Zavrieť

Porady

Predpokladaná daň z motorových vozidiel

Možno sa to niekomu zíde:

Predpokladaná daň na r. č. 40 v DP sa určí podľa § 10 ods. 2 nového zákona č. 361/2014 Z. z., ako súčet ročnej sadzby dane upravenej podľa § 7 za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru 2015, pričom ročná sadzba dane je upravená v prílohe č. 1 zákona o dani z motorových vozidiel (ďalej „príloha č.1“).
To znamená, že na účely určenia výšky predpokladanej dane sa ročná sadzba dane zníži:
- počas prvých 36 kalendárnych mesiacov počnúc mesiacom prvej evidencie vozidla o 25 %,
- počas nasledujúcich 36 kalendárnych mesiacov o 20 % a
- počas ďalších nasledujúcich 36 kalendárnych mesiacov o 15 %.

• Po uplynutí predchádzajúcich 108 (3x36) kalendárnych mesiacov sa pre určenie výšky predpokladanej dane použije ročná sadzba dane uvedená v prílohe č. 1 počas nasledujúcich 36 kalendárnych mesiacov.

• Po uplynutí 144 (108+36) kalendárnych mesiacov sa pre určenie výšky predpokladanej dane použije ročná sadzba dane uvedená v prílohe č. 1, ktorá sa zvýši o 10 % počas nasledujúcich 12 kalendárnych mesiacov.

• Po uplynutí 156 (144+12) kalendárnych mesiacov sa pre určenie výšky predpokladanej dane použije ročná sadzba dane uvedená v prílohe č. 1, ktorá sa zvýši o 20 %.

• V prípade :
- hybridného motorového vozidla,
- hybridného elektrického vozidla,
- vozidla kategórie L, M a N s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG) alebo skvapalnený zemný plyn (LNG) a
- vozidla kategórie L, M a N na vodíkový pohon
sa pre určenie výšky predpokladanej dane použije ročná sadzba dane zistená podľa predchádzajúceho postupu, t.j. v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, ktorá sa následne zníži ešte o 50 %.

Na účely predpokladanej dane z motorových vozidiel na rok 2015 sa počítajú mesiace od prvej evidencie vozidla k 1. januáru 2015, t. j. vrátane kalendárneho mesiaca január.



---
S pozdravom,
Ing. Lia Košalová

oddelenie služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica
Usporiadat
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Ďakujeme, hoci...včera som bola na plavárni, ale po prečítaní tohto tu ľutujem, že som sa tam neutopila....

potom som našla toto, už je mi veselšie

http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/d...5&druh_uz_4=23
Naposledy upravil JM1968 : 21.01.15 at 13:32
5 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať