Zavrieť

Porady

Náležitosti faktúry

Dobrý deň. Mohol by mi prosim niekto poradiť či existuje nejaký zákon, ktorý by hovoril ktoré náležitosti má obsahovať faktúra. A ešte jedna otázka, môžu byť faktúry vystavené aj v cudzom jazyku, alebo len v slovenčine? Ďakujem
Usporiadat
alenva alenva

alenva je offline (nepripojený) alenva

Dobrý večer, vie mi niekto poradiť? Na vystavenej faktúre je povinnosť mať napísané, že firma je zapísaná v obch.registri pod číslom? Ak to neuvádzame môžeme dostať z DÚ pokutu?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Je to povinná náležitosť, pokutu neukladá DÚ, ale Živnostenský úrad.
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Na všetkých faktúrach v PO je treba uvádzať aj označenie účtu? Myslím, že som to ešte nikdy nevidel. Je to asi iba vec účtovníctva.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

falap Pozri príspevok
Na všetkých faktúrach v PO je treba uvádzať aj označenie účtu? Myslím, že som to ešte nikdy nevidel. Je to asi iba vec účtovníctva.
Áno, ak ide o faktúru - zaúčtovaný účtovný doklad . Teda v účtovníctve, nie pri jej vyhotovení a odoslaní druhej strane.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Prosím Vás,
napíšete mi, kde presne, ktorý §, v ktorom zákone mám hľadať náležitosti faktúry - číslo živnostenského oprávnenia a poznámku, že Nie som platcom DPH. Prvé je isto povinné, no druhé nie som si istá. Najradšej by som si obidva odsúhlasila v znení zákona.
Ďakujem!
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Prosim vás, potrebujem argumentovať konateľovi (sro, platca dph), že faktúra vyšlá nemusí obsahovať pečiatku a podpis.
O pečiatke som sa dočítala, je tu veľa príspevkov, to chápem.
A čo podpis?
Vychádzam z § 71,odst.2 zákona o dph.
Zákon o účt.§ 10, odst.1, písm. f) hovorí: podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.
Môže mi toto niekto jednoducho vysvetliť. Vďaka!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

karcoolka1 Pozri príspevok
Prosim vás, potrebujem argumentovať konateľovi (sro, platca dph), že faktúra vyšlá nemusí obsahovať pečiatku a podpis.
O pečiatke som sa dočítala, je tu veľa príspevkov, to chápem.
A čo podpis?
Vychádzam z § 71,odst.2 zákona o dph.
Zákon o účt.§ 10, odst.1, písm. f) hovorí: podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.
Môže mi toto niekto jednoducho vysvetliť. Vďaka!

Pre zaujímavosť - konateľ tvrdí, že musí?

http://www.porada.sk/t68580-p2-faktu...ou-postou.html
http://www.porada.sk/t90377-kopia-faktury.html
Naposledy upravil evina : 31.10.08 at 08:56
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Ano, tvrdí, že musí. Veľmi pekne ďakujem za link, momentálne nemám toľko času si to všetko čítať. V skratke: musí/nemusí?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

karcoolka1 Pozri príspevok
Ano, tvrdí, že musí. Veľmi pekne ďakujem za link, momentálne nemám toľko času si to všetko čítať. V skratke: musí/nemusí?
nemusí. Iba v prípade zasielania faktúry elektronickou poštou platiteľovi DPH /aby mal nárok na odpočet DPH/ musí faktúra obsahovať elektronický podpis /teda žiadny scanovaný/. Pri zaúčtovaní a uložení faktúr však musí byť podpis zodpovedného za hospodársku operáciu a účtovníka.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
evina Pozri príspevok
nemusí. Iba v prípade zasielania faktúry elektronickou poštou platiteľovi DPH /aby mal nárok na odpočet DPH/ musí faktúra obsahovať elektronický podpis /teda žiadny scanovaný/. Pri zaúčtovaní a uložení faktúr však musí byť podpis zodpovedného za hospodársku operáciu a účtovníka.
Takže môžem poslať faktúru odberateľovi bez podpisu a pečiatky poštou.
Pri zaúčtovaní ju podpíše účtovník a konateľ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

karcoolka1 Pozri príspevok
Takže môžem poslať faktúru odberateľovi bez podpisu a pečiatky poštou.
Pri zaúčtovaní ju podpíše účtovník a konateľ?
Áno....ovšem dopredu Ťa upozorňujem, že u nás na Slovensku ľudia radi pečiatkujú a podpisujú, a zrejme ten odberateľ bude protestovať a dá otázku na POradu , či to tak môže byť Takže treba mať presné argumenty a aj pre dobro veci posúdiť, kedy je lepší kompromis
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Ok, mám kompromis. Môže faktúru podpísať odborný garant? Dôvodom je veľká vzdialenosť medzi konateľom (mesto B) a odborným garantom (mesto A), ktorý sa nachádza v mieste odberateľa. Takže konateľ žiada, aby odborný garant prišiel s faktúrou do mesta B na otočku kvôli podpisu a pečiatky.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

karcoolka1 Pozri príspevok
Ok, mám kompromis. Môže faktúru podpísať odborný garant? Dôvodom je veľká vzdialenosť medzi konateľom (mesto B) a odborným garantom (mesto A), ktorý sa nachádza v mieste odberateľa. Takže konateľ žiada, aby odborný garant prišiel s faktúrou do mesta B na otočku kvôli podpisu a pečiatky.
Ak konateľa nepresvedčia argumenty podložené príslušnými predpismi, tak platí, že konateľ má pravdu
P.s. Mali by ste mať vo firme smernicu na podpisovanie dokladov vo firme.

P.s. Skúste ho presvedčiť tak, že mu pošlete faktúru mailom on ju podpíše a pošle Vám naspäť a faktúru pošlete poštou /nie elektronickou/ odberateľovi
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Veľmi pekne ďakujem za reakcie!
0 0
Tatiana19 Tatiana19

Tatiana19 je offline (nepripojený) Tatiana19

dobrý deň, mám otázku, nadriadená chce, aby som obvolala všetkých dodávateľov, pretože na dodávateľských faktúrach máme názov firmy uvedený veľkými písmenami a nie ako je uvedené v Obchodnom registri (zle vystavený objednávkový formulár a razítka firmy) Môj názor je, že žiadny právny predpis mi nepredpisuje mať uvedené Obchodné meno na faktúre iba zákon od DPH hovorí, že na faktúre musí byť "meno" čo podľa mňa nie je doslovne Obchodné meno a je jedno, či je to ORANE alebo Orane, či sa mýlim? Ďakujem
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

Tatiana19 Pozri príspevok
dobrý deň, mám otázku, nadriadená chce, aby som obvolala všetkých dodávateľov, pretože na dodávateľských faktúrach máme názov firmy uvedený veľkými písmenami a nie ako je uvedené v Obchodnom registri (zle vystavený objednávkový formulár a razítka firmy) Môj názor je, že žiadny právny predpis mi nepredpisuje mať uvedené Obchodné meno na faktúre iba zákon od DPH hovorí, že na faktúre musí byť "meno" čo podľa mňa nie je doslovne Obchodné meno a je jedno, či je to ORANE alebo Orane, či sa mýlim? Ďakujem
Povinnosť používať obchodné meno tak ako je zapísané v obchodnom či živnostenskom registri ustanovuje aj § 3a obchodného zákonníka.Nie je jedno, či sa píšu malé alebo veľké písmená, v prípade nejakého súdneho sporu, ak máte nesprávne uvedené obchodné meno napr.na zmluve, prehrávate.
0 0
Tatiana19 Tatiana19

Tatiana19 je offline (nepripojený) Tatiana19

ďakujem
0 0
Saturejka Saturejka

Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

Ja by som sa ešte raz opýtala, čo znamená tento odstavec §10 zákona o účtovníctve

f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,

Keď si to dookola čítam, nie je mi z toho jasné, že nemusím vystavené faktúry podpisovať. Veď vyšlé faktúry sú účtovné záznamy a potom aj tam má byť podpis osoby zodpovednej za účtovný prípad.
Na druhej strane fakturantka nemusí byť osoba, ktorá je zodpovedná za účtovný prípad ( §2 odst. 2) a) stave a pohybe majetku, b) stave a pohybe záväzkov, c) rozdiele majetku a záväzkov, d) výnosoch,
e)nákladoch, f) príjmoch, g) výdavkoch, h) výsledku hospodárenia účtovnej jednotky - ďalej len účtovné prípady )

Je to myslené tak, že faktúry sa môžu posielať nepodpísané a potom pri zaúčtovaní vyšlých aj došlých faktúr tam majú byť dva podpisy - osoby zodpovednej za účtovný prípad a osoby zodpovednej za zaúčtovanie?

Ďakujem
0 0
nYcol nYcol

nYcol je offline (nepripojený) nYcol

petra_m Pozri príspevok
Caute poradaci.

Mam otazocku. Neviem nikde najst, ci nejaky zakon ustanovuje, ze dodavatelska faktura musi mat peciatku a podpis dodavatela. Jeden nas dodavatel nam chce posielat svoje faktury mailom, aby sme si ich tlacili sami... Ze ziadny zakon mu neustanovuje, ze ich musi podpisat a opeciatkovat... Viete mi poradit?
zdravim, viem, ze to tu uz bolo spominane... pripajam hore uvedeny prispevok, ale chcem si to potvrdit pretoze mam podobny problem a moja uctvnicka mi tvrdi ze podpis alebo peciatka tam MUSIA byt... ide o dodavatela z nemecka a ten mi FA nepodpisuje a ani nebude,,, aspon tak sa vyjadril,,, ide o "gro" mojich prijatzch FA vlastne 90 %, tak neviem ci to obhajim pred DU, som platcom DPH.
Prosim o pomoc, pretoze termin podania prizn. k DPH sa blizi

dakujem
0 0
nYcol nYcol

nYcol je offline (nepripojený) nYcol

nYcol Pozri príspevok
zdravim, viem, ze to tu uz bolo spominane... pripajam hore uvedeny prispevok, ale chcem si to potvrdit pretoze mam podobny problem a moja uctvnicka mi tvrdi ze podpis alebo peciatka tam MUSIA byt... ide o dodavatela z nemecka a ten mi FA nepodpisuje a ani nebude,,, aspon tak sa vyjadril,,, ide o "gro" mojich prijatzch FA vlastne 90 %, tak neviem ci to obhajim pred DU, som platcom DPH.
Prosim o pomoc, pretoze termin podania prizn. k DPH sa blizi

dakujem
Prosim ak niekto viete poradit budem veeeeelmi rada
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať