Zavrieť

Porady

Napadnúť nespravodlivé vysporiadanie sa BSM?

Po 15 ročnom manželstve som požiadala o rozvod. Rozvodové konanie manžel pozastavil s cieľom dohodnúť sa. Núti ma k vysporiadaniu majetku ešte pred rozvodom a vyhráža sa, že pôjdem s deťmi na ulicu a zničí ma. Pred troma rokmi som mu podpísala súhlas, že sa vzdávam nehnuteľností, ktoré kúpil počas manželstva a prinášajú mu slušný príjem od nájomníkov. Samozrejme, podpis vynútený pod nátlakom bez notára. Nehnuteľnosti potom "predal" svojim rodičom a tí mu ich po čase (r. 2016) opätovne vrátili formou daru. Firmy si drží pekne v strate, aby obišiel dane. Dom, v ktorom bývam je v predaji, sú už za neho zložené peniaze v notárskej úschove. Do mesiaca sa musím vysťahovať. Dúfala som, že za neho dostanem polovicu a zaobstarám si malý domček, sľúbila som to deťom. Ale podľa všetkého dostanem len tretinu, lebo je na ňom hypotéka. Nezdala sa mi jej výška, ani to, že na dome sú dve hypotéky. Manžel sa preriekol, že tam presunul hypotéku z firemnej budovy. Rok spolu nežijeme. Do leta posielal slušné peniaze na deti. Od septembra sumu znížil viac než o polovicu. posledný mesiac neposlal ani len tretinu. Očakávam, že mi nepošle nič, pokiaľ nebudem súhlasiť s jeho podmienkami a vezme mi aj auto, ktoré je samozrejme na firmu a on je konateľ. A len na margo spomeniem, že sa podpisoval na mnohých dokumentoch za mňa. Aj čo sa týka kúpy a predaja rôznych bytov, hypotéky v banke a pod. Je pravda, že sa o nadobudnutie majetku pričinil hlavne on. Môj kolísavý 400 - 800 eurový plat a starostlivosť o deti je pre neho zanedbateľný. Napriek tomu sa mi to zdá byť nespravodlivé a chcela by som zabezpečiť deti a dopriať im aspoň z polovice také bývanie, ako mali doteraz. V dome. Má vôbec šancu bojovať obyčajný človek s niekým, kto jedná z pozície moci a peňazí a nebojí sa podplácať? Ďakujem
sosak .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Rozdeliť majetok v BSM pred rozvodom sa nedá, až po jeho zániku rozvodom. Ak by ťa donútil k podpisu zmluvy, túto zmluvu by mohol (niektorý) súd považovať za dohodu o budúcej zmluve. Treba uviesť jej neplatnosť v rozvodovom konaní - a žiadať uviesť to do zápisnice z pojednávania - pretožeže si nesúhlasila, nebola to tvoja vôľa, a preto je zmluva neplatná.

    Podľa § 37 ods. (1) občianskeho zákonníka: Právny úkon sa musí urobiť slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne; inak je neplatný. Ide o absolútnu neplatnosť, ktorá sa nepremlčuje ani po viacerých rokoch. To platí aj pre tvoje vzdanie sa nehnuteľností", ktoré neskôr nadobudol sám darom. (Samozrejme, ak išlo o nehuteľnosti v BSM, ktoré ste nadobudli spoločne, teda nenadobudol ich za vlastné peniaze, ktoré by mal zaslobodna alebo z predaja nehnuteľností vo výlučnom vlastníctve). Žiadaj zahrnúť tieto nehnuteľnosti do BSM pri jeho delení.
    Otázkou je, či ti nedali podpísať dohodu o zúžení BSM - tá všk platí len od podpisu u notára. Predchádzajúci majetok je spoločný.

    Ak sa pričinil o nadobudnutie majetku viac on počas manželstva, znamená to, že ste ho nadobudli spoločne a napoly.
    Ak ťa podpisoval, ide o faľšovanie - ty si to nepodpísala. Ak si však o kúpe a predaji vedela, môže sa to považovať za tvoj konkludentný súhlas. Toto by mohla byť len relatívna neplatnosť, teda premlčanie 3 roky.

    Firemný majetok tiež nemusí byť len jeho - ak napr. začal podnikať (založil podnik) s majetkom z BSM (§ 148a OZ). Vtedy patrí obchodný podiel do BSM. Výnos z podnikania rovnako ako mzda z pracovného pomeru patriaca jednému z manželov je najčastejším zdrojom BSM, z ktorého je potom získavaný spoločný majetok manželov. Zo žiadneho ustanovenia Občianskeho zákonníka nevyplýva, že spoločným majetkom by mal byť len zisk, chápaný ako rozdiel medzi výnosom z podnikania a nákladmi na podnikanie v súvislosti s ním vynaložené. Nie je teda žiadny zákonný dôvod, aby akýkoľvek výnos z podnikania manžela bol vylučovaný z režimu bezpodielového spoluvlastníctva. Viac pozri tu http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/...odnikanie.html

    Do rozvodu môžeš tiež žiadať obmedzenie užívania spoločného domu manželom z dôvodov v § 146 ods. 2 (fyzické alebo psychidké násilie).
    alexalexandra Ďakujem, Mária, skvelé a múdre. Fakt vďaka.

    anet je offline (nepripojený) anet

    anet
    Keďže niečo obdobné momentálne prežívam, odporúčam ti navštíviť advokáta, výborného a slušného advokáta (nie je ľahké nájsť)! Povedz mu pravdu, predlož čo najviac listinných dôkazov, všetko čo tvrdíš musíš aj preukázať, bude to tvoje dôkazné bremeno. Advokát zhodnotí situáciu a povie ti čo máš robiť. Ver, že takých čo sa vyhrážali už zažili neúrekom.
    A ak som to pochopila správne, ešte nie ste ani rozvedený a už takmer nič nemáš, takže sprav to čo najrýchlejšie! Rozvod trvá aj rok a až následne môžeš podať vyporiadanie bsm, pričom vyporiadať sa dá iba to, čo zánikom BSM skutočne existovalo. Pretože z konania tvojho ešte manžela mám pocit, že sa chce zbaviť všetkého spoločne nadobudnutého majetku ešte pred samotným rozvodom, takže po rozvode už nebude veľmi čo vyporiadavať.

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    jedine dobrého právnika... ten ti povie viac...

    Kvôli takýmto prípadom sú fajn predmanželské zmluvy (ktorých nie som vôbec zástancom). Lebo ľudia sú ***** a každý si chce nahrabať čo najviac pre seba. Vravím, každý. Možno keby ste si vopred ujasnili a zazmluvnili, že majetok, ktorý on nadobudne vo firme, bude pri rozvode jeho, tak by si teraz nemala také veľké očakávania.

    Samozrejme, že firemné auto je firemné auto. Mimochodom, to, že je firma v strate, neznamená, že polovica z firmy by nemala patriť tebe, ak teda bola nadobudnutá počas manželstva. Ak bola firma/firmy rozbehnuté pred manželstvom, tak situácie budú iné... Preto právnik, s ktorým preberiete podrobnosti.

    Podpisovania "za teba" sú nonsens. Prečo si na to pristúpila a neriešila to okamžite? resp. to neodmietla? kam si čakala, že to dôjde? očividne s tebou vybabráva už nejaký ten rôčik.

    Ale samozrejme, poznáme iba jednu stranu mince.

    Pekná námet na román pre Luciu Saskovú
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Oliwa Tú mi ani nespomínaj... "spisovateľku..."
    alexalexandra Ďakujem, raz o tom možno napíšem knihu. Ale teraz potrebujem riešiť momentálnu situáciu. S podpismi som nesúhlasila, ani som o nich netušila, prišla som na to náhodou. A robí to už 10 rokov. Firmy boli nadobudnuté počas manželstva. Sú v umelej strate. Daňovníci by sa pobavili. Firemných áut má 5. To, čo mi chce vziať, bolo na súkromné účely - rozvoz detí a pod.
    Oliwa Tie podpisy sú teda falošné?
    jslancik k tomu, že ste používali firemné auto na súkromné účely, radšej veľmi nerozprávaj. Aj tak to bude na súde použité proti tebe.
    ako vravím, právnik bude riešiť konkrétne veci, aj tvoj nárok na podiely na firmách.
    alexalexandra Nejde o auto ani o podiely vo firmách. Ja to naozaj nepotrebujem. Chcem len slušne žiť. T.j. polovica z domu, z ktorého sa musím vysťahovať a výživné. Ale pokiaľ splní vyhrážky, v čom nebude mať problém a zabudne aj na to, že je otcom, napadla by som prevody nehnuteľností na jeho rodičov a späť darovacou zmluvou s jasným cieľom obohatiť sa a vyhnúť sa deleniu pri bsm. Keď píšem ako analfabet, prepáčte, o práve nemám ani šajnu. Len som chcela vedieť, či je to zbytočný boj a strata energie.
    alexalexandra falošné, jasné, o ničom som nemala ani páru
    anet alexalendra nepolemizuj! Mysli na seba a na svoje deti! Nevzdávaj sa niečoho, čo možno budeš v budúcnosti potrebovať pre seba, či pre deti. Navštív advokáta.
    Aj ja som chcela iba slušne žiť, ale ani po 2 rokoch s dcérou nežijem iba prežívam. A áno, bude ťa to stáť veľa energie, veľa úsilia ... ale aj keď uspeješ po rokoch padne ti to vhod. Či uspeješ, ti povie výborný advokát.
    kopretinka nie si v amerike,na slov.neexistujú predmanželské zmluvy a tiež neexistuje žiadne zazmluvnenie že majetok, ktorý on nadobudne vo firme, bude pri rozvode jeho.
    jslancik pardon, je to trošku inak, ako som si myslel: Riešením je notárska zápisnica, ktorú spíšete u akéhokoľvek notára. Základným rozdielom je, že zápisnica sa spisuje až po uzavretí manželstva. Určuje sa v nej rozsah individuálneho a spoločného majetku.
    kopretinka volá sa to zúženie BSM,v tomto prípade je už neskoro
      zbaliť

    Anina2 je offline (nepripojený) Anina2

    Anina2
    Alexandra, skús sa porozprávať so svokrovcami, veď ide aj o ich vnukov. Čo vedie ich syna k takémuto "chrapúnskemu" konaniu. Je na teba nas...rdený, alebo je tam mladší model partnerky, alebo čo? Píšeš, že si tiež zarábala a nesedela doma na zadku a nežila len z jeho peňazí. Veď aj 400 - 800 eur nie je zanedbateľných, aspoň nájom, inkaso, čistiace prostriedky domov sa z toho pokryjú / čo verím, že on ani netuší, že aj také treba /. Ženy - matky to majú ťažké. Nikto neocení, že kým si ty doma prebaľovala drobcov, varila kašičky, učila sa so školákmi, on si budoval kariéru.Teraz máš akože začať od nuly, navyše s "holým zad..m". No, pekne...
    Veď ani " v bojových športoch zápasník vyššieho technického stupňa nevyzve na súboj nižší technický stupeň. Ak aj konflikt nastane, ten kto je silnejší,radšej do boja nevstúpi a príjme prehru bez boja. Lebo by to bola preňho najväčšia potupa, poraziť slabšieho". To nie je z mojej hlavy, je to citát z knihy Renáty Názlerovej - Návod na obsluhu dieťaťa.
    Aj toho môjho onehdy moja nebohá svokra dobre "vyšťukala"- ako ona hovorila, keď sa mu lýtka zapaľovali a pomohlo. Niekedy, keď chceš vybehnúť na vysoký kopec, si musíš kúsok cúvnuť...
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Oliwa Šport sa riadi pravidlami fair-play /aspoň by sa mal/. Ex manželský život sa v mnohých prípadoch, žiaľ, riadi štýlom kto z koho...
    alexalexandra Môj manžel má pár mesiacov novú priateľku. Ale nemyslím, že do tohto boja nejako zasahuje. Čo sa mňa týka, návrat k sebe nemožný. Mal priveľa mileniek, 9ročný vzťah s priateľkou počas manželstva, je alkoholik a pár krát ma zmlátil. Svokrovcov som prosila o radu a pomoc. Ani sa neozvali.
    Anina2 - ani vnúčatá im nechýbajú? Keď nejde Mohamed k hore... Nebude to doliezanie, stále ste rodina.Možno majú len jednostranné informácie - také, aké ten "tvoj" uzná za hodné, že im neublížia. Za pokus to stojí.
    anet Anina, tiež mi to poradili. Aj som sa ex opýtala, či vie jeho mama, čo jej syn vystrája. Lenže, po istom telefonáte s ním, kde v pozadí "hučala" jeho mama som pochopila, že slepo stojí a pritakáva synčekovi. Takže o čokoľvek by som sa pokúsila nedopadlo by to dobre. Sú zaseknutý vo svojom svete a pravde a nik im to nevysvetlí.
    alexalexandra Svokrovci o všetkom vedia. Manžel na nich napísal chalupu a zrejme si ich tým kúpil.
    anet alexalexandra, choď sa poradiť s právnikom. Skvelý právnik ti povie rovno, na základe tvojich podkladov, toto sa dá, toto nie, tieto peniaze sú spotrebované, aké kroky vie podniknúť.
    Na základe toho sa rozhodneš či budeš bojovať alebo či vezmeš peniaze z domu a začneš v pokoji od znova.
    A nie je pravdou že skvelý právnik musí stáť veeeľa peňazí, pretože nie všetci sú zdierači, sú aj taký čo ozaj pomáhajú a skvelý právnik si vysúdi trovy od protistrany.
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Rozvodové konanie manžel pozastavil s cieľom dohodnúť sa. Núti ma k vysporiadaniu majetku ešte pred rozvodom a vyhráža sa, že pôjdem s deťmi na ulicu a zničí ma.
    --------------------------------------------------------------------
    Ty predsa nemôžeš nič stratiť, len získať. Ak sa chce dohodnúť, tak mu urči tvoje podmienky. Ukázal svoju slabosť tým, že sa chce dohodnúť a ty ukáž, že sa ho nebojíš. Návštevu advokáta ti už poradili iní. Ty musíš bojovať aj za deti. Povedz mu, že ak nepristúpi na tvoje podmienky, tak pôjdeš na finančnú správu a keď spravia hlbkovú kontrolu jeho podnikania, tak možno pôjde aj za mreže, pokuty sú vedľajšie.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Niektoré zmeny na katastri sa dajú napadnúť len určitú dobu. Nepremeškať, aj keď možno to v tomto prípade to nie je relevantné. Predať rodičom a následne obdržať od nich darom, založenie ďalších hypoték na spoločný majetok ... sú evidentné kľučky a spravodlivý sudca k tomu nemôže neprihliadnuť.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik vieš, len mám obavu, že právnik toho týpka nie je úplne blbý... a je veľký predpoklad, že sa má čím brániť resp. vytiahnuť kadečo na druhú stranu. Pretože svet nie je čierno-biely.
    Oliwa Kamošku takto vláči po súdoch kvôli vyrovnaniu jej ex už 7 rokov. Deti dospelé, samostatné, už aj s vnúčatami a jeho to ešte stále baví - ničiť ju materiálne, finančne, emocionálne... korupcia v priamom prenose... Zmenila prácu, kraj, právnikov, namietala zaujatosť sudcov, nevieryhodnosť svedkov, účelové prepísanie majetku na rodinných príslušníkov... Chcela aspoň toľko, aby si mohla kúpiť vlastný bytík a nemusela sa potĺkať po podnájmoch... Takíto muži sú schopní použiť na dosiahnutie svojho cieľa všetko a každého... Dokonca si kúpiť vlastné deti...
    alexalexandra Tak toto je presne o mojom manželovi. Preto tu píšem, pretože tomuto sa chcem vyhnúť. Spravodlivosť je jedna vec, ale dosiahnuť ju bude ťažké, alebo nemožné.
    Oliwa To bude chcieť veeeeľa peňazí, veeeeľa trpezlivosti a veeeeľmi dobrého právnika. Lepšieho, ako bude mať Tvoj muž.
    anet Presne tak. Mne keby niekto o tom pred pár rokmi rozprával, priznám sa neverila by som, akých bizarných vecí sú ľudia schopný.
      zbaliť
    ivka70 16.02.18 08:15 priradil do Porady
    ivka70 16.02.18 08:15 odstránil(a) z Porady

    Napadnúť nespravodlivé vysporiadanie sa BSM?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.