Zavrieť

Porady

Likvidácia spoločnosti a "vyčistenie zostatkov"

Spoločnosť vstúpila dňa 1.12.2014 do likvidácia a k 31.3.2015 má byť likvidácia ukončená a tým, že spoločnosť nemá mať žiadne záväzky. Avšak v účtovníctve je majetok na 042, pohľadávka voči spoločníkovi, záväzok voči spoločníkovi, pôžička na 479 a zostatky na 428 a 429. Ako dosiahnuť, aby bola spoločnosť bez záväzkov? Sprosím poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    majetok treba speňažiť, alebo preukazne zlikvidovať, ak je nepredajný a následne vyradiť.....................541,543,.......?..... ...../042
    pohľadávky a záväzky voči spoločníkovi, ak ide o tú istú osobu, sa dajú započítať, zvyšok by sa mal vyrovnať, pohľadávku - nech uhradí spoločník na účet 221/355
    záväzok - ak sro nemá peniaze, tak odpíše 365/648.
    479 - pôžička, ak sa veriteľ neozval, sro nemá peniaze a neuhradí, tak tiež 479/648

    428 a 429 zostanú tak ako sú...vyčísli sa likvidačný zostatok
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lusinda1 Ďakujem pekne
    AdamC a ten zostatok na 648 sa potom v danovom priznani da do odpocitatelnych poloziek cez riadok 280? ja mam s.r.o. v likvidacii kde mam aktiva NULA, a v pasivach len 411, 429, a 365, dokopy to dava nulu. ale zrejme by nemal vzniknut kladny zaklad dane kvoli tej 365. alebo sa mylim? môže sa spoločník vzdať nároku na úhradu tohto záväzku nejako v správe z likvidácie a odpáli sa to nejak z účtovníctva inakadiaľ?
    KEJKA neodpáli
    podľa mňa pri likvidácii je to daňový výnos.
    AdamC firma je 7 rokov bez činnosti, dĺži svojmu majiteľovi peniaze lebo podnikala so stratou, on vložil do firmy zdanené peniaze, vie že ich nikdy neuvidí, ale musí z nich zaplatiť daň? a z čoho? veď firma už nemá aktíva.zas len asi vloží cez 365 aby bolo na daň? je to začarovaný kruh. nedá sa uhradiť strata minulých rokov tým záväzkom voči spoločníkovi? ďakujem za radu, no som z toho ...
    Lusinda1 Pri zrušení záväzku by išlo o daňový výnos a teda by ste mali povinnosť platiť daň. Ja som mala tento istý problém, firma bez prostriedkov. Riešením by mohla byť kapitalizácia záväzkov, teda na základe rozhodnutia valného zhromaždenia preúčtovanie záväzku na ostatné kapitálové fondy. Zostatky na pasívnych účtoch, ktoré sa zahŕňajú do vlastného imania, v súvahe zostávajú. Opravte ma niekto ak sa mýlim.
    AdamC Ďakujem.Tiež ma napadlo niečo podobné, niekedy sa z toho navyšuje základné imanie alebo niečo podobné.
    karacenka Tiez dakujem s pomocou ako zlikvidovat 365 ,kamoska likviduje sro, na 365 ma cca 198 tis € :-), ale ako ako zlikvidovat pohladavky 311 ? Tam ma neskutocne stare pohladavky na cca 184 tis €. Na 411 - /ZI/ je len 6638 €, NIkto s tym nic 10 rokov nerobil, podavali to iste DPPO kazdy rok necinnosti firmy a teraz chcu zlikvidovat spolocnost, aby nemuseli platit licenciu. Co s tym ?
    KEJKA návod máš
    nevymožiteľné pohľadávky 546/311 nedaňovo
    Už sa mi nedá upraviť pôvodnú odpoveď, tak ešte dodám, že ak je jediný veriteľ a ešte k tomu spoločník, tam netreba 365/648
    karacenka ano , su to zavazky voci spolocnikom, ako to potom zlikvidovat, ked to neda na 648 ?? Tu 546 teda potom do pripoc. poloziek ??
    Consultix Pohladavky spolocnikov mozes na zaklade ich rozhodnutia kapitalizovat. Splnis tym podmienku vysporiadania zavazkov pred ukoncenim likvidacie.
    KEJKA netreba ani kapitalizovať. Likvidátor túto skutočnosť uvedie do záverečnej správy.
    karacenka vdaka za vsetky rady........este mam otazocku.. Ako neplatit zdravotny odvod z likvidacneho zostatku ?? vyslo nam, platit cca 600 € do ZP. No a samozrejme sa tomu chce vedenie vyhnut. Dik
    Consultix karacenka: Toto asi nemyslis vazne, ze? Povedz svojim konatelom, z etakyto je zakon, a vdaka takymto spekulantom stat stale stazuje viac a viac podmienky a zatazuje vsetko viac a viac odvodmi a danami. Ze podzravujem Tvojich konatelov a odkazujem, ze hranice su otvorene...
    Likvidacny zostatok podlieha ZP ak je prijemnca likvidacneho zostatku poisteny v SR. Ak je poisteny v inom state, tak sa na neho nas Zakon o verejnom zdravotnom poisteni nevztahuje a nebude z toho platit ZP. Jednoduche...
      zbaliť

    Likvidácia spoločnosti a "vyčistenie zostatkov"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.