Zavrieť

Porady

Ako správne vyplniť prihlášku do konkurzu Rapid life?

Potrebovala by som, prosím, poradiť od právnika/ notára alebo pracovníka súdu a pod., od niekoho, kto má s týmto priamu, profesionálnu skúsenosť. V prihláške do konkurzu žiadam o sumu, ktorú som reálne poisťovni zaplatila alebo o poistnú sumu uvedenú v zmluve? Celá tá suma je istinou a príslušenstvo = 0? Mám ako prílohu doložiť aj potvrdenia o platbe poistného počas všetkých rokov poistenia, resp. aké prílohy sú potrebné okrem poistnej zmluvy? Ide v tomto prípade o pohľadávku nezabezpečenú a nepodmienenú? Úprimná vďaka! Veronika
Naposledy upravil VeronikaVero : 09.03.18 at 15:31
3 komentárov     zbaliť
martinaNAV ahoj Veronika, podarilo sa ti dopátrať niečo ohľadne prihlášky, tiež ju vypĺňam, neviem ako sformulovať právny dôvod vzniku , postačuje uviesť číslo zmluvy, čo uvádzať ako poradie vyplatenia, prosím nemáš nejaké info? ja som vyplnila čiastku poistky ako istunu lebo ja mám ukončenú zmluvu a ostala nevyplatená myslím ze je to ako nezabepečené a nepodmienené či? dakujem velmi pekne za akúkolvek radu Martina
VeronikaVero Ahoj, Martina, radu od odborníka nemám, pozerám len internet. Nechcela by som ťa pomýliť mojimi dohadmi.. Ak by som prišla k nejakej zaručenej informácii, dám vedieť. Držím palce! Veronika
martinaNAV veronika, ďakujem podobne veľa zdaru v tejto veci. vyplnila som to rovnako najlepšie ako som vedela Ďakujem, Martina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Neviem ako správne vyplniť prihlášku,ale prečítala som si,že máte už len 3 dni.
    VeronikaVero Ďakujem za pripomenutie. Áno, je to ten základný termín. Prihlášku pohľadávky by malo byť možné podať aj po ňom, ale s nejakými obmedzeniami - napr. strácam hlasovacie právo veriteľa.

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    V prvom rade chcem zdôrazniť jednu vec. Lehota na prihlasovanie pohľadávok skutočne končí 16.3.2018. Ide o hmotnoprávnu lehotu, čiže pre jej zachovanie je rozhodujúce, aby podanie bolo v posledný deň lehoty u správcu. Na druhej strane ide o tzv. základnú prihlasovaciu lehotu a nezabezpečené pohľadávky je možné prihlásiť aj po jej uplynutí až do oznámenia správcu v Obchodnom vestníku o zostavení zoznamu pohľadávok proti podstate a zámere zostaviť rozvrh z príslušnej podstaty. Ale toto je zrejme ešte veľmi ďaleko.

    Mal som síce v rukách nejaké zmluvy poisťovne RL, ale nedá sa samozrejme radiť exaktne bez znalosti konkrétnych dokladov.

    Preto to, čo napíšem, vychádza z predpokladov, o ktorých si myslím, že sú naplnené.

    Predpokladám, že pohľadávky poistencov RL sú nezabezpečené pohľadávky (nie sú zabezpečené napr. záložným právom). Z hľadiska uplatnenia pohľadávok v konkurze je dôležité, či už RL vznikla povinnosť poskytnúť poistné plnenie. V zmluvách, ktoré som videl, mala RL plniť päť rokov po skončení povinnosti poistenca (alebo poistníka) platiť poistné. Ak teda už táto povinnosť RL vznikla, potom by v prihláške mala byť uvedená suma, ktorú mala RL zaplatiť ako poistné plnenie (istina). Ďalej je možné uviesť úroky z omeškania, a to vo výške podľa zákonnej sadzby platnej v deň začiatku omeškania RL až do dňa predchádzajúceho dňu vyhlásenia konkurzu (v danom prípade do 29.1. vrátane). Úroky z omeškania možno uplatniť bez ohľadu na to, či boli súdom prípadne priznané alebo nie. Ak je pohľadávka už priznaná súdom, potom treba vychádzať z právoplatného a vykonateľného rozsudku. Aj v prípadných trovách konaniach (v prihláške náklady z uplatnenia). V takomto prípade sa uvádza poradie pohľadávka z poistenia voči poisťovni (krížikom). Takéto pohľadávky budú v konkurze (ak bude z čoho samozrejme) uspokojované hneď po pohľadávkach proti podstate.

    V každom prípade treba k prihláške pripojiť všetky doklady (kópie) o ktoré sa prihláška opiera (poistná zmluva, prípadné výpisy, korešpondencia s RL ohľadne plnenia, rozsudok,.....).



    Podľa môjho názoru úplne iná situácia je v prípade, ak RL ešte nevznikla povinnosť plniť. Zákon o konkurze ustanovuje, že vyhlásením konkurze poistné zmluvy zanikajú. Keďže OZ ustanovuje, že poistiteľ má právo na poistné do zániku poistenia, obávam sa, že v takomto prípade poistenec (poistník) vlastne pohľadávku voči RL nemá.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    martinaNAV ahoj ďakujem veľmi pekne za radu, u mňa nastala lehota na plnenie, doba poistenia bola riadne ukončená ale už nedošlo k vyplateniu, k prihláške som pripojila zmluvu aj oznámenie o ukončení, aktuálne som sa ale dostala k informácií že bol zmenený správca konkurzej podstaty, moja prihláška je už zaslaná, je potreba poslať prihlášku aj novému správcovi? Ďakujem, Martina
    jurmiro áno, v piatok myslím bola zverejnená výmena správcu. Prihlášku opätovne zasielať netreba, starý správca je povinný celý spis odovzdať novému správcovi, na plynutí lehôt sa nič nemení
    martinaNAV Ďakujem veľmi pekne za info, aj tak som v tejto veci celkom skeptická, ale tak spravila som čo som vedela Ďakujem, Martina
    VeronikaVero Veľká vďaka za rady! Ja som platenie poistného riadne ukončila pred štyrmi rokmi, ale peniaze mi mali byť vyplatené až budúci rok (= koniec poistenia). Nemôžem prosím v konkurze žiadať o sumu, ktorú som poisťovni zaplatila, prípadne s úrokmi z omeškania ku dňu pred vyhlásením konkurzu, alebo o odkupnú hodnotu poistnej zmluvy k tomu termínu? Prípadne - v zákone o konkurze sa je uvedené, že prihlásiť sa môžu aj budúce pohľadávky (podmienené). Neplatilo by to aj pre tento prípad? Ešte raz ďakujem, Veronika
    jurmiro Myslím, že v danom prípade nejde podmienenú (budúcu) pohľdávku, pretože ZKR výslovne ustanovuje, že vyhlásením konkurzu poistné zmluvy zanikajú (§ 195 ods. 5 ZKR) a po zániku poistenia žiadna pohľadávka na poistné vzniknúť nemôže. Ale v každom prípade by som skúsil prihlásiť zaplatené poistné, maximálne vám správca pohadávku poprie.
    VeronikaVero Ďakujem, tak skúsim. Všetko dobré vám, Veronika
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nechcem vám brať ilúzie, ale podľa dostupných informácií asi veritelia nedostanú nič. Majetok, ktorý má poisťovňa je zanedbateľný a keď sa z neho najprv uspokoja prioritné pohľadávky voči štátu, a štátnym inštitúciam, tak na poistencov nezostane nič.

    Dopadne to podobne, ako v prípade BMG, Drukos, AVG a pod.

    Ale chápem, že treba to aspoň skúsiť.

    Ako správne vyplniť prihlášku do konkurzu Rapid life?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.