Zavrieť

Porady

Predaj tovaru v júli, dobropis v auguste

V júli sme predali tovar, 31.7. nám ho vrátili, dobropis sme vystavili 3.8. a vznik daňovej povinnosti sme uviedli 31.7. Je to správne? Môžem dať vystavený dobropis do júla?
Naposledy upravil Mária27 : 25.08.15 at 16:58 Dôvod: dlhá otázka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Dátum daňovej povinnosti pri dobropise nevzniká resp. ani sa neuvádza, ale uvádza sa v DP, kedy ho vystavujete - aj keď v praxi mnohé softvéry dátum dodania uvádzajú. V praxi niektoré firmy uvádzajú aj iný dátum dodania, než je dátum vystavenia (ako máte vy) - stretávam sa s tým, i keď málokedy. V budúcnosti je lepšie urobiť dobropis dňom 31.7. aj dátum vystavenia aj dátum dodania.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Ak je dátum vystavenia dobropisu 3.8., tak aj dátum dodania dobropisu je 3.8.. Vyplýva to z ustanovenia § 25 ods.3 zákona o dani z pridanej hodnoty.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Áno, môžeš ! Skúsim poukázať na zdôvodnenie z inej strany a tiež čo najpriamejšie odpovedať na položenú otázku. Tá nemá iba daňový, ale aj účtovný aspekt. Ten ja zvyknem riešiť ako prvý. Ak nie je v rozpore, alebo v mäkšej alternatíve so zákonom o DPH, tak v účtovaní riešim priamo aj daňový aspekt. Aj
    dobropis má svoj dátum účtovného prípadu a to je dátum vrátenia tovaru predajcovi /spätné dodanie/. Ten bol 31.7.2015. Akruálne účtovne teda prípad patrí do júla, aj keď zákonu o DPH podľa § 25/3 postačuje zahrnutie do augusta, kedy bol vyhotovený dobropis. Veď prečo by štát neumožnil daňovníkovi odsunúť
    zníženie daňovej povinnosti na neskôr, keď ide o právo daňovníka a nie povinnosť ? Dobropis však znamená zníženie vlastnej daňovej povinnosti a bolo by teda rozumnejšie uplatniť aj jeho daňový aspekt v júli. Jednoducho máš dátum daňovej povinnosti /spätného dodania/ 31.7.2015 a uplatni ho v priznaní za 7/2015. Aj keď dobropis nemá daňovú povinnosť, ale právo, je to vlastne záporná faktúra. Z dôvodu, že skutočnosť, ktorá mala za následok opravu základu dane a dane nastala už 31.7.2015 a vzniklo právo aj na úpravu a zaúčtovanie mínusovej daňovej povinnosti. A možnosť zahrnutia do obdobia podľa neskoršieho dátumu
    vyhotovenia dobropisu podľa § 25/3 nie je u dobropisu povinnosťou, ale iba právom. Musíš to ale vedieť takto obhájiť. Lebo podľa policajnej logiky ti daňový kontrolóri môžu vnucovať, že právo uplatniť daň z dobropisu si podľa § 25/3 mal až v auguste, lebo si vyhotovil opravný doklad. Dátum vrátenia tovaru /hmotnoprávne kritérium/ má však pred dátumom vyhotovenia opravného dokladu /procesnoprávne kritérium/ vždy právnu prednosť. Aj preto, že daňová povinnosť a daňové právo v jednom dodaní musí mať rovnaké možnosti.
    P.S. ... už je po funuse ... ale ak si to dal do júla, tak nemusíš mať obavy
    Naposledy upravil a_je_to : 28.08.15 at 07:24
    Adiks S tým, čo píšeš sa dá len súhlasiť. Moja logika mi hovorí presne to isté, čo píšeš, na druhej strane je tu pomerne striktná formulácia zákona o DPH. Dôležité je aj, ako si takéto prípady vykladá Finančná správa.

    Predaj tovaru v júli, dobropis v auguste

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.