Zavrieť

Porady

Ako viem zistiť ak mám podozrenie že počas rozvodového konania ex zobral úver z nebankovky a som vedená ako spoludlžník bez môjho vedomia ?

Ako viem zistiť ak mám podozrenie že počas rozvodového konania ex zobral nebankový úver a nakoľko sa jedná a sumu 20 000 € musel tam byť aj spoludlžník a v tom čase sme boli v rozvodovom konaní. Nakoľko klamal aj na súde pri rozvode mám podozrenie že by mohol aj spoločnosť zavádzať a tiež zneužiť pre svoj nový vzťah aj moje údaje. Ako to viem zistiť,ako mám postupovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Zuzanka_ba http://www.sbcb.sk/banky.html
    http://www.nbcb.sk/banky.html
    http://www.solus.sk/clenovia/
    Ešte dodám, źe v bankovom SBCB a nebankovom NBCB sú údaje o všetkých žiadostiach - úspešných aj neúspešných, o úveroch aj o priebehu splácania za posledných 5 rokov. V SOLUSe sú len negatívne údaje - t.j. tí čo majú načas platené, tam nie sú, zapísaní sú v ňom len tí čo sú v dostatočnej miere neplatičmi.
    Zo SBCB, NBCB a SOLUSu si môže overiť väčšinu etablovaných spoločností - má právo žiadať spoplatený výpis údajov o svojej osobe z týchto registrov, avšak na trhu sú aj také spoločnosti, ktoré nie sú členmi týchto združení.

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Podla §20 zakona o rodine:

    § 20

    (1) Každý z manželov je oprávnený zastupovať druhého manžela v bežných veciach, najmä prijímať za neho bežné plnenia. Konanie jedného z manželov pri obstarávaní bežných vecí rodiny zaväzuje obidvoch manželov spoločne a nerozdielne.

    (2) Ustanovenie odseku 1 sa nepoužije, ak druhý manžel tieto účinky proti inej osobe výslovne vylúčil a ak to bolo tejto osobe známe

    Kedze zobratie si 20000 eurovej pozicky nie je beznou vecou, nemoze Vas Vas manzel zastupit. Pokial Vas napriek tomu zastupil a zobral si pozicku na oboch manzelov (zaviazal k jej splateniu oboch manzelov), tak by bol takyto ukon neplatny. Ak by Vas veritel vyzval na jej splatenie, treba ist za advokatom a spravnym sposobom oznamit veritelovi, ze zmluvu o pozicke ste neuzavreli a ani Vas manzel Vas nemohol zastupit, kedze nejde o beznu vec a narok veritela neuznavate. To iste s pomocou advokata uvadzat i pri pripadnom sudnom spore. Exekucne konanie nastupuje az v pripade, zeby ste sudny spor prehrali.

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Okrem preventívneho zisťovania v troch fungujúcich úverových registroch a prípadnom kontaktovaní možných manželových veriteľov by som odporučila podľa možností zabezpečiť svoju zastihnuteľnosť, čo sa týka doručovania pošty, na adrese trvalého bydliska, prípadne aj tam kde si naposledy mala bydlisko trvalé či prechodné spolu s manželom.
    Ako prvé spravidla neuvidíš nejakého exekútora pri dverách. Ešte predtým je viacero krokov ktoré tomu predchádzajú, určite by ti neuniklo najmä tebe adresované rozhodnutie súdu. Súd má zo zákona povinnosť snažiť sa doručiť ti písomnosti, a to do vlastných rúk. Ak by sa jednalo o úverový podvod zo strany exmanžela, veľmi pravdepodobne by si bola úspešná v prípadnom spore.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    1. Opýtaj sa manžela.
    2. Obvolaj všetky nebankovky, či nie si dlžník
    3. Počkaj, kým sa ti ozve nebankovka či exekútor.

    Aby si bola spoludlžník, musela by si niečo podpísať.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    taiko Si si isty, ze musela nieco podpisovat? Nebude spoludlznikom uz len kvoli BSM?
    Chobot Môj názor - pokia pôjde o spoločný majetok, tak je spoludlžník. Teda môžu prísť o spoločný majetok. Ale po tom, čo im rozdelia BSM, tak jediným dlžníkom bude jej ex. Na jej majetok už potom nebankovka nemôže siahnuť, pokiaľ sama nepodpísala záruku za úver.

    Len z titulu, že vtedy bola jeho manželkou nemôže byť donekonečna ručiteľom.
    draik Spoludlžníkom by mohla byť len vtedy, ak by zmluvu podpísala. Zrejme Vás pomýlilo to, že dlh jedného z manželov je možné uspokojiť z majetku v BSM.
    Ak by zadávateľka bola aj spoludlžníkom, tak by na nej záväzku voči banke nezmenil nič ani rozvod.
    Emka Roman záleží od výšky požičky, či to bola "bežná" vec, alebo nie a vtedyby musel ex aj ju zainteresovať
    taiko @draik o to mi vlastne islo, ze aj ked nebola podpisana spoludlznik, aj tak jej po rozvode moizu siahnut na majetok, ktory bol BSM, ci nie?
    Veronika 76 úver vybral pre svoju potrebu a sám taký veľký úver bez spoludlžníka nemohol vybrať a ručiť nemal čím,preto je tu predpoklad že asi zneužil moje údaje na získanie toho úveru...ak to riešil cez net nik ma nepotreboval vidieť a podpis ja to najmenej a už som na zmluve ....
    draik Pohľadávku by bolo možné uspokojiť len z majetku, ktorý je a nie ktorý bol v BSM. Ak si po rozvode vysporiadajú BSM, už žiaden majetok v BSM nebude.
    Zuzanka_ba podľa § 148 OZ zaniká BSM zánikom manželstva - takže po rozvode už majetok nie je v BSM (?) akurát ten majetok ešte nie je vysporiadaný.
    Veronika 76 Chobot, 1 - rok ex nemá záujem o mňa ani syna neplatí ani výživné,nekomunikuje s nami ... keby že som sa ho opýtala nato nemyslím si žeby mi povedal pravdu ak by sa zmohol odpovedať ... 2- skúšala som obvolať nebankovky no žial vyzerá to blbo v telefone kým vysvetlím čo chcem a nedajú info...3- no a dík kým počkám na exekútora to aj so synom o strechu nad hlavou prídeme a tomu sa chcem vyhnúť !!! 4- o podvode si v dnešnej dobe nepočul? nemusím byť pri podpise zmluvy ak to podpísala jeho frajerka nie je to nič čo by exa odradilo ....
    Chobot Iným spôsobom to bohužiaľ nezistíš. Neexistuje centrálny úverový register.
    Veronika 76 vďaka za radu Chobot ...smutné že podvodníkom praje systém na sr a doplácajú nevinní
    draik Nepanikáril by som. Kým by prišlo k exekúcii, muselo by prebehnúť súdne konanie, kde by bolo možné preukázať, že podpis bol sfalšovaný.
      zbaliť

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    Nemas nejakeho znameho v nejakej banke, ci leasingovej spolocnosti? Aj ked neexistuje centralny uverovy register, existuje viacero registrov, kde banky ziskavaju info o ziadateloch uverov, alebo leasingov.
    Alebo sa pokus nejaku pracovnicku v banke presvedcit, nech si Ta "preklepne". Mozno natrafis na empaticku osobu, ktora pochopi Tvoju situaciu a pomoze Ti.
    Popripade skus zavolat tuto, mozno Ti pomozu, ked im vysvetlis, ze mas taketo podozrenie a ze hrozi riziko nesplacania uveru.
    http://www.sbcb.sk/registr.html
    Naposledy upravil taiko : 25.04.14 at 04:08
    Zuzanka_ba zo všetkých registrov je možné bez problémov získať výpis o údajoch vedených o svojej osobe, samozrejme za poplatok. inak, nahliadanie do registrov je podmienené tým že dotyčná osoba dá súhlas - pri žiadosti o úver apod za účelom overenia bonity atď, alebo dá overený podpis ak si žiada výpis o sebe. takže dúfam že rôzni pracovníci baniek či nebankoviek nepozerajú do registrov ako sa im zaľúbi.

    Ako viem zistiť ak mám podozrenie že počas rozvodového konania ex zobral úver z nebankovky a som vedená ako spoludlžník bez môjho vedomia ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.