Zavrieť

Porady

trvaly pobyt

Dobry den, planujeme sa na dochodok prestahovat za synom do Ceskej republiky a nie je mi jasna otazka riesenia trvaleho pobytu. V CR mozeme o trvaly pobyt poziadat az po 5 rokoch, do tej doby tam budeme mat prechodny pobyt. Na to, aby sme si mohli v CR kupit byt budeme musiet predat nas byt tu na Slovensku. Tym padom zanikne miesto trvaleho pobytu. Kde ho teda budeme mat minimalne po dobu 5 rokov? Na obecnom urade ako bezdomovci? Budeme obcania SR s prechodnym pobytom v CR bez trvaleho pobytu? Pokial sa v tom niekto vyzna, dakujemza odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    Ak máte za cieľ trvalo žiť v ČR, máte podľa ust. § 6 ods. 1 zákona 253/1998 o ohlasovaní pobytu povinnosť odhlásiť sa z TP:
    "Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu."

    Ak nemáte za cieľ trvalo žiť v ČR alebo ešte nie ste jednoznačne rozhodnutí, môžete sa zariadiť podľa ust. § 3 ods. 3 citovaného zákona:
    "Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove ... ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter."
    To znamená, že TP si môžete dohodnúť s niektorým vlastníkom RD, ktorý Vás bude (za odplatu) informovať o doručovaní písomností na adresu jeho TP bez toho, že by riskoval, že Vás bude musieť vypratávať (budete mať TP. nebudete mať nájom).
    Naposledy upravil Ing. Ľubomír Janoška : 04.01.18 at 12:33

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    V rámci EÚ máš nárok na 1 pobyt. Je úplne jedno, či je nazvaný prechodný, alebo trvalý. To pomenovanie je už len relikt zo starých čias. Tj. na Slovensku si pobyt zrušíš a v ČR sa prihlásiš k prechodnému pobytu. Slovenským úradom nahlásiš českú adresu. K tomu, nie je povinnosť mať trvalý pobyt vôbec. Existuje obmedzenie čo sa týka súbehu pobytov. Ale môžeš normálne fungovať aj bez trvalého pobytu.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Poopravím ťa.... môže mať TRVALÝ pobyt a PRECHODNÝ pobyt....
    Profesionál - ráč pekne si preštudovať zákon 253/1998 §7 a §8.
    Hodnotím ako neužitočné, pretože zavádzaš s nepravdivými údajmi.

    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-253#f2439809
    profesional Ja rozoberám situáciu cezhraničnú. V rámci 1 krajiny môžeš mať oba pobyty. Ale nie jeden v jednej a druhý v druhej. Odporúčam naštudovať elementárne základy európskeho práva.

    A potom radšej obes seba.. Právny analfabet.

    Už raz a navždy pochop, že právo EÚ je nadradené vnútroštátnemu právu a že cezhraničná situácia nie je tuzemská. Amatér..
    misoft "Právny analfabet.".............. neurážaj.... i keď máš nick "profesionál" - neznamená to, že si PROFESIONÁL!
    Si taký istý analfabet ako ja....
    Ja som SLUŠNE na niečo upozornil - ty však - aroganciou tebe vlastnou - sa vyvyšuješ......
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.