Zavrieť

Porady

prevádzkovanie baru

dobré ráno,

chcela by som Vás poprosiť o radu pri vedení účtovníctva pre podnikateľa, ktorý prevádzkuje bar a diskotéky. Mám na mysli nákup a predaj alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, cukroviniek. Ako je to v takom prípade so spotrebnými daňami?
Za odpoveď ďakujem,
Mária
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dodo_1 je offline (nepripojený) Dodo_1

    Dodo_1
    Pokiaľ viem, spotrebná daň z alkoholu a tabaku sa týka len výrobcov /resp.dovozcov/, tzn. že podnikateľ, ktorý prevádzkuje bar nemá so spotrebnou daňou nič spoločné.
    Prevádzkovateľovi baru vzniká však povinnosť zaregistrovať sa na príslušnom colnom úrade a potom každý mesiac evidovať príjem a výdaj alkoholu na špeciálnom tlačive. Toto tlačivo sa odovzdáva vždy do 25. dňa nasledujúceho mesiaca. Pod evidovaním príjmu alkoholu rozumej akýkoľvek nákup alkoholu /okrem piva a vína/ na prevádzku. To sa potom ešte v tom výkaze člení podľa dodávateľov a objemových percent alkoholu. Pod výdajom rozumej akýkoľvek predaj alkoholu z baru. Príjem mínus výdaj musí sedieť s mesačnou inventúrou - pri legálnom predaji :-))).

    mariab je offline (nepripojený) mariab

    mariab
    ďakujem za odpoveď, pomohla mi. ešte sa ťa spýtam, keď môžem, ako to je s tým pivom a vínom. a celkom na záver, v akej dostupnej odbornej literatúre by som si to mohla všetko naštudovať okolo tých barov. ďakujem

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    Podrobnosti upravuje § 44 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších predpisov, na pivo a víno sa žiadna oznamovacia povinnosť nevzťahuje. Odporúčam však podrobne preštudovať zákon č. 278/2006 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o spotrebnej dani z liehu, najmä § 51f odseky 11 až 16, táto novela zákona o spotrebnej dani z liehu nadobudne účinnosť 1. júla 2006. Dúfam, že to s Tebou a so všetkými, ktorých sa to týka nezamáva...
    Nové je aj znenie § 44, to však bude účinné až od 1. januára 2007.
    Naposledy upravil Excise Duty : 28.05.06 at 16:19

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    www.zbierka.sk ak máš toto na mysli, odporúčam preštudovať, potom diskutujme, nie je to sranda a týka sa to všetkých, ktorí predávajú a čapujú liehoviny.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Ja tie mesačné výkazy colnici posielam, len ma zaujala tá zmena od 1. 7. 2006, či sa to týka len výrobcov alebo bude niečo zmenené v tom zasielaní výkazov.

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    Nejde o mesačnú oznamovaciu povinnosť, ide o to, že ak predávaš lieh v spotrebiteľskom balení (neviem, či máš obchod, v ktorom predávaš liehoviny alebo nejaké reštauračné, či pohostinské zariadenie?), ak budeš chcieť predávať alebo čapovať po 1. januári 2007, potrebuješ povolenie na predaj, čo vyplýva z ustanovenia § 51f ods. 11. Do 31. októbra musíš na colný úrad podať žiadosť o takéto povolenie, ak nepodáš, bez povolenia už liehoviny po 1. januári ani nenakúpiš a ani nebudeš môcť predávať.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Veľmi pekne ti ďakujem, nepočula som ešte o tom. Ja robím len účto, ale mám 7 klientov, ktorí majú aj potraviny, reštauráciu či cukráreň, takže ich sa to všetkých týka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.