Zavrieť

Porady

Patrí byt kúpený za peniaze získané predajom pozemkov zdedených po mojich rodičoch do BSM?

Som 40 rokov vydatá a 25 rokov vlastním pozemky zdedené po mojich rodičoch, ktoré chcem predať a za peniaze si kúpiť byt. Bude tento byt patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, respektíve - potrebujem na kúpu bytu súhlas manžela? S mojím manželom sa nedá dohodnúť na ničom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak nepoužiješ na kúpu bytu ani cent z BSM, iba peniaze za pozemky, byt nebude patriť do BSM.
    Prikladám judikáty

    Hlasovalo 11 pouzivatelov

    Užitočné (11)
    arizona, branislavp, Dav, deeda, Kvaka, Erzebeth, albenta, Anik, avalik, ivka70, Pepa
    11
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    albenta Ďakujem za poradenie, no poprosím o niečo bližšie, vidím, že to myslíte dobre, no trochu nerozumiem, som už dôchodkyňa a nevyznám sa v paragrafoch, ani v tom ako sú pokrivené viem len to, že by som si mala dať do poriadku svoje majetkové pomery, aby som pri neustálych "akože" dlhoch môjho manžela neostala na staré kolená na ulici...(manžel ešte pracuje a zarába nadštandard, do domácnosti prispieva minimálne, no nikdy nemá peniaze na nič - neustále mi tvrdí, že je v mínuse a musí si požičiavať - akože od jeho rodiny
    Mária27 Ak predáš pozemky, daj si peniaze poslať na osobitný účet a z toho zaplať aj byt. To by malo byť jasným dôkazom, že je byt kúpený z tvojich výlučných peňazí, nie z BSM. Zmluvu napíš len na seba aj vklad do katastra. Manžel do toho nemusí byť zainteresovaný vôbec.
    Manžel si zrejme odkladá pre seba zo zárobku - jeho príjmy sú ale spoločné peniaze. Ak si požičiava peniaze, nedaj mu na to ani tichý súhlas, nech sú to len jeho dlhy, ktoré sa nebudú pri rozchode deliť a splácať spoločne.
    albenta Ďakujem, pomohli ste mi, ale stále nechápem pojem "tichý súhlas" . Žiadny súhlas si odo mňa nikdy nepýtal, ani by som mu ho nedala. Vždy ma postavil pred hotovú vec. Napr. Kúpil som auto - požičal som si od rodičov a bodka. Potom sme spolu splatili, kým som pracovala aj ja. No o daľších pôžičkách som ani nevedela, myslela som, že sú to peniaze našetrené z jeho príjmu...
    Mária27 To je ten tichý súhlas. Na taký oznam by si mala reagovať, napr. žiadať neplatnosť právneho úkonu (relatívna neplatnosť). Zrejme zahrnie to auto do BSM ale zároveň aj dlhy. Vlastne si takto stále len šetrí pre seba. Rozhodni sa, či to budeš riešiť rázne.
    branislavp albenta, súhlasím ako Ti radí Mária27. Zmluvu si daj napísať právnikovi tak, aby bolo z nej zrejmé, že iba Ty budeš vlastníkom bytu, v 1/1, iba Tvoje meno bude figurovať na zmluve ako kupujúci.
    Určite musíš dbať na to , aby si vedela v prípade "Potreby" zdokladovať TVOJE peniaze, nielen pri kúpe bytu. Zaveď si aj svoju osobnú evidenciu o Tvojich peniazoch, sama pre seba.
    albenta dakujem
      zbaliť

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Hlavne daj pozor,aby to bolo všetko preukázateľné,žiadna bokovka v tomto prípade.Pekne cez banku a potichu.Nech do toho nikto nerýpe.
    albenta Poprosím o upresnenie, vidím, že to myslíte dobre, no trochu nerozumiem, som už dôchodkyňa a nevyznám sa v paragrafoch, ani v tom ako sú pokrivené viem len to, že by som si mala dať do poriadku svoje majetkové pomery, aby som pri neustálych "akože" dlhoch môjho manžela neostala na staré kolená na ulici...
    BXLmiami Chod za advokátom,a žiadaj rozdelenie BSM počas manželstva.Oplatí sa Ti zaplatiť si právne poradenstvo 100x sa ti to vráti.A vyber si ženu advokátku :-)

    Patrí byt kúpený za peniaze získané predajom pozemkov zdedených po mojich rodičoch do BSM?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.