Zavrieť

Porady

Kupil som vozidlo, odratavam DPH, mozem odratat v case a nie naraz?

Kupil som vozidlo, je tam asi 10 000 EUR DPH.

Nechcem tu DPH odratat hned v dalsom mesiaci (som mesacny platitel DPH), pretoze vznikne nadmerny odpocet. Nemam az take velke obraty. Nechcem zbytocne vzbudzovat pozornost danoveho uradu, aj ked je vsetko legitimne.

Viem o moznosti posunut odratanie DPH az na posledny kalendarny mesiac danoveho obdobia (paragraf 51 odsek 2).

Otazka: Je mozne tu DPH postupne povedzme po tisicke odratavat kazdy mesiac? Aby sa to pekne "vyhladilo" namiesto jednej velkej odratavacky ktora sposobi nadmerny odpocet.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nie, nie je, kedže doklad o obstaraní máš len jeden.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Načo úverovať bezúročne štát niekoľko mesiacov, ak nárok na odpočet je legitímny. Nadmerný odpočet nie je nič neobvyklé a za 10 000 € sa oplatí aj pozornosť vzbudiť.

    kinimod je offline (nepripojený) kinimod

    kinimod
    Tweety
    Nie, nie je, kedže doklad o obstaraní máš len jeden.
    Do kedy je teda mozne to najneskor odkladat? Max 12 mesiacov?
    Tweety Platí § 51
    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

    Kupil som vozidlo, odratavam DPH, mozem odratat v case a nie naraz?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.