Zavrieť

Porady

výživné

dobrý deň, dufam,že nikoho neurazím a nebudem zbytočne šokovať. Prípad bežne známy,, výživne,neplatič. 11 súdov sa nami, obžalovaný biologický otec na súdy nechodil. po 5 rokoch prišiel,, sám uznal výživné vo výške 100e. súhlasil so zmenou priezviska, a odišiel . Problém nastavá akosik keďže žije so svojou mamou,,majú spoločný učet, trvalé bydlisko,, dobre akceptujem nezaujem,,ale akotak sa aj záujem javí podla chuti a nalády! a skor mam problem ,,otca doma zastihnuť,,a stara matka,, vždy apeluje,že nevie kde jej syn je, že sama o celprípad nemá zaujem,v poriadku až do dnešného dňa kedy som syna bola nútená opustiť z nemocnice BRAtislava Ružinov,,koli práci,,kde drobčeka zajtra pre vážnosť choroby plúc prevažajú na kramáre na CTčko,, a ten benzín do Bratislavy 120km a naspet z Nového mesta nad Váhom,, ešte pri tarche živiť auto a zdedený starý dom,, nieje pre samoživiteľku jednoduché, a som počula po uliciach fámy,,že pri závažnosti,, bezpečia deti a povinosti zo zákona o rodine a starostlivosti príbuzných,, mám právo súdne požiadať o výmahánie,, výživného od starých rodičov,,, rodičov biologického otca,, už len vzhladom k tomu,že roky na účet babičky chodil cely príjem biologického otca a babička nemala chochmes poslať ani polovicu výživneho,,syn,, ma nadanie,,na biliqvalne sukromé vzdelanie,,kde skušky spravil,,a čaká nás,, nastup do školy,, v Trenčíne s mesačnými výdajmi 100e,plus Výdaje za liečbu ,,a liečenia,, nechcem nikoho zdierať..ale myslím si ked si babička dovolé s frajerom staviať nové hniezdo a prenajímať 3 izbový byt,,dokaže raz mesačne zabezpečiť bežné výživné svojmu vnukovi. 50ročná vitalná žena.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Počuli ste zle. Príjem otca dieťaťa (napr. mzdu) bolo možné zraziť pri zdroji, ak teda ste podali návrh na exekúciu. Tá je okrem iného podmienkou pre poberanie náhradného výživného.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    len.pali dobrý deň draik,možem sa opýtať,, máte kvalifikáciu k danej téme,, len ma zaskočilo.. samozrejme veľa ludí ma rovnaky postoj,, o tom,že je to nemožné a s takým presvedčením to argumentujú.. ja sa len stretavám z matkami,,ktoré sami platia za dvoch dospelých synov,,ktorý roky na svoje deti neplatia,,naštastie vnučatka milujú..nezda sa mi,že by mi pri spoločných stretnutiach klamali.. nohužial aj ked oni samé su platičkami za svoje plnoleté deti,.. je možné ,že spor nevyhrám,čo je pre mojho chorého syna,, dosť nefer.. 7 rokov neplatenia je dosŤ. v članku som písala ,že mám 11 sudných sporov za sebou,, k tomu samozrejme patria aj exekučné ,úradné a pravné úkony,čiže naozaj niesom z tých ktorá sa na nete nudí a píše sem neoverené fakty, exekučný príkaz beží už 7 rokov,a bohužial keď sa mi aj kriminalny policajny zbor ospravedlnuje,že pán balamutí rafinovane priebeh činu, a vie sa vždy vyhnuť podmienkou ,,tresnemú úkona odnatia slobody po dobu 7 rokov,,,tak bude naivné sa ešte spoliehať ,že mi štát pomôže,,čo nikto nechce,,chcem len svoje práva,, práva mojho syna,,a upovedomiť pani svokru,,že svojim postojom,, ničí viac ako len jeden ludský život,, tak musi prijat zodpovednosť,..evidetne celý problem,, nastava u pani svokry,,ktorá roky pred tým zanedbavala aj situaciu vlastnej rodiny,,natož mojej, takže je na čase po 50tke pre nu dospieť,, prijať zodpovednosŤ a v konečnom dosledku,,vymahať peniaze,može ona od syna,, v jednej obyvačke,, ja fakt po 12 hodinových zmenach,, nemam čas priestor ani benzín,, nahanať mimo mesta,, rodinu otca dieťaťa a 7 rokov im vysvetlovať..že keď ja dokažem synovi venovať mesačne celý príjem,,100e nieje až tak vela pre nich ked su na to dvaja.
    draik Zopakujem, že v prvom rade majú vyživovaciu povinnosť rodičia voči deťom, čo je možné dosiahnuť aj exekučným konaním, aj ju dobrovoľne neplnia.
    Nie je možné zaviazať iba jedného starého rodiča, aby plnil výživné namiesto svojho potomka.
    Iba vtedy, ak nemôže rodič objektívne plniť vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu a ak je to nevyhnutné, prechádza vživovacia povinnosť na vzdialenejších príbuzných, pričom zaviazaní by boli všetci príbuzní v rovnakom postavení k vyživovanej osobe, a to v závislosti od svojej ekonomickej situácie. Nie je teda možné si účelovo vybrať len jedného príbuzného (napr. starého rodiča) a od neho požadovať celé plnenie.
    Z Vášho príspevku vyplýva, že otec dieťaťa má (mal) príjem, teda si mohol plniť vyživovaciu povinnosť. Niet preto dôvodu na to, aby vyživovacia povinnosť prechádzala na iných príbuzných.
    Okrem toho je možné po splnení podmienok využiť inštitút náhradného výživného
    Pár § zo zákona o rodine pre upresnenie :
    § 68
    Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú.

    § 69
    (1) Ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť plniť, prechádza táto povinnosť na predkov. Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní.

    § 70
    Každý z príbuzných na rovnakom stupni plní vyživovaciu povinnosť v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných príbuzných.
    arizona draik,pri vsetkej ucte...ja som pred mnohymi rokmi tiez mala dlhodoby problem dostat od exmanzela vyzivne. Tak som si podala ziadost na sud,aby vyzivne namiesto neho platili jeho rodicia.Byval s nimi v jednej domacnosti,peniaze mal,robil na cierno,takze neoficialne. Sud mi to schvalil,sudca sa vyjadril, ze si to maju "vykompenzovat" rodicia so svojim synom a basta. Platili dokedy dieta chodilo do skoly. Tiez som netusila o takejto moznosti,ale poradila mi to znama,ktorej tiez platili stari rodicia,namiesto exmanzela. Takze som pisala z vlastnej skusenosti...
    len.pali arizona ,moooc Ďakujem,, naozaj,, táto podpora,, že mám šancu,hlavne synčekovi pomocť a zlepšiť mu životnú uroveň,, s menším stresom, aj pre neho samotného,je naozaj milé. dakujem ešte raz, podam správu,ked spor na sude skončí.
    len.pali draik, no náhradné výživné mam zastavené, lebo sa exekutorke podarilo počas roka stiahnuť cez 300e,, ktoré mi dala v máji tochto roku, a musím opatovne preukazaŤ ,že otec dieťaťa zase neplatí, aj ked fakt krutý ostavá,že exekutorka mi posiela len zameškané dlžné výživné s pred 7 rokov,, kde aj mne potom vznikali finačne dlžoby,ktoré musim zaplatit, samotne neplatenie biologického otca,, nás len roky dostava do finačných nepríjemností. a vrchol všetkého,, ak otec dieťaťa nebude platit 18 rokov,, veľká hrozba,, že nakoniec dlh na úrade,, s tým,že by mi roky úrad vyplacal výživne za biologického otca,, by buď nakoniec žiadali odo mna naspeť vrátiť alebo by si počkali na nášho syna,ktorý by nakoniec ako darom jeho 18tich rokov na miesto stužkovej,, splácal cez požičku svoje vlastné výživné.. naozaj ako hovorím,, aj zákon a právomoci,, a dokonca aj možnosti nepoberaŤ náhradné výživné na základe týchto ohrozujucích faktov pre mňa a syna,, mám už viac krát obehané vlastnými nohami. to je naozaj len o paragrafoch ,,,s knižnej akej formy ?
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ano, da sa dat poziadavka na sud,aby vyzivne platili otcovi rodicia. Sud preskuma vsetky okolnosti a rozhodne..."vyhodou" pre teba je aj to, ze otec dietata byva spolocne s rodicmi,takze oni si mozu nasledne vymahat dlznu ciastku od neho.
    len.pali ďakujem sa odpoveď.. tak aspoň nádej je..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.