Zavrieť

Porady

Trestný rozkaz

Dobrý deň, mám trestný rozkaz na exmanžela,súd ho zaviazal zaplatiť mi pohľadávku za výživné do troch rokov. Kedy si môžem nárokovať pohľadávku a úroky z omeškania odkedy. Totižto, musela som ísť do nájmu a on si užíva v našom spoločnom byte a nechce mi dať kľúče.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Vymahat cez exekutora mozes jeden den potom, odkedy uplynula splatnost jednotlivych platieb vyzivneho. Trestny rozkaz neznamena, ze jeho vydanim prides o pravo vymahat splatne vyzivne, lebo v nom je uvedene, ze odsudeny ma do troch rokov zameskane vyzivne zaplatit. Trestny rozkaz nie je zmena povodneho rozsudku urcujuceho splatnost jednotlivych splatok vyzivneho.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bubu1972 Ak tomu dobre rozumiem, tak, keď mi nezaplatil výživné v zmysle rozsudku čo i len jeden mesiac, tak od tej splatnosti si môžem uplatňovať aj úroky. Je to v zmysle aj zákona o rodine?
    profesional Rozumieš tomu zle. Lebo ti poradil ako právne neznalá osoba totálnu sprostosť.
    buchač profesional (Včera 16:53) Rozumieš tomu zle. Lebo ti poradil ako právne neznalá osoba totálnu sprostosť.
    ======================
    Kuwa...hlavne, že Ty si múdry jak rádio Jerevan....

    Kuwa, nechce sa mi hľadať, ale už si bol nachytaný na hruškách...na totálnej a absolútnej sprostosti, ktorú si vypotil.

    ...a mimochodom....TY musíš byť teda fakt fasa odborník...riešiš občianské právo, obchodné právo, trestné právo....
    profesional Trestným rozkazom v rozsahu povinnosti náhrady škody, ide o civilný výrok a pôvodný nárok zaniká. Nakoľko si zjavne neprávnik, mal by si si doštudovať elementárne základy teórie práva.
    Nenahrádza tým rozsudok o výživnom, avšak má účinky k existencii nároku.
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ako vidím, tunajším amatérskym právnikom nehovorí litispendenčný princíp totálne nič.

    Litispendenčný princíp súdneho rozhodnutia znamená, že okamihom právolatnosti rozhodnutia súdu, PÔVODNÝ NÁROK čo do výšky aj povahy ZANIKÁ. A NAHRÁDZA SA NOVÝM NÁROKOM a to titulom rozhodnutia súdu a vo výške v akej o ňom rozhodol súd.

    Takže:

    Pôvodne dlžné výživné zanikne okamihom právoplatnosti trestného rozkazu, ak proti nemu nepodá odpor.

    V totožný okamih ti vznikne nový nárok. Ak mu súd určil lehotu na úhradu 3 roky, budeš to môcť dať na exekúciu až po 3 rokoch a 1 dni odo dňa, kedy trestný rozkaz nadobudne právoplatnosť.

    Jeho povinnosť platiť výživné za obdobia, ktorého sa rozsudok netýka, tým nie je dotknutá.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft "Pôvodne dlžné výživné zanikne okamihom právoplatnosti trestného rozkazu, ak proti nemu nepodá odpor."
    Chceš tým naznačiť, že podľa tohto princípu, ak dlhuje 5000€ a nový rozkaz určí len 1000€ - že tých dlžných 4000€ je v ľufte?
    Že ak nebude platiť 3 roky, až potom môže vymáhať? Že počas tej doby by nemohla požiadať ani o náhradné výživné?
    Nič v zlom - ale toto pri výživnom neplatí.
    To by potom v tomto štáte bolo toľko matiek, ktoré by čakali a čakali a ho*no by dostali, lebo by platil litispendenčný princíp?
    Mimochodom - zle vykladáš tento princíp:
    http://www.relevans.sk/pravny-bullet...orovom-konani/
    Pokiaľ si poriadne čítal - ona nevedia už žiadne konanie - trestný rozkaz je vydaný. Nie je žiadna prekážka, aby sa vykonal. Podmienka je - aby povinný podľa toho TR vyplatil všetko do troch rokov! A pokiaľ sú určené splátky - musí ich platiť - ak neplatí - prichádza exekútor.
    profesional Bohužiaľ, je to tak. Či sa ti to ako právnemu laikovi páči, alebo nie. Platí to na všetky druhy nárokov. Výživné z toho nie je nijako vyňaté.

    Je mi jedno, či sa ti právo páči, alebo nepáči a či sa ti zdá morálne, alebo nie. Ono je platné a záväzné. Nič také ako platnosť práva len keď sa ti to zdá morálne neplatí.

    Naštuduj si základy práva a potom mínuskuj.
    bubu1972 Môj exmanžel mi neplatí nič. A čo je ešte väčší problém, platila som úvery, pokiaľ som mohla,potom som stratila prácu, nakoľko som 10 rokov ťahala 22 hodín denne, mala som 4 práce a skončila som v nemocnici. Museli sme predať náš 4-izb.byt,vyplatiť všetky hypotéky a to čo ostalo, z toho som si chcela kúpiť menší byt, len mi nechcel podpísať zmluvu, povedal, že chce 1/2 peňazí,inak to dá do dražby. On býva v našom 2izb.byte,od ktorého mi nechce dať kľúče,čiže ja musím byť v podnájme. Rada by som nejakým spôsobom dostala od neho čo najrýchlejšie výživné naspäť a 1/2 bytu vyplatiť,aby som si mohla kúpiť nejaký malý byt a nemusela byť v podnájme. Len ako nato, aby to bolo v zmysle práve,nakoľko mi splátky nepomôžu,potrebujem hotovosť.
    profesional Doriešiť rozdelenie bsm..
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Odo dňa právoplatnosti. Takže pokiaľ sa odporca neodvolá, nepodá odpor - daj si vyznačiť na súde právoplatnosť a môžeš konať. Samotný tr.rozkaz je zároveň aj exekučným titulom. Právo na priznanie nárokov podľa trestného rozkazu sa premlčuje po 10-tich rokoch odo dňa, kedy sa malo právo podľa rozkazu plniť.
    bubu1972 Bolo to už na krajskom súde, kde nie je možné odvolanie, je to tam napísané. Ďakujem za odpoveď, pôjdem si dať vyznačiť právoplatnosť na krajský súd.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.