Zavrieť

Porady

zOF - rozdiel medzi platiteľom a neplatiteľom DPH

Ahojte, chcem sa opýtať aký je rozdiel pre vystavenie zahraničnej FA do EU, ak dodávateľ je platca DPH a odberateľ je neplatca a ak dodávateľ aj odberateľ sú platcami DPH.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Reina je offline (nepripojený) Reina

    ja som ja o:) Reina
    no záleží čo sa predáva.

    1. TOVAR
    - odberateľ je neplatiteľ - neposkytol IČ DPH - vystavíš so slovenskou daňou.
    - odberateľ je platiteľ dane s IČ DPH vo svojej krajine - tak vystavíš FA bez dane (s oslobodením od dane) s povinným textom "Dodanie je oslobodené od dane"

    2. SLUŽBY
    No a služby majú tiež svoje pravidlá - tam však záleží aké služby dodávaš.

    § 15 ods. 1
    - Ak sú to tzv. nehmotné služby - právne, poradenské, účtovné... s miestom dodania § 15 ods. 1 - tak sa aj neplatiteľ DPH musí registrovať a potom vystavíš faktúru bez dane - s prenesením daňovej povinnosti a povinným textom "Prenesenie daňovej povinnosti". Ak by ti aj napriek všetkému IČ DPH neposkytol - vystavila by som fa so slovenskou daňou.

    - § 16 - osobitné služby
    Potom sú služby špeci - § 16, kde už záleží aká konkrétna služba sa poskytuje - napr. ak by to bola služba na nehnuteľnosti - tak záleží, kde tá nehnuteľnosť je, lebo tam sa musí odviesť DPH a potom skúmaš kto je povinný tam odviesť dph - či dodávateľ alebo odberateľ. Podľa toho potom vystavuješ faktúru. Ak je povinný tam platiť odberateľ - tak bez dane ak ak dodávateľ (tak sa tam musí registrovať a vystaviť fa s príslušnou sadzbou dph v danej krajine)

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    skuma sa ci ide o sluzby alebo tovar, miesto dodania, moznost oslobodenia od dane a prenesenie danovej povinnosti citaj zakon o DPH, aj na financnej sprave su odborne clanky, usmernenia, aj tu na porade je x odpovedi a aj google da odborne clanky

    zOF - rozdiel medzi platiteľom a neplatiteľom DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.