Zavrieť

Porady

Robím daň. priznanie - opatrovateľka v Rakúsku

pri DP pre opatrovateľku v Rak. podávané v SR, rakúska živnosť:
do príjmov zahrňujem. odmena+príspevok na cestovné+príspevok na odvody
1.môže si opatrovateľka v Rak. uplatniť paušálne výdavky ako na Slovensku (40%)?
2.potom základ dane vyrátam ako: príjmy-cest.-odvody-platba do WKO(komora)-paušálne výdavky?
Môže si uplatniť daňový bonus?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    Príjmy = odmena + príspevok na cestovné + príspevok na odvody + Sachbezug 6,54 Eur/odpracovaný deň.
    Výdavky = paušál 40% z celkových príjmov + zaplatené odvody
    Daňový bonus si môže uplatniť ak zarobila viac ako 2112 Eur a dieťa s ňou žije v spoločnej domácnosti.
    Viac sa dozvieš aj v tejto téme: http://www.porada.sk/t207943-p8-dano...rovatelky.html
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    uhlie27 Ďakujem, takže príspevok do komory nerátam a suma 6,54€/deň platí pre rok 2014?
    zanetth Áno
    mzdarka renca smiem vedieť zdroj výšky Sachbezugu 6,54 eur/deň? dostala som echo vraj od daňováka, že je to 4,40 eur/deň. teraz som zneistená. tiež som na nete čítala na rôznych fórach spomenutých 6,54, len som nenašla zdroj.
    uhlie27 tak presný zdroj by nebol na zahodenie, ďakujem aj ja
    zanetth http://www.porada.sk/t259318-kde-zis...ok-2014-a.html
    zanetth 4,40 je hodnota tzv. Essensbonn - stravná poukážka na odpracovaný deň, ... uplatňuje sa podobne ako u nás stravné lístky, to nemá so sachbezug nič spoločné...
    uhlie27 Dobrý deň, takže už som začal reálne vypisovať do tlačiva údaje a aj keď som čítal diskusie mám niekoľko nejasnosti. Skúsim to čomu nerozumiem napísať lopatisticky:
    Opatrovateľka v roku 2014 mala príjem iba z rakúskej živnosti, žiadny iný. Príjem bol 13 137€, výdavky paušálne+odvody spolu 7273€, z toho odvody 2233€. Základ dane je 5864€, to ešte chápem.
    Čo je ale Úhrn vyňatých príjmov, riadok 82? Je to základ dane, teda 5864 €? Nevyňatých je potom 7273€ a z nich zaplatí zdravotné poistenie v SR????
    Alebo ako je to s tým platením zdravotného poistenia v SR, tomu nerozumiem asi a to ma mätie. pripadá mi nenormálne aby zaplatila v SR ZP zo sumy 7273€ (potom by bolo vyhodnejšie použiť nižšie preukázateľné výdavky aby bolo nevyňaté menšie číslo, keďže daň bude aj tak nulová???)
    v platenom poistnom v rakúsku je 836€ zdravotné poistenie.
    V oddiely XIV vyplním príjmy a výdavky a pod tabuľku dám poznámku, že ma živnosť v rakúsku, však?
    Vyplňam spodnú časť prílohy - údaje na účely sociálneho a zdravotného poistenia, je to vlastné rozpísanie zaplatených odvodov 2233€?
      zbaliť

    Robím daň. priznanie - opatrovateľka v Rakúsku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.