Zavrieť

Porady

Ako zrušiť exkluzívnu zmluvu na predaj domu?

Po rodičoch sme zdedili starší rodinný dom - je nás 10 dedičov, ale predaj domu zverili mne.Inzerát som dala na bazár.sk, kde sa mi ako prví prihlásili realitní makléri a nakoľko sa mi ho nedarilo predať, tak som s jedným podpísala dohodu o poskytovaní realitných služieb. Povedal mi že on už aj má záujemcov a to sa určite predá spomenul aj to, že ak sa mi niekto ozve tak mu mám dať vedieť, ale dal mi podpísať zmluvu exkluzívnu. Nikdy som nič také nevybavovala a tak som ju podpísala, dokonca mi ju napísal na dobu neurčitú, ale až potom som zistila, čo je to exkluzívna zmluva, volala som mu, že to chcem zmeniť, ale mi len prepísal dobu na 6 mesiacov, že to sa určite predá, ale prešiel už viac ako mesiac a vôbec sa mi neozýva, nebol ešte ani 1 záujemca.
Keď to teraz skúmam, tak exkluzívna zmluva by mala byť uzavretá na výlučnú žiadosť predávajúceho- ja som to vôbec nežiadala, -je nás 10 dedičov, ale on zaškrtol v zmluve , že je mojím výlučným vlastníctvom- hoci videl list vlastníctva, ale môj spoluvlastnícky podiel je v 1/7. Nepotreboval ani súhlas ostatných vlastníkov a v zmluve nikde nie je uvedená výška pokuty pri vypovedaní zmluvy.
Dá sa takáto zmluva vypovedať? ak s tým aj ostatní súrodenci nesúhlasia.
A ako mám postupovať.
Ďakujem za vaše rady a pomoc.
Naposledy upravil betkap : 21.10.16 at 09:10
Chobot Aké tam náš finančné podmienky? Napr. odmena maklérovi? Alebozmluvná pokuta za porušenie zmluvy?
betkap Odmena kancelárie je tam 3% z kúpnej ceny ale zaškrtnuté je , že ju hradí kupujúci, a pokuta za porušenie zmluvy nie je nikde uvedená
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zmluva je neplatná. Žiadnu zodpovednosť nenesieš, nakoľko druhá strana o spoluvlastníctve vedela.

    Z rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 4 MCdo 23/2008:
    „V prípade zmluvy ako dvojstranného právneho úkonu, ktorý je výsledkom slobodnej vôle zmluvných strán, vedomosť jednej zmluvnej strany o neplatnosti zmluvy (resp. o dôvode neplatnosti) vylučuje zodpovednosť druhej zmluvnej strany za škodu spôsobenú neplatnosťou tohto právneho úkonu. Takýto záver možno vyvodiť z analogického použitia ustanovenia § 268 veta prvá Obch. zákonníka, podľa ktorého kto spôsobil neplatnosť právneho úkonu, je povinný nahradiť škodu osobe, ktorej bol právny úkon určený, ibaže táto osoba o neplatnosti právneho úkonu vedela. I keď zodpovednosť za škodu spôsobenú neplatnosťou právneho úkonu v obchodnoprávnych vzťahoch je postavená na objektívnom princípe (bez ohľadu na zavinenie), niet rozumného dôvodu, pre ktorý by v oblasti jedného odvetvia súkromného práva, akým je obchodné právo, mala byť vedomosť o neplatnosti právneho úkonu spájaná s vylúčením zodpovednosti za škodu spôsobenej touto neplatnosťou, zatiaľ čo v inom odvetví súkromného práva, akým je občianske právo, by takýto následok nemala mať.“.
    betkap Ďakujem za rady, myslela som, že by to takto malo byť, ale nemám také skúsenosti čo sa týka práv a zákonov (aj keď sa pozriem na to čo mi treba, ale aj tie sa dajú všelijako obísť), tak som si to chcela poistiť. Ešte raz ďakujem za odpoveď.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    betkab, ak si nedala maklérovi písomné splnomocnenie od Tvojich spoluvlastníkov, že si oprávnená konať v ich mene, tak by nemal byť problém písomnou formou osloviť makléra o zrušenie zmluvy z dôvodu, že Tvoji spoludedičia nesúhlasia s predajom cez realitnú kanceláriu. V tom prípade aj exkluzívna zmluva nemá právne opodstatnenie, pretože v nej by mali figurovať podpisy aj ostatných spoluvlastníkov. To by znamenalo, že aj maklér konal protizákonne, keď sformuloval EZ, ktorá je v rozpore so skutočnosťou. Predsa maklér videl aj LV, mal osloviť aj ďalších spoluvlastníkov.
    Ale neviem, čo je v EZ dojednané s maklérom, potrebné je si poriadne prečítať EZ, čo je v nej uvedené.
    Maklér je sprostredkovateľ pri predaji nehnuteľnosti a pracuje pre určitú realitnú kanceláriu. Zisti si cez google názov RK a keď sa Ti neozve maklér, oslov RK ako jeho nadriadeného. Možnože, maklér tam už nepracuje.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Samozrejme takato zmluva je neplatna ak ju neuzavreli aj ostatni vlastnici, alebo ak si od nich nemala spnomocnenie. Ale on ta teraz bude strasit tym, ze si spachala podvod tym, ze si podpisala, ze nehnutelnost je v tvojom vylucnom vlastnictve, (a bude mat v podstate z pravneho hladiska pravdu, bohuzial).
    Naposledy upravil misomiso : 21.10.16 at 08:51
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    betkap A keď on videl list vlastníctva, kde je uvedené, že môj podiel je 1/7 a sám to tak napísal. Je moja chyba, viem, že som to podpísala, ale on keď s tým robí, by tiež mal vedieť, že ak to nie je výlučne v mojom vlastníctve tak, to tam nemôže napísať.
    Lebo ak dopíše ,že spoluvlastnícky podiel klienta k nehnuteľnosti je 1/7, tak by mal zaškrtnúť ako vlastníctvo k nehnuteľnosti - podielové spoluvlastníctvo a nie osobné výlučné vlastníctvo. Tak to mám v zmluve.
    ďakujem za rady. Ja sa neradá ťahám po súdoch, preto by som to chcela vypovedať v kľude, nejakou dohodou, alebo výpoveďou, len chcem nejaké rady ako to urobiť, aby som nespravila ďalšiu hlúposť, lebo ja si tiež myslím, že by takáto zmluva nemala byť platná.
    branislavp betkap, pre druhý krát, si rozmysli, čo podpisuješ. Lebo ak podpíšeš niečo, si tým "niečo" aj zaviazaná a mohla by si tým nerozvážnym rozhodnutím si narobiť veľké problémy. O to viac, že si podpísala exkluzivitu služby RK, tak aj exkluzívne sankcie by z toho mohli strašiť, preto radšej opatrnosť. Ale v Tvojom prípade EZ je neplatná, nie si vlastník v 1/1, ale v 1/7.
    betkap ďakujem, ja viem, že je to poučenie do budúcna, ale nikdy so s takými vecami nerobila, a akosi časovo sa nemám času venovať predaju domu a študovaním zákonov, tak som naletela. Ja sa snažím si svoju prácu odrobiť poctivo , tak som verila a teraz tomu musím venovať ešte viac.
    expeeert Pri podpisovaní čohokoľvek si treba dávať pozor a VŽDY si pozorne prečítať všetko čo sa tam píše ešte pred podpísaním. Najväčší pozor si treba dať vtedy, keď niekto robí nátlak na podpis (...nemám čas, tak mi sem hoďte rýchlo jeden podpis, ponáhľam sa...) Vtedy ho treba poslať kadeľahšie aj s jeho zmluvou.
    Ten čas venovaný prečítaniu zmluvy je veľakrát lacnejší ako zmluvné pokuty...
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Tak keď nie je zmluvná pokuta, tak si kľudne môžete hľadať kupujúceho aj sami. Ak nájdete, tak mu to predáte a realiták nebude mať nárok na odmenu.

    Neviem, v čom presne spočíva tá exkluzivita. Nemáš to definované v zmluve?
    betkap Je v nej uvedené, že klient nebude priamo, alebo nepriamo kontaktovať tretie osoby, s ktorými kancelária navrhovala zmluvy, ani neuzatvorí inú sprostredkovateľskú zmluvu s inou fyzickou alebo právnickou osobou ale nikde nevidím, aby som mala zákaz predať si ju sama.
    Lebo chápem, že ak by mi priviedol kupca on, bolo by odo mňa necharakterné, aby som s ním poza jeho chrbát dohodla ja predaj. Ale on mi doteraz nikoho nedoviedol.
    Chobot TAk si nikoho nenašiel. Ak nemá klienta, nemá koho priviest.

    Nahoď aj sama inzeráty, rozhoď informáciu po známych a po dedine, že predávate dom.Možno sa ti niekto ozve.

    Ako zrušiť exkluzívnu zmluvu na predaj domu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.