Zavrieť

Porady

Ako ma moze banka uvadzat ako spoludlznicku ak som ziadny uver nepodpisala. Uver bral manzel bez mojho vedomia.

Teraz ma banka ziada o uhradu a uvadza ma ako spoludlznika.Moze takto konat? Pripadne vymahat?
Ma to byt medziuver zo stavebneho sporenia.Uz sme po rozvode pisomne dohodli BSM kde uvery prebera na seba ex.Ako postupovat.
Naposledy upravil reny01 : 06.12.14 at 07:35
jslancik Preco dalsia otazka? Mam pocit, ze si to v predoslych dnoch uz riesila a bolo to zodpovedane. Ako aj minule, aj teraz si zabudla uviest dolezite udaje - ze manzel zobral pri vysporiadani BSM dlhy na seba. Alebo si ta s niekym mylim?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Banka to nebude môcť od teba exekučne vymáhať.

    § 147 obč. zákonníka

    (1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

    § 37 exekučného poriadku
    (2) Ak sú exekúciou postihnuté veci v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, účastníkom konania, ak ide o tieto veci, je aj manžel povinného, ak do začatia exekučného konania nedošlo k vyporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva dohodou alebo súdnym rozhodnutím.
    Naposledy upravil Mária27 : 26.03.15 at 07:59
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    reny01 Dobry den, je potrebné s bankou komunikovat ,alebo mám ignorovat výzvy ,lebo mi neustále posielajú poštou upomienky kde ma uvádzajú ako spoludlžníčku.
    Mária27 Pošli im overenú kópiu dohody o vyporiadaní BSM.
    Mária27 Ešte môžu tvrdiť, že nejde o veci ... ale o peniaze
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Noooo....


    Spoludlžník pri pôžičke
    Spoludlžník je osoba, ktorá má voči veriteľovi (banke, nebankovej spoločnosti a pod.) rovnaké povinnosti aj práva ako dlžník. Ak dlžník z nejakého dôvodu prestane poskytnutú pôžičku splácať, veriteľ sa v prvom rade obráti na spoludlžníka a vyzve ho, aby v splácaní pôžičky pokračoval. Ak je na pôžičke spoludlžníkov viac, veriteľ si sám určí, v akom poradí ich vyzve. Je potrebné si uvedomiť, že každý spoludlžník má povinnosť zaplatiť dlh a za dlh ručí celým svojim majetkom. Manžel alebo manželka žiadateľa o pôžičku sa pri niektorých typoch pôžičiek (napríklad hypotéky), ak zároveň žijú v bezpodielovom spoluvlastníctve, automaticky stáva spoludlžníkom na pôžičke.

    Veriteľ vníma každého zo spoludlžníkov rovnako a je mu v podstate jedno, kto mu vzniknutý dlh za dlžníka zaplatí, pretože od každého zo spoludlžníkov môže túto povinnosť vyžadovať. Spoludlžníci sa však môžu medzi sebou dohodnúť, ako sa o vzniknutý dlh podelia a určiť si, akú výšku dlhu bude každý z nich znášať (dohodnúť sa môžu aj na tom, že niektorí zo spoludlžníkov nemusí zaplatiť nič). Voči veriteľovi táto dohoda síce nič neznamená, ak by sa však stalo, že niektorý spoludlžník uhradí veriteľovi viac ako bolo medzi spoludlžníkmi dohodnuté, môže sa následne domáhať plnenia od ostatných spoludlžníkov.

    Byť spoludlžníkom teda znamená byť niekomu niečo dlžný dovtedy, kým nebude dlh úplne splatený, a to bez ohľadu na to, či dlžník dlh spláca alebo nie. Problémy Vám to môže spôsobiť napríklad vtedy, keď si budete chcieť vybaviť pôžičku Vy a nedostanete ju kvôli tomu, že už dlžíte (ste spoludlžníkom) niekde inde. Z pohľadu veriteľa je tento postup logický, pretože si nemôže byť istý, či pôžičku, na ktorej ste spoludlžníkom, spláca dlžník alebo Vy. Preto sa na ňu vždy pozerá tak, ako keby ste ju splácali Vy. Niektoré finančné spoločnosti umožňujú zmenu spoludlžníka na pôžičke, ak si dlžník nájde iného vhodného spoludlžníka.
    Zdroj: internet
    reny01 „Odpoveď na otázku, či je potrebný súhlas ručiteľa od svojho zákonného partnera je, že nie, ale... Zoberme si to pekne po poriadku. Podľa ustanovení § 145 ods. 1 Občianskeho zákonníka a § 147 ods. 1 OZ, bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný“, vysvetľuje V. Slišková, právnička Provident Financial.

    Keďže v Občianskom zákonníku nie je dostatočne jasné, či je potrebný súhlas druhého manžela v prípade ručenia, pomáhame si výkladom súdu v rámci rozhudnutia, kde sa uvádza, že prevzatím ručiteľského záväzku jedným z manželov vzniká záväzok len tomuto manželovi, preto nie je potrebný súhlas druhého manžela.
    reny01 ,,sa pri niektorých typoch pôžičiek ,,, automaticky....

    -nejde o hypoteku
    reny01 Z ustanovenia § 145 ods. 1 ObčZ vyplýva záver, že právny úkon, ktorým niektorý z manželov disponoval spoločnou vecou alebo vykonával jej správu a zároveň ak nešlo o bežnú záležitosť, je bez súhlasu druhého manžela neplatný. Je teda neplatný právny úkon, ktorým prevzal jeden z manželov ručiteľský záväzok bez súhlasu druhého z manželov? K prevzatiu záväzku je treba súhlas druhého manžela len vtedy, ak ide o vec týkajúcu sa spoločných vecí.

    Súdy zaujali k danej problematike taký názor, že podpisom ručiteľského záväzku jedným z manželov vzniká tento záväzok iba tomuto jedinému manželovi a veriteľ v prípade, že dlžník pohľadávku neuspokojil, hoci bol na to vyzvaný, môže sa domáhať jej splnenia na ručiteľovi. Nemôže sa však domáhať splnenia voči ručiteľovej manželke, a to ani v tom prípade, keby táto bola dala na prevzatie ručiteľského záväzku súhlas. Prevzatie ručiteľského záväzku jedným z manželov nie je teda právnym úkonom, ktorý by bolo možno charakterizovať ako dispozíciu so spoločnou vecou alebo vykonávanie správy spoločných vecí oboch manželov, ale ide o úkon spadajúci do výlučnej dispozičnej sféry každého z manželov osobitne. Týmto úkonom sa totiž nezakladajú druhému manželovi žiadne práva ani povinnosti. Na tomto nemení nič ani ustanovenie § 147 ObčZ. Aj v tomto ustanovení sa totiž naďalej považuje za zaviazaného z pohľadávky voči jednému z manželov iba tento manžel, upravuje sa iba spôsob uspokojenia tejto pohľadávky pri výkone rozhodnutia, a to tak, že sa pripúšťa jej uspokojenie aj z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva oboch manželov, nie však z výlučného osobitného majetku druhého manžela. Právnym úkonom, ktorým jeden z manželov preberá ručiteľský záväzok, nevzniká teda v žiadnom prípade spoločný ručiteľský záväzok oboch manželov, ale dotyčný manžel sa stáva samostatným individuálnym ručiteľom práve tak, ako je samostatným dlžníkom, ak si napr. vypožičal peniaze na akýkoľvek účel alebo ak spôsobil niekomu škodu a pod. Druhý manžel sa nestáva ani tu osobným dlžníkom; iba spoločný majetok manželov sa stáva so zreteľom na ich bezpodielový vzťah k tomuto majetku možným zdrojom uspokojenia veriteľa jedného z manželov.

    Ako ma moze banka uvadzat ako spoludlznicku ak som ziadny uver nepodpisala. Uver bral manzel bez mojho vedomia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.