Zavrieť

Porady

Kedy povinna príloha - Vykaz príjmov a výdavkov

Podnikatel FO účtujúci v jednoduchom účtovnictve má podla DP uvedené že uplatňuje preukazatelne vydavky z danovej evidencie. Tak sa pýtam, či je teda povinnou prílohou aj vykaz príjmov a výdavkov? Vdaka za vysvetlenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    duves No fajn. Takže ak mal podnikatel FO príjmy z podnikania za rok 2016 vo výške 14.000,-€ a vydaje v podnikaní 12.000,-€ tak musí mať evidenciu výdavkov, alebo nemusí? dik
    kn-alka Výkaz príjmov a výdavkov je pri jednoduchom účtovníctve

    Daňová evidencia - je evidencia príjmov a výdavkov napr. v exeli


    Mimochodom v tom linku máš predsa napísané:
    Počas uplatňovania preukázateľných daňových výdavkov v rozsahu daňovej evidencie, daňovník nie je účtovnou jednotkou (napr. nemá povinnosť zostaviť účtovnú závierku, vyhotoviť účtovné výkazy).

    Výkaz príjmov a výdavkov je predsa účtovný výkaz
    duves Posudzujem žiadosti o úver. Pracujem v banke a vela SZČO nema v DP vybranu alternatívnu, či uplatňuje paušálne výdaje percentom, alebo preukazatelne vydavky. Teraz jeden príklad. Podla DP sú jeho príjmy 15780€ a vydaje 6495€. Ked som pytal vykaz prijmov a vydavkov, tak tam su príjmy 15780€ a vydaje „iba“ 1456€ (platby poistného a príspevkov). Tak čo mam s tym robiť, fakt neviem.
    kn-alka ak v DP nemá zaškrtnuté výdavky %, ani daňovú evidenciu, tak vedie účtovníctvo a musí mať priloženú účtovnú závierku s výkazmi. Ak nesedí výkaz s údajmi v DP, tak má zle vyplnené daňové priznanie, treba ho kontaktovať a žiadať o vysvetlenie a opravu.
    duves Vdaka :-)
    duves Uha, no mal som v tom riadny hokej. Som myslel, že podnikateľ s daňovou evidenciou je podnikateľ účtujúci v jednoduchom účtovníctve.
    duves Ešte jedna otazka. Ak niekto začal podnikat ako FO tento rok a uplatní su paušálne výdaje. Su vydavky na zdravotné poistenie 81,81€ mesačne súčasťou paušálnych výdavkov? Ja si myslím, že áno. Vdaka :-)
    kn-alka nie, nie sú, paušál + odvody

    Napr:
    Príjem 1000€, paušál 60% 600€, odvody 81,81€
    Príjem: 1000€, výdaj: 681,81€
    duves Jo, dik, už to vidim aj tu: https://www.podnikajte.sk/dane-a-uct...vky-2016.xhtml
      zbaliť

    Kedy povinna príloha - Vykaz príjmov a výdavkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.