Zavrieť

Porady

mozem byt evidovana u dvoch gynekologov?

dobry den, ja by som sa chcela spytat, ci podla zakona mozem byt evidovana u dvoch gynekologov. mam totizto 28 rokov a svojho gynekologa som navstivila naposledy asi 5 rokov dozadu. viem, ze ma za to asi budete podaktori odsudzovat, ale prechovavam voci nemu iste osobne nesympatie (stary, slisky doterny pan...) chvalabohu za tie roky som nemala ziadne zdravotne problemy, takze nejako som to ani neriesila. samozrejme, chcela by som ist na preventivnu prehliadku i ked nepocitujem ziadne problemy a s pritelom by sme uz pomaly chceli zacat pracovat na dietatku, ale predtym chcem mat potvrdene, ze je vsetko v poriadku. preto by ma zaujimalo, ci si mozem vyhladat nejakeho ineho gynekologa a pritom mat zdravotnu kartu aj u tohto mojho sucasneho, aby som ho nemusela navstivit a ze ci by to nemalo nejaky dopad trebars na zdravotnej poistovni...alebo ak by som si aj od sucasneho gynekologa zobrala zdravotnu kartu, tak bude noveho zaujimat, kedy som bola naposledy na prehliadke? chcem sa vyhnut zbytocnym vycitkam a dohovaraniam. mozem mu trebars povedat, ze som bola za tie roky odcestovana v zahranici? ziadal by odo mna kartu aj od fiktivneho zahranicneho gynekologa? viem, trochu divne otazky, ale chem to mat uz konecne na poriadku, dlho som sa odhodlavala....dakujem za kazdu radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Zdravotnú dokumentáciu Ti gynekológ nedá do ruky, ale vyžiada si ju nový lekár, ktorému ju predchádzajúci pošle. Takže neklam, je to zbytočné a nepodstatné, aj tak sa to nový dozvie, kde si chodila doteraz.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fortunka záleží od lekára.. u nás kľudne dajú...
    terezamaria Za zdravotnú kartu je zodpovedný lekár. Pri zmene ošetrujúceho lekára má lekár zo zákona povinnosť preukázateľne zdravotnú dokumentáciu odovzdať do siedmich dní novému ošetrujúcemu lekárovi. Lekár teda nemusí vydať dokumentáciu pacientovi, pretože ju zvyčajne posiela doporučene poštou. Ale po dohode medzi lekárom a pacientom je možné aj to, že mu kartu dá do vlastných rúk.
    fortunka samozrejme, nevravim, ze to nie je pravda co pises, ale ze to tak ani nahodou nemusi fungovat ale to zisti az ked pojde vybavovat..
    terezamaria pravdaže, v každom prípade jej to dobre dopadne, len si treba nájsť dobrého lekára /ku/ :-)))
    Anika61 Aj ja som menila gyndosa''-nasla som si lepsieho,zistila som ci ma zoberie a ostatne vybavil on-takze povodnemu tiez 'slizovy,,som nevysvetlovala nic:-) :-)
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Tvoje zdravie je tvoja zodpovednosť ak si nebola niekoľko rokov na gyn. prehliadke, nikto ti hlavu neutrhne ... nie je tam povinnosť absolvovať prehliadku aby si mala uhradené niektoré výkony v ďalšom roku ako u zubára

    Máš právo si vybrať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti (výnimky sú v zákone). Zájdi za novým gynekológom, on si vyžiada tvoju zdr. dokumentáciu/výpis z dokumentácie.

    576/2004 Z. z.Zákon o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti

    § 11

    (6) Každý má právo na výber poskytovateľa. Toto právo sa nevzťahuje na
    a) osobu, ktorá je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody,
    b) žiadateľa o azyl.12)

    (7) Právo na výber poskytovateľa sa nevzťahuje ani na osobu, ktorá je príslušníkom
    a) ozbrojených síl Slovenskej republiky,
    b) Policajného zboru,
    c) Slovenskej informačnej služby,
    d) Národného bezpečnostného úradu,
    e) Zboru väzenskej a justičnej stráže,
    f) Horskej záchrannej služby,
    g) Hasičského a záchranného zboru,
    ak takejto osobe určil poskytovateľa služobný orgán alebo služobný úrad.

    (8) Právo na výber poskytovateľa sa nevzťahuje ani na zamestnanca, ktorý je povinný podrobiť sa lekárskym preventívnym prehliadkam vo vzťahu k práci12a) na účel posudzovania zdravotnej spôsobilosti na prácu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    "Starému" gynekologovi nemusíš nič vysvetlovať, máš právo zmeniť lekára, vyžiadaj si zdravotnú dokumentáciu a odovzdaj novému gynekologovi.
    V opačnom prípade druhý gynekolog môže byť len súkromný, bez zmluvy so zdravotnou poisťovňou.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AndyGyn a nebude sa ten novy vyzvedat, kde som cele tie roky bola? mozem ho oklamat s tym zahranicim? je to teoreticky mozne, ze ak som v zahranici, tam mozem mat svojho lekara a na slovensku o tom nikto nic nemusi vediet (ci lekari, alebo poistovne)?
    Mila123 prečo sa chystáš klamať? veď mu povedz, že odchádzaš a právo na zmenu máš, teda čo riešiť? asertivitu?
    veronikasad Zahraničie neskúšaj, lekár vie kto za teba platil počas celého obdobia zdr.poistenie. Ak by si skutočne pracovala v zahraničí, si povinná zo zdr.poistenia na Slovensku sa odhlásiť. Lekár počas celého obdobia za teba dostával zo zdr.poistenie kapitáciu, tú by musel zdr.poisťovni vrátiť a žiadal by ju od teba.

    Žiadny dôvod uvádzať nemusíš, zmenu lekára v mnohých prípadoch vybavuje sestrička v ambulancii.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak pôjdeš k novému gynekológovi - a budeš mu tvrdiť, že nikde nie si evidovaná - veľmi ľahko ti na to príde (asi za mesiac) - lebo jemu poisťovňa nič neuhradí ... tie mesačné platby od ZP za teba berie ten pôvodný
    Však normálne sa odhlás - a nájdi si nového gynekológa. neviem načo zbytočne komplikuješ, keď z pôvodným nie si spokojná (vybavíš aj so sestričkou)
    - ak nový gynekológ nič nedostane - asi sa mu páčiť veľmi nebude - či ? ... alebo potom vyšetrenie - a keš!
    Ešte doplním - že nový lekár ti vlastne dá na výmennom lístku také potvrdenie - že ťa prijíma k sebe - to dáš starému - a on na základe toho ukončí s tebou vzťah (aj to dorieši so ZP)
    Naposledy upravil Katy a R : 31.01.15 at 11:06

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    A čo keď sa bude pýtať? Povieš že si nebola, urobí ti preventívku a hotovo.. nik to nebude riešiť, je to iba tvoja záležitosť a majú oni viac starostí. Povieš, max že si nemala zdr. problemy a ani čas...
    ZDravotnú dokumentáciu si nemusíš ani ty žiadať, stačí ísť ku novému lekárovi, informovať sa či ťa príjme, že chceš zmeniť lekára, nadiktuješ bývalého lekára a vyžiadajú si dokumentáciu. Prípadne ti povie nech si ju donesieš (čo som ja vyriešila písomne a bývalý lekár ju zaslal priamo novému lekárovi)
    Nerob z komára somára, stávajú sa aj horšie veci
    Katy a R .. veru ..a koľko žien nebolo u gynekológa aj desaťročia !

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    "...môžem ho oklamať..."
    myslím si, že toto nie je cesta vybudovania nového korektného vzťahu medzi pacientom a lekárom.
    Skôr než urobíš akékoľvek kroky, navštív vyhliadnutého lekára, opýtaj sa ho, či má "voľnú kapacitu" a či ťa prijme do svojho "kapitovaného" stavu... a aj ti povie, či máš ísť k svojmu "bývalému" po kartotéku, alebo urobí on za teba všetky potrebné úkony...

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Mozes ist ku gynekologovi, ktory je nezmluvny lekar poistovni- toho nebude zaujimat, kde mas kartu. jemu zaplatis kes a hotovo. To iste plati aj u zmluvnych lekarov, ked sa das vysetrit mimo poistovne.

    mozem byt evidovana u dvoch gynekologov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.