Zavrieť

Porady

príjem z predaja nehnuteľností

Ako fyzická osoba som prenajímala firme s.r.o. dom, ktorý je v katastri vedený na moju osobu od roku 1998, ale nemám v ňom trvalý pobyt. Chcem vedieť, či ešte platí, že príjem z predaja nehnuteľností je oslobodený od dane až po 5 rokoch od posledného účtovania.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený:

    a) keď je tam trvalé bydlisko predávajúceho min. 2 roky
    b) keď majiteľ vlastní nehnuteľnosť aspoň 5 rokov

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    vierka6
    Ako fyzická osoba som prenajímala firme s.r.o. dom, ktorý je v katastri vedený na moju osobu od roku 1998, ale nemám v ňom trvalý pobyt. Chcem vedieť, či ešte platí, že príjem z predaja nehnuteľností je oslobodený od dane až po 5 rokoch od posledného účtovania.
    Pises, ze si dom prenajimala ako FO. Ak pojem FO znamena obcan (nie podnikatel/zivnostnik), tak predmetny dom nikdy nebol zahrnuty v obchodnom majetku.. oslobodenie z predaja po 5 rokoch sa pocita odo dna vyradenia z obchodneho majetku....to ze si mala prijem z prenajmu takehoto domu, ktory si zdanovala podla §6,3 nic nemeni na veci, ze nebol zahrnuty do obchodneho majetku... A kedze teda nebol nikdy zahrnuty do obchodneho majetku, jeho predaj je podla mojho nazoru oslobodeny podla §9,1,b po 5 rokoch od jeho nadobudnutia... takze v tvojom pripade je prijem z predaja takehoto domu oslobodeny od dane z prijmu.

    Ak pojem FO znamenal zivnostnik/podnikatel a dom si mala zahrnuty v obchodnom majetku zivnosti, oslobodenie sa vztahuje az po 5 rokoch od vyradenia tohto domu z obchodneho majetku.
    Naposledy upravil martinez : 25.07.06 at 11:32

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    smith
    Príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený:

    a) keď je tam trvalé bydlisko predávajúceho min. 2 roky
    b) keď majiteľ vlastní nehnuteľnosť aspoň 5 rokov
    S tym, ze bod a) sa tyka bytu ... nie domu

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Mikolajova
    Prosím Vás ako viem či sa jedná o predaj alebo prevod nehnuteľnosti?
    Na to musí existovať nejaký "vážny dokument". Napríklad zmluva.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Mikolajova
    Prosím Vás ako viem či sa jedná o predaj alebo prevod nehnuteľnosti?
    Predaj je za protihodnotu, a prevod je napr. darovaciou zmluvou, zdedením. Inak na LV je vždy uvedený spôsob nadobudnutia.

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Paula
    Na to musí existovať nejaký "vážny dokument". Napríklad zmluva.
    A v tej zmluve je uvedené či to je predaj alebo prevod? Je to len Kúpno predajná zmluva.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Mikolajova
    A v tej zmluve je uvedené či to je predaj alebo prevod? Je to len Kúpno predajná zmluva.
    Veď už v názve zmluvy to máš, že je to kúpa nehnuteľnosti. Platíš za tú nehnuteľnosť. Pri prevode (darovaním, dedením) nič neplatíš, okrem správnych poplatkov.

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    No nič, čítala som niečo v Poradcovi, tuším, ale tam to bolo trocha inak vysvetlené, tiež sa mi to nepozdávalo. Musím to doma ešte raz preštudovať.

    koral je offline (nepripojený) koral

    koral
    smith
    Príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený:


    a) keď je tam trvalé bydlisko predávajúceho min. 2 roky
    b) keď majiteľ vlastní nehnuteľnosť aspoň 5 rokov
    Súhlasím s uvedeným, mám podobný problém a nie som si istá či som si ho správne vysvetlila.Predávam nehnuteľnosť, ktorá je v liste vlastníctva definovaná ako dom.Nemám v ňom trvalý pobyt.Vlastním ho 6 rokov. Využívam ho na rekreačné účely.Vzťahuje sa na predaj § 9 odstavec b - oslobodenie od dane ?????, alebo oslobodenie od dane je podľa písmena a s podmienkou trvalého pobytu ????
    Ďakujem za odpoveď.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    martinez
    S tym, ze bod a) sa tyka bytu ... nie domu
    § 9 ods.1 písm.a/ ZoDP - Od dane je oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov ....
    Obytný dom sa rozumie klasický slovenský rodinný baráčik ....

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Mikolajova
    Prosím Vás ako viem či sa jedná o predaj alebo prevod nehnuteľnosti?
    Zákon o dani z príjmov hovorí o zdanení prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Predaj je odplatný prevod vlastníckeho práva.

    koral je offline (nepripojený) koral

    koral
    Takže stále neviem, či musím mať v tom dome trvalý pobyt minimálne 2 roky,alebo stačí že ho vlastním viac ako 5 rokov a bez podmienky trvalého pobytu je príjem oslobodený od dane.
    Ďakujem za odpoveď.

    money je offline (nepripojený) money

    money
    koral, ked nesplnas podmienku trvaleho pobytu min.2 roky, tak predaj je oslobodeny ak nehnutelnost vlastnis min. 5 rokov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.