č. 245/2008, konkrétne § 43 ods. 12 a vyhláška MŠ SR č. 282/2009 o stredných školách konkrétne § 4 ods. 5.

    V prílohe máš aj vzor dohody. Aj u nás vo firme umožňujeme študentom absolvovať odbornú prax.

    Pod aký zákon spadá študentská prax

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.