Zavrieť

Porady

Preddavok na ZP - platba navyše - VOZD?

Ahojte, SZČO v januári 2016 zaplatil odvod do ZP vo výške 57,68 eur, teda za december, ktorý ale už mal uhradený v decembri 2015. Teraz, v januári 2017 mu ZP vrátila preplatok. Nejde o preplatok z RZZP, ale jednoducho platba navyše. Teda ako mám zaúčtovať tých zaplatených 57,68? Môžem rovno ako VNZD, ak viem, že to ZP vrátila? Alebo to musím v r. 2016 účtovať do VOZD a vrátenie v r. 2017 do POZD. Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Ja by som to určite urobila tak, že v r. 2016 VOZD a v roku 2017 - VOZD
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Myslela si POZD, však? Aj som to takto urobila, vďaka.
    Anik mondes myslela som výdavok mínusom, každopádne je to príjem roka 2017
    mondes Aha, jasné. Ale pri pauš. výdavkoch to aj tak bude príjem.
    Anik áno
    KloferHladny a ja som zvedavý, ako to ZP vysporiada v ročnom zúčtovaní a akú sumu uhradených odvodov uvedieš do DPFO B
    Katy a R ZP to v RZZP vysporiada jednoducho - táto suma nebola uhradená - resp je to nula Platbu zaplatenú bez právneho dôvodu (vlastne omylom) vrátili.
    KloferHladny no hej, len anik píše, že je to riadny odvod ZP ktorý zníži daňový základ a súčasne sa v DPPO B uvedie ako uhradené poistné a z toho majú robiť v ZP zúčtovanie ...
    mondes Nie , do RZZP to nepôjde, nakoľko ZP volala dotyčnému, či to chce vrátiť, alebo započítať. Chcel to vrátiť. A zaúčtovala som to do VOZD.
    KloferHladny Ale bude to v Tabuľke v prílohe č. 2 DPFO B ? a tak isto v riadku "preukázateľne zaplatené poistné" ? Ak áno, potom to je podkladom pre ZP k ročnému zúčtovaniu. Ak to tam neuvedieš, potom kedy to dáš do daňových výdavkov ? V roku 2017 A ako si zapamätáš že to máš dať v roku 2017 do DPFO ako preukázateľne zaplatené poistné ?
    Podľa mňa sa oprava mala urobiť tak:
    1 Buď sa do poisťovne oznámi, aby túto platbu zúčtovali ako čiastočnú úhradu poistného za 12/2016 (splatné v 01/2017) a potom to zaúčtuješ VOZD v roku 2016 a súčasne uvedieš do "preukázateľne zaplatené poistné" alebo
    2. Poisťovňa preplatok vráti, u Teba je to poistné platené bez právneho dôvodu (VNZD) a príjem v roku 2017 bude storno VNZD. V "preukázateľne zaplatenom poistnom" vykážeš iba 12 platieb = preddavkov na ZP.
      zbaliť

    Preddavok na ZP - platba navyše - VOZD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.