Zavrieť

Porady

Náležitosti faktúry

Dobrý deň. Mohol by mi prosim niekto poradiť či existuje nejaký zákon, ktorý by hovoril ktoré náležitosti má obsahovať faktúra. A ešte jedna otázka, môžu byť faktúry vystavené aj v cudzom jazyku, alebo len v slovenčine? Ďakujem
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Iwett Pozri príspevok
Prosím ešte o radu, súhlas alebo nesúhlas: mohlo by byť na faktúrach u odberateľa:
IČO: ...........
DIČ/IČ DPH:................ , kde u NEplatcu je bez SK a u platcu s SK
Podľa môjho názoru - mohlo.
3 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

liba2 Pozri príspevok
Podľa môjho názoru - mohlo.
Ďakujem, aj ja si myslím, dúfam, že to bude správne...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Iwett Pozri príspevok
Prosím ešte o radu, súhlas alebo nesúhlas: mohlo by byť na fatkúrach u odberateľa:
IČO: ...........
DIČ/IČ DPH:................ , kde u platcu je bez SK a u platcu s SK
A ak nemajú pridelené DIČ ani IČ DPH, tak musia uvádzať rodné číslo.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Tak:
IČ DPH/DIČ/RČ: ........................ a už to bude úplne super ?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Prišla za mnou kolegyňa, či môže zaevidovať došlú faktúru, ked na nej nie je uvedené naše sídlo, ale iba adresa prevadzkárne (maloobchodnej predajne ktorá je zaregistrovaná za ŽR).

Doteraz sme takéto faktúry vracali (občas sa vyskytli ).

Pozrela som si (pre istotu) § 71 ......
Avšak teraz som začala rozmýšľať, či to nemôže ostať tak (tých faktúr je aspoň 15 )

§ 71
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

Stačí iba uviesť adresu prevádzkárne ? Môžem si to vysvetľovať aj takto ?
Zaujíma ma Váš názor
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

azla Pozri príspevok
Prišla za mnou kolegyňa, či môže zaevidovať došlú faktúru, ked na nej nie je uvedené naše sídlo, ale iba adresa prevadzkárne (maloobchodnej predajne ktorá je zaregistrovaná za ŽR).

Doteraz sme takéto faktúry vracali (občas sa vyskytli ).

Pozrela som si (pre istotu) § 71 ......
Avšak teraz som začala rozmýšľať, či to nemôže ostať tak (tých faktúr je aspoň 15 )

§ 71
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

Stačí iba uviesť adresu prevádzkárne ? Môžem si to vysvetľovať aj takto ?
Zaujíma ma Váš názor
Podľa môjho názoru nie. Zákon taxatívne určuje meno a adresu sídla, miesta podnikania. V prípade, že je prevádzkareň je možné uviesť aj ju. Ak by stačilo uviesť adresu prevádzkarne, asi by to malo znieť: "meno a adresu sídla alebo prevádzkarne...
2 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

azla Pozri príspevok
Prišla za mnou kolegyňa, či môže zaevidovať došlú faktúru, ked na nej nie je uvedené naše sídlo, ale iba adresa prevadzkárne (maloobchodnej predajne ktorá je zaregistrovaná za ŽR).

Doteraz sme takéto faktúry vracali (občas sa vyskytli ).

Pozrela som si (pre istotu) § 71 ......
Avšak teraz som začala rozmýšľať, či to nemôže ostať tak (tých faktúr je aspoň 15 )

§ 71
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

Stačí iba uviesť adresu prevádzkárne ? Môžem si to vysvetľovať aj takto ?
Zaujíma ma Váš názor
Keďže uvádzaš §71 predpokladám, že sa pýtaš iba z hľadiska DPH. POdľa mňa by stačilo iba v prípade ak na túto prevadzkáreň je aj osvedčenie IČ DPH - čo nie je...

Platí však aj § 3 OZ 513/1991 v zn.n.p.

§ 3a
1/ Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.
3 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ďakujem za odpoveď.
Faktúry vratíme na prepracovanie. (potešia saˇ)

Nejdem filozofovať, len sa chcem ešte spýtať .....
ale ak je adresa sídla povinná, kedy sa uvádza miesto podnikania, prípadne prevadzkárne ?
Toto (miesto podnikania, prípadne prevadzkárne) je v ustanovení zákona o Dph určené pre aké prípady (že musí !!!)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

azla Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.
Faktúry vratíme na prepracovanie. (potešia saˇ)

Nejdem filozofovať, len sa chcem ešte spýtať .....
ale ak je adresa sídla povinná, kedy sa uvádza miesto podnikania, prípadne prevadzkárne ?
Toto je v ustanovení určené pre aké prípady (že musí !!!)
Myslím, že nie je určené, že musí..... /slovíčko prípadne umožňuje uviesť za určitých podmienok, napr. keby na tú adresu bolo IČ DPH/

Píše sa väčšinou preto, že tam sú dodávané napr. tovary a pod. , určitá požadovaná korešpondencia ....
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

azla Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.
Faktúry vratíme na prepracovanie. (potešia saˇ)

Nejdem filozofovať, len sa chcem ešte spýtať .....
ale ak je adresa sídla povinná, kedy sa uvádza miesto podnikania, prípadne prevadzkárne ?
Toto (miesto podnikania, prípadne prevadzkárne) je v ustanovení zákona o Dph určené pre aké prípady (že musí !!!)
Miesto podnikania majú FO živnostníci, sídlo majú PO, preto musia byť v zákone uvedené obidva tvary. Prevádzkareň v prípade, že je.
Naposledy upravil JankaO : 26.10.10 at 17:17
3 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
azla Pozri príspevok
..Nejdem filozofovať, len sa chcem ešte spýtať .....
ale ak je adresa sídla povinná, kedy sa uvádza miesto podnikania, prípadne prevadzkárne ?...
Anka, ja som ti tiež zafilozoval v téme http://www.porada.sk/t149951-fyzicka...-bydliska.html

Teda buď SIDLO alebo MIESTO PODNIKANIa - nemôže byť oboje - sídlo je pre právnickú osobu, miesto podnikania pre fyzickú osobu.

Problém vidím u F.O. - ktorá má inú adresu miesta podnikania v ŽL, a iné na registrácii k DPH... Všetky dokumenty musia byť (aj v zmysle OZ) na miesto podnikania, ale ak si niekto overuje registráciu platiteľa DPH, tak na adrese miesta podnikania nič nenájde (F.O. je registrovaná podľa miesta príslušnosti - bydliska)

ten §71 by sa asi mal čítať takto:
meno a adresu sídla, prípadne prevádzkárne - platí pre právnické osoby
meno a adresu miesta podnikania, prípadne bydliska - platí pre fyzické osoby
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
Anka, ja som ti tiež zafilozoval v téme http://www.porada.sk/t149951-fyzicka...-bydliska.html

Teda buď SIDLO alebo MIESTO PODNIKANIa - nemôže byť oboje - sídlo je pre právnickú osobu, miesto podnikania pre fyzickú osobu.

Problém vidím u F.O. - ktorá má inú adresu miesta podnikania v ŽL, a iné na registrácii k DPH... Všetky dokumenty musia byť (aj v zmysle OZ) na miesto podnikania, ale ak si niekto overuje registráciu platiteľa DPH, tak na adrese miesta podnikania nič nenájde (F.O. je registrovaná podľa miesta príslušnosti - bydliska)

ten §71 by sa asi mal čítať takto:
meno a adresu sídla, prípadne prevádzkárne - platí pre právnické osoby
meno a adresu miesta podnikania, prípadne bydliska - platí pre fyzické osoby
Štefan to prípadne by som u FO vynechal.

Naozaj sa to až zle číta také zákony, kde sa spojka "a" mieša so spojkou "alebo" a naviac sa to kombinuje s čiarkami , prípadne inými predložkami.
Hlavne aby sme sa my vyjadrovali spisovne pod hrozbou pokút.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Miesto podnikania je v podstate sídlo firmy. Ide vlastne o adresu, na ktorej budete prijímať všetku poštu a vybavovať administratívu. Miesto podnikania môžete mať aj u seba doma, teda jeho adresa sa bude zhodovať s adresou miesta podnikania. Väčšina začínajúcich živnostníkov to aj tak v rámci úspory nákladov robí. Prenajímať si samostatnú kanceláriu niekde v centre mesta má význam len v prípade, že za vami budú chodiť zákazníci, pre ktorých je vaša domáca kancelária nevhodná (nie je napríklad dostatočne reprezentatívna alebo je trochu od ruky, ťažko dostupná).

Prevádzkáreň: áno či nie?
Adresa miesta podnikania môže byť len jedna. Prevádzkarne môžete mať aj viaceré, ale nemusíte mať ani žiadnu. Pod prevádzkarňou sa myslí miesto alebo miesta, na ktorých vykonávate samotné podnikanie. Môže teda ísť o predajňu, výrobňu, kozmetický salón, penzión, reštauráciu.... Proste, pokiaľ charakter vašej živnosti neumožňuje robiť všetko z domu, prípadne to vybaviť návštevami u klientov, bez prevádzky sa nezaobídete. V prípade, že súčasťou vášho podnikania je výrobná činnosť alebo väčšia manipulácia s tovarom, úrad od vás bude zriadenie prevádzky vyžadovať a nedovolí vám prevádzkovať ju doma. Pri niektorých predmetoch podnikania, napríklad pri sekretárskych prácach, nie sú živnostenské úrady zajedno, niektoré prevádzku vyžadujú, iné nie. Preto ak máte pochybnosti, či budete prevádzku potrebovať, radšej si to s úradníkom vyjasnite dopredu. Predídete tak možným budúcim konfliktom s miestnou byrokraciou.

Ak už je jasné, že budete mať prevádzku, môžete si v nej rovno zriadiť aj miesto podnikania. Aby ste nemuseli často pendlovať medzi domovom a prevádzkou. Alebo je tu možnosť mať v prevádzke spoľahlivých zamestnancov, firmu riadiť z domu a len občas prísť do prevádzky na kontrolu. Čo asi nie je vhodný model pre začínajúceho živnostníka. Najmä v začiatkoch, pri rozbehu firmy je dôležitá vaša maximálna osobná účasť. Je to predsa vaša firma a mala by bežať podľa vašich predstáv.
0 0
nedielka nedielka

nedielka je offline (nepripojený) nedielka

Dobrý deň prajem všetkým! Tak ak správne chápem, zákon hovorí ,že :faktúra musí obsahovať meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,...
takže to slovíčko prípadne sa chápe môže tam byť a nemusí..ale sídlo podnikania musí byť vždy...
tak ak dám len na faktúru korešpondenčnú adresu,kde mám prevádzku, a chýba tam sídlo firmy ,tak je to zle?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
nedielka Pozri príspevok
Dobrý deň prajem všetkým! Tak ak správne chápem, zákon hovorí ,že :faktúra musí obsahovať meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,...
takže to slovíčko prípadne sa chápe môže tam byť a nemusí..ale sídlo podnikania musí byť vždy...
tak ak dám len na faktúru korešpondenčnú adresu,kde mám prevádzku, a chýba tam sídlo firmy ,tak je to zle?
Áno. Na miesto prevádzky tam podľa mňa treba dať hlavné sídlo.Prevádzka tam uvedená môže byť, nemusí.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Je správne ak na fakúre udávajú odberateľovi-SZČO okrem obchodného mena aj jeho predmet podnikania, alebo požiadať dodávateľov o zaslanie opravených faktúr? Podľa mňa ak je na faktúre uvedené IČO, DIČ, Ič DPH, sídlo , obchodné meno a za obchodným menom alebo v novom riadku, prípadne v adrese prevádzky je uvedený predmet podnikania(napr.servis..) nevidím v tom veľký problém, nakoľko obchodné meno bolo uvedené podľa ŽL , ale budem vďačná ak sa k téme vyjadríte. .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

misolga Pozri príspevok
Je správne ak na fakúre udávajú odberateľovi-SZČO okrem obchodného mena aj jeho predmet podnikania, alebo požiadať dodávateľov o zaslanie opravených faktúr? Podľa mňa ak je na faktúre uvedené IČO, DIČ, Ič DPH, sídlo , obchodné meno a za obchodným menom alebo v novom riadku, prípadne v adrese prevádzky je uvedený predmet podnikania(napr.servis..) nevidím v tom veľký problém, nakoľko obchodné meno bolo uvedené podľa ŽL , ale budem vďačná ak sa k téme vyjadríte. .
Uvádza sa obchodné meno presne podľa ŽR. Predmet podnikania nie je povinnosťou uvádzať
1 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Ak napriek tomu že nie je povinnosť predmet podnikania uvádzať na faktúre ale uvedú ju za obchodným menom alebo spôsobom ako som uviedla vyššie v príspevku, je to napadnuteľné Dú ?
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

nie, je to v poriadku, faktura moze obsahovat aj ine udaje samozrejme
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

misolga Pozri príspevok
Ak napriek tomu že nie je povinnosť predmet podnikania uvádzať na faktúre ale uvedú ju za obchodným menom alebo spôsobom ako som uviedla vyššie v príspevku, je to napadnuteľné Dú ?
Zákon káže čo musíš, a to musíš - ostatné môžeš - aj fotografiu výrobku, ktorý SZČO vyrába
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať